MHP, Anayasa Teklifini Değerlendirdi

Milliyetçi Hareket Partisi, Ak Parti'nin sunduğu Anayasa teklifinin değerlendirmesini tamamladı. Parti yetkililerinin önümüzdeki hafta bir araya gelmei bekleniyor.

MHP 19.11.2016, 22:04
MHP, Anayasa Teklifini Değerlendirdi
Milliyetçi Hareket Partisi. Ak Parti'nin sunduğu Anayasa teklifini değerlendimisini tamamladı. Konuyla ilgili hafta içinde iki siyasi partinin bir araya gelmesi bekleniyor. 

Yeni düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı, partisinin başından ayrılmak zorunda değil. Cumhurbaşkanı da, partisinin başında olacak. Sistem Cumhurbaşkanlığı üzerinden işleyeceği ve Cumhurbaşkanı, yürütmenin başı olacağı için artık “başbakanlık” müessesesi ortadan kalkmış olacak.

Yeni sistemin, ABD’deki başkanlık sisteminden farklı tarafı, ‘başkan yardımcısı’nın pozisyonu oluşturuyor. ABD’de Başkan, seçime girerken yardımcısını da ilan ediyor ve seçime iki isim birden giriyor. Başkan yardımcısı, ABD Anayasası’na göre aynı zamanda Birleşik Devletler Senatosu’nun başkanlığını da yapıyor. Başkanın ölümü, istifası veya görevden alınması durumunda başkanlık görevini üstleniyor.

AK Parti’nin sunduğu teklife göre Cumhurbaşkanı, ABD’deki gibi başkan yardımcısıyla birlikte değil, seçimlere tek başına gidecek. Cumhurbaşkanlığı yardımcısı veya yardımcılarını, seçimlerden sonra “Başkanlık kararnamesi” ile belirleyebilecek. Sistem, şu andaki “Başbakan Yardımcıları” pozisyonunun devamı niteliği taşıyacak. Başkan yardımcılarının sayısıyla ilgili karar, MHP ile yapılacak müzakerelerin sonucuna göre netlik kazanacak.

Milliyetçi Hareket Partisi, Ak Parti'nin sunduğu Anayasa teklifiyle ilgili değerlendirmesini henüz yapmadı. İki siyasi parti'nin bir araya gelmesinden sonra bir değerlendirme beklendiği tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)