Koray Aydın Samsun'da Konuştu

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı MHP Milletvekili Koray Aydın,  Referandum çalışmaları kapsamında Samsun'da vatandaşlarla bir araya geldi.

MHP 18.03.2017, 12:13 18.03.2017, 17:32
Koray Aydın Samsun'da Konuştu

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı 19, 21, 24, ve 25. Dönem MHP Milletvekili Koray Aydınreferandum çalışmaları kapsamında Samsun'da vatandaşlarla bir araya geldi.

Koray Aydın'ın, "Niyet Hayır Akıbet Hayır" toplantıları kapsamında düzenlenen Samsun programına katılım oldukça yoğundu.

Türk milletinin AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 15 yıldır ne istediyse verdiğini belirten Aydın, Bu referandumun bir hırsa ve ihtirasa Türkiye'nin teslim edilmeme oylaması olduğunu ifade ederek; "Bu oylamada AKP'ye oy veren kardeşlerimizin 'bu kadar yetki de fazla' diyerek ülkelerinin lehinde tavır koyacağını düşünüyor ve bu beklentimin altını çizerek söylüyorum. Bu bir Başkanlık sistemidir. Adının Cumhurbaşkanlığı sistemi olmasının önemi yok. Başkanlıkla yönetilen ülkeleri incelediğimizde genelde ağırlıklı olarak iki partili bir yapı var. Bu konunun biz milliyetçiler açısından büyük önem arz ettiğini biliyorum. "dedi.

"NİYET HAYIR AKİBET HAYIR"

16 Nisan'da gerçekleştirilecek referandumda, 'Niyet Hayır, Akıbet Hayır' sloganı ile Türkiye genelinde çalışmalarını sürdüren Koray Aydın, Samsun'da ülkücüler ve vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. 

koray aydin samsun

Eski Milletvekili Koray Aydın’ın Samsun programına eşlik eden Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu toplantıda konuşma yaptı.

Diğer taraftan toplantıya;  21. Dönem MHP Milletvekilleri Halil İbrahim Oral, Ali Serdengeçti, Cahit Tekelioğlu, 24. Dönem MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, MHP Samsun Eski İl Başkanları Ömer Süslü ve İbrahim Özyer, MHP Kurucularından Ali Sağır, MHP ve Ülkü Ocakları’nın çeşitli kademelerinde görev yapmış ülkücüler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Samsun Fuar İçi düğün salonunda coşkulu bir kalabalığa hitap eden Koray Aydın’ın konuşması, sık sık alkışlarla kesildi.

Referandumda ‘hayır’ oyu kullananların PKK/HDP/FETÖ yandaşı olarak gösterilmesine çok sert tepki gösterdi. Aydın, 28 Şubat 2015 tarihinde Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisinde gerçekleştirilen AKP/HDP/PKK mutabakatının unutturulmamasını gerektiğinin altını özellikle çizen Aydın; “evlatlarımızın katilleriyle iş tutup ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren bunlar. FETÖ ile iş tutup, devlet kadrolarına onları elleriyle yerleştirenler bunlar. Şimdi bunların yüzü kızaracağına, utanacağına, pişmanlık duyacağına, bir de kalkıp kendileri dışındaki herkesi suçlamaları asla kabul edilebilir bir durum değildir. Bunlar belli ki yüzsüzlükte de sınır tanımıyorlar.” dedi.

"CANBAZA BAK DİYORLAR"

Aydın, “16 Nisan akşamı da inşallah bu büyük millet tarihe notunu düşecektir” dedi.

İktidar, hangi sisteme geçecek daha bunu bile belirleyemediğini ifade eden Aydın, “Başkanlık dediler olmadı, Türk Tipi Başkanlık dediler olmadı, Partili Cumhurbaşkanlığı dediler olmadı. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diyorlar. Bu arkadaşlar ne zaman kendilerinin olmayan bir projeye olur dedilerse hep yanıldılar. Hatırlayın zamanında Kürt açılımı dediler. Arkasından demokratik açılım dediler, arkasından milli birlik ve kardeşlik mutabakatı dediler. Bütün bu işlerin sonunda ne oldu? Kan ve gözyaşı oldu. Herkes tarafından aldatılan bu arkadaşlar, milletin aklından şimdi yapacaklarına onay istiyorlar. Tabiri caizse ‘cambaza bak’ diyorlar.Şeklinde konuştu.

