MHP İlkadım 5. Olağan Kongresi (Pazar, 9 Ağustos 2020) Gerçekleştirildi

Milliyetçi Hareket Partisi İlkadım İlçesi 5. Olağan Kongresi bugün (9-8-2020) Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirildi. Kongrede MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin mesajı okundu.

MHP 09.08.2020, 20:03 09.08.2020, 20:59
MHP İlkadım 5. Olağan Kongresi (Pazar, 9 Ağustos 2020) Gerçekleştirildi

Milliyetçi Hareket Partisi Kongreleri Samsun - İlkadım ilçesi ile başladı. Samsun'da Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirillen MHP İlkadım İlçesi 5. Olağan Kongresine katılım yüksek oldu. Kongre başlaması ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadır Durmaz  kongrelerin neden İlkadım ile başladının anlam ve önemini anlattı.

‘İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye’ olacak sloganıyla Milliyetçi Hareket Partisi 13. Olağan Büyük Kurultayı’mıza giden süreçte, Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olacak şekilde yapılması lazım gelen il ve ilçe kongreleri bugün İlkadım ilçe kongresiyle başlamış oldu.

İlkadım İlçesi 5. Olağan Kongresine kimler katıldı:

 • MHP Başkanlık Divanı Üyesi, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz
 • MHP Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Hami Korkmazlı
 • 25. Dönem Samsun Milletvekili Hüseyin Edis
 • MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak
 • Ak Parti İl Başkanı Ersan Aksu
 • Samsun Büyükşehir Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk 
 • Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı
 • İkizce Belediye Başkanı Osman Kaygı
 • Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz 
 • Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar
 • AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Mücahit Erbin
 • MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk 
 • MHP Amasya İl Başkanı Şuayip Ak
 • MHP Çorum İl Başkanı Agah Karapıçak
 • MHP Sinop İl Başkanı Ali Çakır
 • MHP Rize İl Başkanı İhsan Alkan
 • MHP Giresun İl Başkanı Ertuğrul Gazı Konal
 •  Samsun Ülkü Ocakları İl Başkanı İbrahim Mert Bahar 
 • ÜLKÜ-TEK Samsun Başkanı İlyas Aydın
 • ve Samsun MHP İlçe Başkanları katıldı.

KOVİD-19 salgını nedeniyle fiziki mesafe hijyen önlemleri kapsamında sık sık anons edilerek uyarılarda bulunuldu ve hijyene dikkat çekildi. Salgın nedeniyle siyasi konuşmaların yapılmadığı kongrede Kuzey Irak’da Pençe Kaplan harekat bölgesinde sürdürülen arama tarama faaliyetleri sırasında çıkan çatışmada Samsun Vezirköprü Çekalan Köyü nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Çavuş Süleyman Ural ve Samsun’da görevi sırasında geçirdiği trafik kazası sonucu şehit olan polis memuru Adem Keskin için taziye mesajı okundu.

Kongre, Yoklama ve açılış ile başlayan ilçe kongresi, saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı. Kongrede başkanlık divanına MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve MHP Başkanlık Divanı Üyeleri olarakta, MHP Giresun İl Başkanı Ertuğrul Gazı Konal divan başkan yardımcısı, Asarcık Belediye Başkanı Şerif Kılağuz ve MHP İl Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Karlık katip üye olarak seçildi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kongre mesajı okundu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Okunan Mesajı Şöyle:

İlkadım İlçe Kongresi Divan Başkanlığı’na,

Çok Değerli Dava Arkadaşlarım, Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler, Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. Dava ve demokrasi nöbetinde fedakârca duruş gösteren, cefakârca mücadele sergileyen her kardeşime en iyi dileklerimi sunuyorum. Bugün tarihi bir görevi ifa maksadıyla toplandınız. Milliyetçi Hareket Partisi’nin gür sesi, güçlü nefesi ve yörenizdeki güven veren mesajı olmak için bir araya geldiniz. Türkiye’mizin hassasiyet yüklü bir döneminde sorumlu, şuurlu ve şahsiyetli mücadelenize yeni bir halka ekliyorsunuz. Biliniz ki, bütün gözler üzerinizdedir. Bütün dikkatler size çevrilmiştir. Tuzaklara karşı uyanık olunuz. Provokasyonlara karşı tetikte durunuz. Tezvirata, tefrikaya, akıl çelici karanlık tekliflere her zaman mesafe koyunuz. Üzerimizde oynanan kirli oyunlar bitmedi, eksilmedi. Zaaf anımızı, yumuşak karnımızı kollayan habis saldırılar kesilmedi, dinmedi.

