MHP'den Teşkilatlara 'Tahrik' Uyarısı

Milliyetçi Hareket Partisi bilgisi dışında kişisel girişimlerde bulunmak ve inisiyatif almak isteyenlere engel olunması, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu birlik ve bütünlük ruhuna yaraşır bir tutum içinde bulunulması gerektiği hususunun altı çizilerek MHP teşkilatlarına uyarı geldi.

MHP 01.03.2020, 11:54 01.03.2020, 13:49
MHP'den Teşkilatlara 'Tahrik' Uyarısı

Kargaşaya sevk eden maksatlı teşebbüslere karşı dikkatli olunmasının altını çizen MHP Genel Başkan Yardımcısı E.Semih Yalçın, “MHP teşkilatları ve mensuplarımız, kalabalıkları kargaşaya sevk eden maksatlı teşebbüslere karşı dikkatli ve müteyakkız olmalı, bu konuda gereken tedbirler titizlikle alınmalıdır.” şeklinde teşkilatlara uyarı mektubu gönderdi.

36 kahraman askerimiz şehit oldu

İdlib krizi dolayısıyla il başkanlarına gönderdiği bilgi notunda, Adana Mutabakatı’na ve uluslararası hukuka dayanarak Türkiye’nin güvenlik çıkarlarını savunmak, gerekse Astana ve Soçi süreçleri bağlamında Suriye’de ateşkes ve barışın temini için kurulan gözlem noktalarının emniyetini sağlamak üzere İdlib kırsalında bulunan Silahlı Kuvvetlerine, alçakça hava saldırısı düzenlendiğini. saldırıda 36 kahraman askerimiz şehit olduğuna; saldırı, Rusya’yla ilişkilerini kullanan Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiğine dikkat çekilen uyarıda Semih Yalçın, "Rusya’nın, Suriye’de akan kanın durması ve kalıcı ateşkesin temini için Türkiye’nin gösterdiği olağanüstü çabaları göz ardı ettiği, Astana ve Soçi süreçlerine taraf olmak suretiyle üstlendiği rejimi dizginleme sorumluluğunu yerine getirmediği görülmektedir. Suriye rejimi, bu alçakça saldırıyla sadece kendi ülkesinde insanüstü çabalarla ekilen umut tohumlarını kurutmamış, aynı zamanda hem bölgenin hem de dünyanın barış ve sükûnunu tehlikeye sokmuştur." dedi.

İdlib rejim güçlerinin eline geçtiği takdirde

İdlib; bütün gerginliğin biriktiği patlamaya hazır saatli bombaya, kirli hesapların ve çıkarların kesiştiği ölüm kavşağına dönüştüğünü belirten Yalçın, "Bu vahim durum; yalnızca Suriye’yi değil, Türkiye başta olma üzere bölge ülkelerini ve bütün dünyayı derinden etkilemektedir. Astana ve Soçi uzlaşmalarıyla tekeffül edilen sorumluluklar yerine getirilmediği için, İdlib sorunu çıkarların çatıştığı bölgesel bir yangından bütün dünyayı saran küresel bir cehenneme dönüşmek üzeredir. İdlib rejim güçlerinin eline geçtiği takdirde, milyonlarca Suriyeli mülteci daha göç yollarına düşecektir.

Milyonlarca yeni mülteci sadece Türkiye’nin sınır kapılarına dayanmayacak, can havliyle Avrupa’ya ulaşmanın yollarını arayacaktır. Dünyada en çok mülteciye kucak açan ülke konumundaki Türkiye, bu hususta çoktan tahammül sınırlarının sonuna gelmiştir ve artık yeni bir sığınmacı dalgasını kaldıracak imkânlara sahip değildir. Bu gidişle mülteci krizi yalnızca Türkiye’yi ve bölge ülkelerini etkisi altına almakla kalmayacak, bütün dünyayı saran küresel bir soruna dönüşecektir." dedi.

ACIMIZ BÜYÜK!

Semih Yalçın, "Şüphesiz artık İdlib, İdlib’ten ibaret değildir. İdlib’den başka, Türkiye’nin Libya’da, Doğu Akdeniz’de attığı kararlı ve haklı adımlardan duyulan rahatsızlık vardır; Suriye’nin doğusuna düzenlenen ve bütün dengeleri değiştiren askerî harekât vardır. Yani, aslında çatışmasızlığın merkezi olarak planlanan İdlib’in aniden alev topuna dönmesinin arkasında, küresel aktörlerin kirli hesaplarının bozulması yatmaktadır. Her şeye rağmen Türkiye bölgesinde güvenlik çıkarlarını korumak ve egemenlik haklarını muhafaza etmek için her türlü adımı atmaktan bir an tereddüt etmeyecek, bir lahza geri durmayacaktır. Acımız büyük, ancak imanımız kavi ve kararlılığımız sarsılmazdır.Gerek bölgesel gerekse küresel faaliyetlerinde uluslararası hukukun gereğini yerine getiren Türkiye, milletlerarası anlaşmalardan kaynaklanan haklarını sonuna kadar cesaretle kullanacaktır." dedi.

Sosyal Medya Uyarısı

 MHP'nin Türk Silahlı Kuvvetlerince İdlib bağlamında sahada verilen mücadeleyi ve hükümet tarafından diplomatik yollardan sürdürülen çabaları bütün varlığıyla desteklediğini belirten Semih Yalçın, "Türk milletinin bekasını ve devletimizin egemenlik haklarını ilgilendiren bu meselenin, partiler üstü olduğu unutulmamalı; atılan adımlar, MHP teşkilatları ve camiamız tarafından hayat memat meselesi olarak görülmelidir. Şehitlerimiz ve yaralılarımızın olması dolayısıyla yurdun dört yanında infial hâlindeki milletimizin, tepkisini göstermesi tabiidir. Ancak Teşkilat mensuplarımız; duygusal tepkileri fırsat bilip kitle psikolojisini kaşıyarak tahriklere yeltenen kötü emelli kişi ve odakların harekete geçebiliceği ihtimali hatırda tutulmalıdır." dedi.

Sosyal medyada toplumu ümitsizlik ve kaosa sürükleme amacıyla yapılan kara propagandalara ve kışkırtmalara karşı da dikkatli olunması uyarısında bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı E.Semih Yalçın, yazılı basın açıklamasını şöyle devam ettirdi:

Kara Propogandalara karşı uyarı

"MHP teşkilatları ve mensuplarımız, kalabalıkları kargaşaya sevk eden maksatlı teşebbüslere karşı dikkatli ve müteyakkız olmalı, bu konuda gereken tedbirler titizlikle alınmalıdır. Heyecan ve acıyla izhar edilen haklı tepkiler, sağduyu kumaşına sarılmalıdır. Genel Merkezin bilgisi dışında kişisel girişimlerde bulunmak ve inisiyatif almak isteyenlere engel olunmalı, bütün teşkilatlarımız Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu birlik ve bütünlük ruhuna yaraşır bir tutum içinde bulunmalıdır. Sosyal medya üzerinden toplumu ümitsizlik ve kaosa sürükleme amacıyla yapılan kara propagandalar ve kışkırtmalara karşı da dikkatli olunmalı, paylaşımların; üzerimize düşen hayati sorumluluğun bilinciyle yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu vesileyle; vatanın selameti ve milletimizin bekası uğruna canlarını feda ederek İdlib’de toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabrıcemil diliyoruz.”
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442