Basının ve televizyonların evet cephesinin işgali altında olduğunu anlatan Koray Aydın; "Televizyonlarda ‘ben evet diyorum sen de var mısın’ diyenlere, sırıta sırıta gayet rahat ‘ben de varım’ diyenler bir yanda; ‘hayır dersem ne olur? Başıma ne gelir? İşimden mi atılırım? Polis-Jandarma kapıma mı dayanır? Yarın maliye gelip işyerimi basar mı?’ Diye korku duyup, endişe duyanlar da bir tarafta. Bu günkü Türkiye’nin manzarası bu değil mi? Bu günkü Türkiye olağanüstü hal altında değil mi? Ne oldu da olağanüstü hal var? Niye olağan halde değiliz? Çünkü bu beylerin beceriksizliği ve öngörüsüzlüğü yüzünden 15 Temmuz’da bu ülke bir ihtilal teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Siz önce çıkıp bunun için bu milletten bir özür dileyin. Sen nasıl Cumhurbaşkanısın ki yanında duran yaverin FETÖ’cü, Genel Kurmay Başkanının, kuvvet komutanlarının emir erleri, özel kalemleri FETÖ’cü. Sen daha burnunun ucunu göremezken biz sana bu kadar yetkiyi verip de bu ülkenin geleceğini nasıl tehlike altına atacağız?” diye kaydetti.

18 maddelik anayasa değişiklik teklifine ilişkin görüşlerini aktaran Koray Aydın, kuvvetler ayrılığı yerine, yasama, yürütme ve yargıyı tek kişinin emrine veren kuvvetler birliğini öngörüldüğünü ifade etti. Denge ve denetim mekanizmalarının yok edildiğini belirtti. Halkın tamamının oyuyla seçilen parlamentonun, yarısının oyuyla seçilen Cumhurbaşkanı tarafından tek oyla feshedilebileceğini ifade etti. Buna mukabil Meclisin seçime gitmesi için 360 Milletvekilinin oyunun gerektiğini, partili Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen Milletvekillerinin iradelerinin tamamen ipotek altına alındığını izah etti.

Meclisin yasa yapma yetkisinin temel haklar ve siyasi haklar ile sınırlandığını anlatan koray aydın, yürütme gibi oldukça geniş bir alanda bir tek Cumhurbaşkanının kararıyla Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi öngörüldüğünü vurguladı. Aydın, tıpkı olağanüstü hal rejiminde olan KHK yetkilerinin bir yerde aynen devam edeceğini belirterek, tıpkı Varlık Fonu uygulamaları gibi, bir gecede yapılacak düzenlemelerle devlet düzenin, halkın gündelik hayatının allak bullak olacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı kararnamelerinin mecliste aynı konuda çıkarılacak kanunla ortadan kaldırabileceği şeklindeki düzenlemenin hiç bir pratiği olmadığını belirten Koray Aydın sözlerini şöyle devam ettirdi: “Ben şimdi Cumhurbaşkanıyım. Taktım Parti Başkanı şapkamı, aldım elime kağıdı kalemi Milletvekili listesi yaptım. Hepsi gözümün içine bakıyor. O Milletvekilleri nasıl bir araya gelecekler de benim çıkardığım kararnameyi ortadan kaldıracaklar? Bu Türkiye’de olur mu? Olmaz. O zaman ne oldu? Meclis devre dışı bırakıldı.”

Getirilecek sistemle Meclisin yasama yetkisinin kısıtlanacağını, denetim yetkisinin fiilen ortadan kaldırılacağını, Milletvekillerinin, hatta Bakanların işlevsiz hale geleceğini belirten Koray Aydın, teklifin referandumda kabul edilmesi halinde Türkiye’nin bir kişinin danışmanlarıyla birlikte Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetilen bir parti devleti haline dönüşeceğini anlattı.

Koray Aydın, AKP iktidarı döneminde basın üzerinde inanılmaz bir baskı uygulandığına dikkat çekti.

Aydın, TRT’nin iktidarın çiftliğine döndüğünü, bir çok medya grubuna el konulup yandaşlara peşkeş çekildiğini anlatarak, OHAL imkanlarıyla merkez medyanın da sesinin soluğunun kesildiğini, referandumda ‘hayır’ diyenler olarak çıkabilecekleri televizyon kanalının 3’ü geçmeyeceğini, buna rağmen Türk milletinin irfanı ve ferasetiyle ‘hayır’ oylarının önde olduğuna dikkatleri çekti.

Yorumlar (2)
murat şen 5 yıl önce
Eski trabzon milletvekili koray aydın ın samsun'a gelmesi hepimizi gururlandırdı. Söyledikleri çok anlamlı bulundu. beraber geldiğimiz arkadaşlar aslında kararsız dı. ne yapacağız diye sorup duruyorlardı. siyasetten falan anlamazlar ama yine de bir fikir edinmek istiyorlardı. sırf bu yüzden koray beyin kohuşması için fuara gittik. tatmin oldular aslında kafalarında soru işareti kalktı. Koray aydın bey'e teşekkürler.
Aliihsan atmaca 5 yıl önce
Koray bunca yapılanları gormezsin.yahu dün askerimizin av tüfeği Amerikan tufeğiidi uç PKK ligi kovaliyacak helikopter gece dürbünü insansız hava uçağı tank top yoktu ve yüzlerce sayarız bunları onsenede yapan PKK yiininde fetoyu yok eden adamı guvenmiyorsunuz
Sen bakanın ne yaptın memleketicin