Milliyetçi-Ülkücü Hareket’in varlığından rahatsızlık duyan iç ve dış mihrakların nifak seferberliği hiç bitmedi, hiç de eskimedi. Yarım asrı geçen şerefli mazimizin tecrübe ve temkiniyle, fikriyatımızın birikim ve enginliğiyle geçmişi kavrıyor, geleceği kucaklıyoruz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimseyi hor ve hakir görmeden davamızın hakkını, milletimizin haysiyetini, devletimizin baki hukukunu, aynı zamanda şühedamızın emanetlerini kararlılıkla savunduk, buna da devam ediyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi zor zamanların değil her zamanın güvencesidir. Türkiye’miz bugün yaygın bir salgına karşı direniş halindedir.

Elbette KOVİD-19 hastalığından dolayı siyasal çalışmalarımız mahut ve malum kurallar içinde gerçekleşmektedir. İnsan ve toplum sağlığı açısından “Maske-Mesafe ve Temizlik” şartlarına harfiyen uymak gerekmektedir. Partimize gönül vermiş her kardeşimizin, her vatandaşımızın hayatı bizim için vazgeçilmez önemdedir. Türkiye KOVİD-19 salgınına karşı müessir ve müstesna önlemler almıştır. Gelişmiş veya gelişmekte olan pek çok ülke salgına teslim olmuşken, ülkemiz milli bir kenetlenme ve destekle musibetin kuşatmasını yarmıştır. Hiç kuşkusuz, KOVİD-19 riski geçmiş ve bitmiş değildir. Her insanımızın yeni normal hayat şartlarında tedbiri elden bırakmaması, Sağlık Bakanlığı’mızın olağanüstü gayretini boşa çıkarmaması, başta doktorlarımız olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın ve Bilim Kurulumuzun emeklerini israf etmemesi mecburiyettir.

Bu vesileyle aziz şehitlerimize, KOVİD-19 hastalığından dolayı hayatlarını kaybetmiş vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, halen tedavi gören vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Sadece devletin aldığı veya alacağı sıkı tedbirlerle makus ve menhus süreç yenilemeyecektir. Biraz daha sabrederek, aklın, bilimin ve duanın gücüne hep birlikte sarılarak bu zor günlerin aşılacağına gönülden inanıyorum. Türkiye yalnızca KOVİD-19’la değil, çok cepheli bir mücadelenin içindedir.

Doğu Akdeniz’de egemenlik haklarımız feragatle müdafaa edilmektedir. Irak’ta, Suriye’de, Libya’da, Kıbrıs’ta, Ege’de, Güney Kafkasya’da meşru ve tarihsel çıkarlarımız, aynı şekilde milli güvenliğimiz tavizsiz savunulmaktadır. Türk vatanı, sınırlarımızın sıfır noktasında değil, coğrafyanın derinliklerinde oluşturulan sağlam hatlar üzerinden emniyete alınmaktadır. Hem ülke içinde hem de sınır ötesinde terör örgütleriyle amansız bir mücadele devam etmektedir. Bu esnada Türkiye’nin yükselişini hazmedemeyen, bölgesel ve küresel direncini ve öne çıkışını kabullenemeyen çevreler başta ekonomik saldırılar olmak üzere, her türlü zehirli ve zillet vasıtayı devreye almışlardır. Ancak Türkiye düşmeyecek, teslim olmayacak, saldırı ve suikastlara boyun eğmeyecektir.

Döviz silahını çekenler namlunun ters tepeceğini de göreceklerdir. Kur saldırısıyla huzurumuzu kurcalayanlar başarılı olamayacaklardır. Cumhur İttifakı gelecek ümididir. Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’nin stratejik kuvvetidir. Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kökleşerek varoluşundan yanadır, Cumhur İttifakı’nın devamını samimiyetle arzulamaktadır.

Dava arkadaşlarımızın bu siyaset ve hedeflerimize bağlı kalması talimat ve temennimdir. Milliyetçi Hareket Partisi’nden çatlak ses çıkmayacaktır.Milliyetçi Hareket Partisi’nin ilke ve stratejilerinin hilafına tavır ve tutum alınmayacak, açıklama paylaşılmayacaktır.Ağız birliği yapacağız, el birliği yapacağız, güç birliği yapacağız, Türkiye’yi, Cumhuriyet’in 100.yılına ulaştıracağız ve geleceğin sağlam temellerini atacağız.

