Alexa

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'dan "Kurtuluş" Mesajı

Alaşehir, Gördes ve Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97 nci yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımlayan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Büyük Türk Milleti ebediyen bu topraklar var olacaktır. Vatan bölünmeyecek; ezan dinmeyecek; bayrak inmeyecektir." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'dan "Kurtuluş" Mesajı

Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, Alaşehir, Gördes ve Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97 nci yıldönümünü kutladı.

Alaşehir, Gördes ve Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97 nci yıldönümü nedeniyleyayımladığı mesajda, "Alaşehir Kongresi ile Batı Anadolu’da Yunanlılara kaşı milli mücadele örgütlenmiş, Salihli, Yunan mandasına karşı milli iradenin temsilcisi olmuştur. Gördesli Makbule Hanım ile Hacı Ethem Kurtuluş savaşına adını altın harflerle yazdırmıştır." ifadelerini kullanan Manisa Milletvekili Akçay, Bağımsızlığını, birlik ve beraberliğini her şeyin üzerinde tutan Büyük Türk Milleti "Vatan bölünmeyecek; ezan dinmeyecek; bayrak inmeyecektir.” dedi.

SALİHLİ MİLLİ İRADENİN TEMSİLCİSİ

Salihli’nin Yunan mandasına karşı milli iradenin temsilcisi olduğunu belirten MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “ Salihli, 24 Haziran 1920 ile 5 Eylül 1922 tarihleri arasında işgal altında kalmıştır. Salihli'nin Yunan işgali sırasında, dönemin Belediye Başkanı Hacı Davut Ulaş ve encümen üyesi 2 arkadaşı Yunan Manda'sını kabul etmedikleri için sürgüne gitmişler ve savaş sonrasında da esir mübadelesinde geriye gelmişlerdir. Salihli, Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan işgaline karşı milli iradenin temsilcisi olmuştur.” dedi. 

ALAŞEHİR KONGRESİ 

Milletvekili ve MHP Grup Başkan Vekili Erkan AKÇAY, “  15 Mayıs 1919 ‘da İzmir’in işgali üzerine Alaşehir Kaymakamı Bezm-i Nusret (Kaygusuz) Bey, Askerlik Şube Başkanı Sezai Bey, Belediye Başkanı Galip Bey ( Binbaşızade – Alakent ) , Mustafa Bey (Hüseyin Paşazade Şahyar) ve Akif Bey (Mütevellizade Öztürk) milli mücadele ruhunu Alaşehir’de ateşlemişlerdir.  Kurtuluş Savaşının en önemli mihenk taşlarından biri olan ve Batı Anadolu’da Yunanlılara karşı mücadelenin örgütlendiği Alaşehir Kongresi 16 Ağustos 1919 tarihinde başlamış ve 25 Ağustos 1919 tarihinde sona ermiştir. Kongrenin Alaşehir’de toplanmasının şehrin uygun coğrafi konumunun yanında Alaşehirlilerin milli mücadeleye karşı gösterdikleri büyük destek ve ilginin rolü vardır." dedi.

GÖRDELİ KAHRAMANLARI

Akçay,“ 15 Temmuz 1920'de Yunan işgaline uğrayan Gördes 14 ay Yunan işgalinde kalmış ve 5 Eylül 1922'de kurtarılmıştır. Kurtuluş Savaşı tarihinde adından en çok söz edilen kişilerden Gördes kızı Makbule Hanım (Şehit Makbule Hanım) ile Ege'de Kuva-yı Milliye Teşkilatını kuran Hacı Ethem Büke Gördes'in yetiştirdiği iki önemli isimdir. Türk Milleti, Kurtuluş Savaşında şehit düşen Gördesli Makbule Hanım’ı hiçbir zaman unutmayacaktır. " dedi.

Alaşehir, Salihli ve Gördes’ de elde edilen zaferler gücünü milletinden alan, bağımsızlığa inanan insanların oluşturduğu bir iradenin sonucu olduğunu belirten Erkan Akçay, "Bu duygular içerisinde, bu duygu ve düşüncelerle Alaşehir, Gördes ve ve Salihli ilçelerimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97 nci yıldönümü kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O'nun silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bütün hemşerilerimizin kurtuluş gününü kutluyorum.” dedi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE