Alexa

"MHP Adına Hareket Edemez Sembollerimizi Kullanamazlar"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. E.Semih Yalçın; Bahçeli’nin Avrupa Türk Konfederasyonu temsilcileriyle Basına kapalı olarak yaptığı toplantıyla ilgili bilgi verdi.

"MHP Adına Hareket Edemez Sembollerimizi Kullanamazlar"
banner327

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Avrupa Türk Konfederasyonu programı kapsamında üye çatı kuruluşların temsilcilerini kabul etmişti. Kabul, basına kapalı gerçekleşmişti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın konuyla ilgili basına bilgi verdi.

TÜRK KONFEDERASYON TEMSİLCİLİKLERİ

Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu, Hollanda Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu, Belçika Türk Dernekleri Federasyonu, İsviçre Türk-İslam Kültür Dernekleri Federasyonu, Fransa Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu, Danimarka Türk Federasyonu, Avusturya Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu, İngiltere Türk Federasyonu, Norveç Türk Federasyonu, İsveç Türk Federasyonu

SEMBOLLERİMİZİ KULLANAMAZLAR
Yalçın,  MHP yönetimine muhalif olanların "Türk Milliyetçileri Hayır Diyor" buluşmasıyla ilğili olarak şöyle konuştu: "Önemsemiyorum ve ciddiye de almıyorum. Toplanabilirler, bir beis yok.  İnsanlar farklı düşünebilirler fakat MHP adına hareket edemez bayrağımızı, sembollerimizi kullanamazlar. Sanırım Orası farklı bir partileşme toplantısı. Ben öyle görüyorum." dedi.
 

Semih Yalcın; MHP lideri Bahçeli’nin parti genel merkezinde Avrupa Türk Konfederasyonu başkanlığı üye çatı kuruluşları ve yöneticilerinin katıldığı 450 kişinin katıldığı ve 20 dakika süren toplantıyla ilgili bilgi verdi. Yalçın; toplantıda Bahçeli'nin MHP tarihinden referandumla ve seçimlerle alakalı kesitler verdiğini, O kesitleri bu günle mukayese ettiğini, partinin pozisyonunu ve içinde bulunduğu durumu hatırlattığını ifade etti.

Bahçeli’nin 2010 referandumunda "Hayır" verilmesinin sebebini izah ettiğini, 12 Eylül sonrasında ise MHP ve  MSP'nin Meclise alınmadığını anlattığını, 2010 referandumu sonrasında FETÖ’nün bu denli yerleşik bir hal almasının 15 Temmuz'u hazırladığını ifade ettiğini belirtti.

Devlet Bahçeli'nin, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında MHP'de yaşananları da anlattığını ifade eden Semih Yalçın, "Genel Başkanımız Bahçeli, 'İhtilal başarılı olsaydı ülkede her şeyi yapacaklardı" diye belirtti. 

RFERANDUMDA AKTİF OLUN
Bahçeli’nin MHP içindeki muhaliflerden bahsettiğini Bunların büyütülmemesi, önemsenmemesi gerektiğini, bu tip çıkışların her dönemde olabileceğini, ancak başarısız olacaklarını ve yolumuza devam edeceğimizi ifade ettiğini söyledi. Semih Yalçın, Bahçeli’nin konuşmalarını şöyle aktardı: “Referandumda yapacakları çalışmalarda aktif olmalarını istedi. Genelgedeki kurallara uymak şartıyla Avrupa teşkilatlarının ortaya koyacakları her bir faaliyetin çok kıymetli olduğunu belirtti. Referandumda 'Evet' oyuna katkı sağlayacağını hatırlattı. Bu noktada ilgili tedbirlerin alınmasını istedi. 2010 referandumunda niye 'Hayır', şimdi niye 'Evet' dediğimizi izah etti. 

MHP ADINA HAREKET EDEMEZLER
MHP'lilerin Ankara'da"Türk Milliyetçileri Hayır Diyor" buluşmasını takip edip etmediği hususundaki soru üzerine Yalçın, takip etmediğini ifade etti. Yalçın; "Önemsemiyorum da ciddiye de almıyorum. Toplanabilirler, bunda bir behis yok. İnsanlar farklı düşünebilir. Bu gayet normaldir. Ancak, MHP adına hareket edemezler. Bayrağımızı, sembollerimizi kullanamazlar. Zannediyorum orası farklı bir partileşme toplantısıdır."dedi.
 
MHP'nin referandum genelgesinde "ortak çalışma" ifadesi hatırlatıldı. Bunun üzerine Semih Yalçın, genelgede zaruret olduğu takdirde bunların yapılabileceğinin yazıldığınıı belirtti. Semih Yalçın: "Baştan sona beraber, birlikte hareket ederiz gibi bir mana çıkartılmamalıdır. Ben somutlaştırmış olayım; hani Yenikapı'daki gibi bir miting olabilir mi? Bu tip şeyler olursa olur." diye ifade etti.

ORTAK ÇALIŞMAYLA İLGİLİ BİR PLAN YOK
Basında yer alan,"İlk Osmaniye'de yapılacak" ifadelerinin yer aldığının belirtilmesi üzerine Yalçın, öyle bir planlama olmadığını vurguladı. Yalçın; "Şöyle olabilir, AK Parti'deki arkadaşlar bunu düşünmüş olabilirler, tasarlamış olabilirler. Sayın Başbakan tasarlamış olabilir. Onu bilmiyorum. Ama bize gelen resmi, somut bir şey yok. Sınırlı bir şekilde belli yerlerde olabilir.”diye ifade etti.


REFERANDUMUN AMACI
Yalçın, referandumla ilgili soruya şöyle cevap verdi: "Vatandaşlarımızdan kim 'Evet' vermek istiyorsa verecek, kim 'Hayır' vermek istiyorsa verecek. Buna karışmamak lazım. Bu referandumun amacı zaten millete, halka müracaat. Ama biz siyasi partilerin tabii ki bu süreçte neden 'Evet' dediğimizi, 'Hayır'ın neden verilmemesi gerektiğini halka izah etmek gibi bir yükümlülüğümüz ve sorumluluğumuz var." 

“Sahada biz bunu yapacağız” diyen Semih Yalçın, Bunu yaparken ortalığı germeden, kutuplaşmalara meydan vermemeye özen göstereceklerini söyledi.
Edip Semih Yalçın, referandum çalışmalarına Konya'da start verdiklerini ve burada alınan karar çerçevesinde Başkanlık Divanı'nın miting takvimini belirleyeceğini ifade etti.


 

YORUM EKLE