Milliyetçi Hareket Partisi Türk siyasetinin onur pırıltısıdır. Ne istiyorsak Türk milleti içindir, neyi amaçlıyorsak Türklüğün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak istikbaline hazırlık ve hizmettir. Bir olacağız, beraber olacağız, gönülleri fethedeceğiz. Davamıza yararı dokunacak her arkadaşımıza sahip çıkacağız. İnsan kaybı kolaydır, zor olanı seçip insan kazanacağız. Fakat nefsine teslim olmuş, hırslarına yenik düşmüş, ihtiras-ikbal uçurumuna savrulmuş, nefesi kesilmiş kim varsa onlarla aramıza aşılmaz duvarlar öreceğiz. Unutmayınız ki, hiç kimse vazgeçilmez değildir. Hiç kimse davadan daha büyük, daha mühim olamayacaktır. Ülkücü kendisini aşma becerisi gösterebilmiş, hayatın basit tutkularından sıyrılmış, dünyevi çıkar hesaplarına sırt çevirmiş, ülküleri ve ülkesi için çetin şartları, çileli bir ömrü göze almış yüksek vasıflı dava insanıdır.

Bizim nihai hedefimiz bellidir, o da; İlay-ı Kelimetullah’ı cihana hakim kılmaktır. Kızılelma yeminimiz, Turan ülkümüzdür. Ulaşılacak hedefimiz Türkiye’yi süper güç mertebesine çıkarmaktır. Sahip olduğumuz vizyon, taşıdığımız misyon istikbalin ufkuna huzur, güvenlik, istikrar ve istiklal içinde vasıl olabilmektir. Milliyetçi Hareket Partisi “Önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” diyen cömert, cesur, duyarlı, ahlaklı, milli ve ilkeli bir iradenin marka değeri çok yüksek bir millet eseridir. İnancım odur ki, bugünkü kongreden çıkacak sonuç ne olursa olsun kazanan davamızdır, kazanan dava arkadaşlarımızdır, kazanan Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Bu kapsamda, istiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan da Türkiye olacaktır.

Milliyetçi-Ülkücü Hareket öylesine müşfik ve muhterem bir gönüle haizdir ki, kazanan Türkiye ve Türklük olduktan sonra kaybetmek bile bizim için şerefli bir sonuçtur. Bu vesileyle kongremizin hayırlara vesile olması dileklerimle katılımcı her dava arkadaşıma şükranlarımı sunuyor, başarılar diliyorum. Bugün kaybeden yoktur. Bugün üzülen yoktur. Bugün başı eğik bir şekilde kongre alanından çıkıp gidecek tek bir kardeşimiz olmayacaktır. Bütün dava arkadaşlarımızı, bütün delegelerimizi, bütün vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Hayırlı ve güzel haberlerinizi bekliyorum. Cenab-ı Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum. Yolunuz, bahtınız ve alnınız açık olsun.

Ne Mutlu Türküm Diyene.

İlkadım İlçesi 5. Olağan Kongresi sonrasında kısa bir açıklama yapan MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak “4 Temmuz’da Ankara’da düzenlenen il başkanları toplantısında Genel Başkanımızın talimatlarını aldık. ‘İstiklal için birlik, istikbal için dirlik, kazanan Türkiye’ olacak sloganıyla Milliyetçi Hareket Partisi 13. Olağan Büyük Kurultayı’mıza giden süreçte, Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olacak şekilde yapılması lazım gelen il ve ilçe kongrelerimiz 9 Ağustos 2020 tarihinde Samsun’un İlkadım ilçesiyle birlikte başladı. Bu 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılına denk gelen süreçte Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin Samsun’u ve Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ilçemiz olan İlkadım ilçesinin 13. Büyük Kongre’de ilk kongre yapılacak ilçe olarak belirlemesi bizleri gururlandırmış ve heyecanlandırmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen kongremiz ilçemize ve Samsunumuza hayırlı olsun.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın konuşmasıyla devam eden kongre ilçe delegelerinin oy kullanacağı ve İlçe Başkanı ile Yönetim Kurulu ile İl Delegelerinin belirlenmesi amacıyla oy kullanılacak seçimlere geçilmesiyle devam etti.

Milliyetçi Hareket Partisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın konuşma metni ŞÖYLE

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
12°
açık