Yandex Metrika

Mahkemeden MHP kurultayı için ihtiyati tedbir kararı...

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut, 19 Haziran’da Çağrı Heyeti tarafından düzenlenen Genel Kurul’da alınan kararlar ve tüzük değişikında ihtiyati tedbir kararı verdiğini söyledi.

Mahkemeden MHP kurultayı için ihtiyati tedbir kararı...
24 Haziran 2016 Cuma 18:32

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut basın açıklaması yaparak, tüzük değişiklikleri hakkında ihtiyati tedbir kararı verdiğini söyledi. 

Avukat Yücel Bulut, Ankara 3’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen ihtiyati tedbir kararına esas olan gerekçeleri şöyle sıraladı:

"Siyasi Partilerin Genel Kurulları, Siyasi Partiler Kanunu 31 ve 13; Türk Medeni Kanunu 78’nci maddesi uyarınca Ankara’nın il merkezinde yapılmak zorundadır. Buna uyulmamıştır.

Siyasi Partilerin Tüzüklerinin Değiştirilebilmesi, Genel Kurul Toplantısının 1. oturumunda toplam delege sayısının 2/3 oranında delegenin toplantı salonunda hazır bulunması gerekmektedir. Bu sayı Milliyetçi Hareket Partisi için 809 rakamına denk gelmektedir. Toplantıda hazır bulunan delege sayısı ister noterin televizyon programında ifade ettiği gibi 330 kabul edilsin, ister noterin resmi sayı olarak ilan ettiği 656 sayısı kabul edilsin, ya da Çağrı Heyetinin var olduğunu iddia ettiği 752 sayısı kabul edilsin; bu sayısal değerlerin hiçbir tanesi tüzük değişikliği için öngörülen 2/3 toplantı nisabına yetmemektedir.

Çağrı Heyeti tarafından 15 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirileceği ilan edilen ancak yargı kararları ve alınan güvenlik önlemleri nedeniyle gerçekleştirilemeyen Genel Kurul Toplantısı sonrasında Dernekler Yönetmeliği 14/2 maddesinde yer alan ve geçerlilik koşulu olan ilan şartlarına uyulmamış, ertelenme gerekçeleri ilan edilmemiştir.

Yargıtay 7. Hukuk Dairesi kararlarına göre de Türk Medeni Kanunu’nun 75’nci maddesi çerçevesinde düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul Toplantılarında 'gündeme teklif yoluyla yeni gündem maddesi eklenemez.'

Oysaki Ankara 12’nci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından Çağrı Heyetine sadece Parti Tüzüğünün 63/4 maddesinin değişikliğini görüşmek üzere Olağanüstü Genel Kurul Toplantıya çağırmak yetkisi verilmişken, yasalara aykırı yapılan toplantıda 13 maddenin daha değiştirilmesine teşebbüs edilmiştir.

Üye olamayan, genel kurula katılma yetkisine sahip olmayan ve hatta devlet memuru olan birçok ismin Genel Kurula katılarak sanki parti delegesi gibi oy kullandıkları tespit edilmiştir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.