MHP'den Açıklama: Alparslan Türkeş’in Adını Ayak Oyunlarına Alet Ettirmeyiz

Samsun- Atakum İlçesi’nde bulunan Alparslan Bulvarı’nın isminin Alparslan Türkeş Bulvarı olarak değiştirilmesini değerlendiren MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, sert tepki gösterdi.

MHP 11.01.2022, 15:44 11.01.2022, 16:01
MHP'den Açıklama: Alparslan Türkeş’in Adını Ayak Oyunlarına Alet Ettirmeyiz

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 10 Ocak 2022 tarihli, Ocak ayı olağan toplantısında meclis gündemine, gündem dışı olarak görüşülmek üzere, İP Grup Başkan Vekili Alper Aydemir tarafından gündeme alınmak üzere Meclis başkanlığına sunulan yazılı bir önerge sunulduğunu, Bu yazılı önergede Samsun İli, Atakum İlçesi’nde bulunan Alparslan Bulvarı’nın isminin Alparslan Türkeş Bulvarı olarak değiştirilmesi için temsil ettiği partinin grubu adına girişimde bulunduğunu belirten MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak, yazılı basın açıklaması yaparak konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı tarafından yapılan yazılı basın açıklaması şu şekilde:

Büyükşehir Meclis gündemine getirilen, gündem dışı maddenin gündeme alınmasının gerekçeli bir şekilde anlatılmasına rağmen basına popülist bir siyasi anlayışla “Alparslan ama hangi Alparslan?” gibi basit ve seviyesiz bir şekilde yapılan açıklamalar kabul edilebilir değildir. Millet iradesinin yereldeki temsili olan mecliste, öncesinde de gözlemlenen kişisel şımarıklığını ve aymazlıklarını “siyasi gol atma” çabası ile birleştiren bu şahsın seviyesiz çıkışları ve hadsizlikleri ilk değildir.

TARİH BİLMEZ BİR AYMAZLIK ÖRNEĞİ

Büyükşehir Meclisinin, Grubumuzla birlikte yürüttüğü tarihimize ve Samsunumuza hizmet etmiş şahsiyetlerin cadde, sokak, bulvar ve binalara verilmesi ile ilgili çalışmalar devam ederken bir şekilde “aklına geleni söyleme” refleksi ile yapılan “Alparslan Bulvarının adının Alparslan Türkeş Bulvarı olarak değiştirilmesi” talebi grubumuzda şaşkınlık yaratmıştır. Kendince kurucu liderimiz merhum Başbuğ Alparslan Türkeş ile Türk devletleri tarih boyunca kurduğu onlarca devletten birisi olan Büyük Selçuklu İmparatorluğunun sultanı “Alp Arslan”ı karşı karşıya getirme çabasıyla algı yönetme çabası siyasi bir acizlik ve tarih bilmez bir aymazlık örneğidir.


TARİHİ ŞAHSİYETLERE BİLGİSİZLİĞİ ÜZERİNDEN BİLEREK VEYA BİLMEYEREK HAKARET ETMEKTEDİR

Bu şahıs “Alparslan ama hangi Alparslan?” diyerek yer adlarının bitişik yazıldığını bilemeyecek kadar Türçeden uzak, Alparslan isminin sıradan bir isim gibi bir bulvara verilebileceğini düşünen, Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun ikinci sultanı, Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askeri komutan ve hükümdar olan Alp Arslan’a “Alparslan isminin başına veya sonuna bir unvan eklenmesini” kendince düşünenler neden şanlı Türk tarihini okumadıkları gibi Wikipedia’da “Alp Arslan” diye arama yapmazlar? Bu zihniyet Türk Tarihinden nasiplenememiş, siyasetin seviyesini yerlere seren bir anlayışla tarihi şahsiyetlere bilgisizliği üzerinden bilerek veya bilmeyerek hakaret etmektedir.

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ADINI BASİT SİYASİ HAMLELERE VE AYAK OYUNLARINA ALET ETTİRMEYİZ.

Kaldı ki gündeme gelen ne amaca hizmet etmediği anlaşılamayan bu teklifte adı geçen liderimiz Başbuğ Alparslan Türkeş’in Milliyetçi Hareket Partisi’nin rızası olmadan herhangi bir yere adının teklif edilmesini ve kullanılmasına rıza göstermemiz mümkün değildir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)