MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu'dan İzmir Barosu'na sert tepki

MHP 29.10.2021, 17:37 29.10.2021, 21:00
MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu'dan İzmir Barosu'na sert tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin grup toplantısında Anayasa Mahkemesi'yle ilgili sarf ettiği sözler ile ilgili açıklamada bulunan İzmir Barosu, “Yapılan bu açıklamalar Türk Ceza Kanunu’na göre devletin kurum ve organlarını aşağılama suçunu oluşturmaktadır." sözlerine MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu sert tepki gösterdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Hasan Kalyoncu, "Haddini aşan bu girişim bir yerlere mesaj vermektir. Baro başkanı siyasetin içinde yer almak ve birilerinin gözüne girmek için her türlü hadsizliğe başvurmaktadır. İzmir Barosu kendisine çeki düzen vermelidir” dedi.

İzmir Barosu kendisine çeki düzen vermelidir

Sosyal medya hesabından İzmir Barosuna tepkisini dile getiren Kalyoncu, “İzmir Barosu, Genel Başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ'nin Anayasa Mahkemesinin kararları dolayısıyla yaptığı yerinde uyarıya suç yakıştırması yapan bir açıklama ile sahneye çıkmıştır. Baro yönetiminin 29 Ekim gibi günlerde "Cumhuriyet değerleri ve Atatürk" maskesi ardına saklanıp her fırsatta terör, bölücülük ve ahlâkî yozlaşmayı desteklediği gerçeği kamuoyunca bilinmektedir. Bugün de değişen bir şey yoktur. Sadece Anayasa Mahkemesini koruyor, hukuktan konuşuyor görüntüsü ile ihanete perde çekmeyi sürdürüyor. İzmir Baro başkanı AYM’ye kendince akıl öğretip, ayar veriyor. Kaldı ki bizce Baronun derdi Anayasa Mahkemesini korumak değil, Türk Dünyasının Bilge Liderine çemkirmeye yeltenmektedir. Haddini aşan bu girişim bir yerlere mesaj vermektir. Baro başkanı siyasetin içinde yer almak ve birilerinin gözüne girmek için her türlü hadsizliğe başvurmaktadır. Baronun bu tür tutumlarına karşı sağduyu sahibi vatansever üyelerini, kendilerine yakışan bir yönetimi iş başına getirmesi yönündeki daha önce yaptığımız çağrımızın isabeti ortaya çıkmıştır. İzmir Barosu kendisine çeki düzen vermelidir.” dedi.

"Türk Ceza Kanunu’na göre devletin kurum ve organlarını aşağılama suçunu oluşturuyor"

Anayasa Mahkemesi’ni MHP lideri Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağıran İzmir Barosu'ndan yapılan açıklama şöyle: “Yapılan bu açıklamalar Türk Ceza Kanunu’na göre devletin kurum ve organlarını aşağılama suçunu oluşturmaktadır. AYM’nin kendisine yönelik alenen işlenen bu suça ilişkin suç duyurusunda bulunmasını mahkemeleri töhmet altında bırakıp, baskı altına almayı amaçlayan açıklamalar yapanlar karşısında yargının kendisini savunması olarak değerlendiriyor ve bu tutumu önemsiyoruz. Yapacağınız suç duyurusu ayrıca, son dönemde artan yargının itibarına gölge düşürmeye yönelik eylemlere karşı bir duruş sergilenmesi açısından da önemlidir” 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli 26 Ekim 2021 tarihli TBMM meclis grup toplantısında, Anayasa Mahkemesi'ni Osman Kavala, Osman Baydemir ve Selahattin Demirtaş  davaları nedeniyle eleştirmişti. Bahçeli, "Anayasa Mahkemesi öyle bir hale gelmiştir ki, nerede bir hain, nerede Türkiye’nin kuyusunu kazmak için faal halde bulunan bir çapulcu varsa onlarla yan yanadır" ifadelerini kullandı.

"Sorarım sizlere, Anayasa Mahkemesi kapanmasın da hak ve hukukun itibarı mı kaybolsun?" sözleriyle bir kez daha Anayasa Mahkemesi'nin kapatılmasını isteyen Devlet Bahçeli, daha önce de HDP iddianamesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin kapatılmasını istemişti. Bahçeli, bu yıl 31 Mart'ta yaptığı açıklamada "HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır" ifadelerine yer vermişti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)