MHP'li Esin Kara'dan, Sosyal Medyada Gerçek Kimlik Belgesi Kanun Teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara, sosyal medya da gerçek kimlik belgesi kullanılmasına dair kanun teklifi verdi. Kara yaptığı açıklamada, sosyal medya platformlarının kuralsız, sınırsız kullanıldığını bu kullanım nedeniyle suiistimale açık hale geldiğini ifade etti.

MHP 02.03.2020, 00:17 06.03.2020, 23:01
MHP'li Esin Kara'dan, Sosyal Medyada Gerçek Kimlik Belgesi Kanun Teklifi

Sosyal medya da kullanılan sahte hesapların kapatılması ve Dijital Kimlik kullanılması için TBMM'ye kanun teklifi sunan MHP Konya Milletvekili Esin Kara, sunduğu teklifi, MHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu ile birlikte hazırladı. Kara açıklamasında, Dijital kimliklerin gerçek kişilere ait olacağını ve hukuka konu olan olaylarda kötü niyetli kişilerin gerçek verilerinin elde edilebilmesi için gerekli olduğunu söyleyerek, bu bilgilere erişimin ise ancak kanun tarafından yetki verilen kişiler tarafından kullanılabileceğini başka hiç kimsenin erişim yetki olmayacağını belirtti.

Son zamanlarda  sosyal medya platformlarının kuralsız, sınırsız kullanıldığını bu kullanım nedeniyle suiistimale açık hale geldiğini ifade eden Esin Kara, sosyal medyada yaşanan olumsuz durumların engellenmesi için kişilerin maruz kaldığı olaylar hakkında yasal haklarını korumak amacıyla sosyal medya hesaplarının gerçek kimlik bilgileriyle kayıt olunması gerektiğine işaret etti.

Sosyal medya platformlarına verdikleri kimlik bilgilerinin istediği kurum/kuruluş ile paylaşabilinmesi gerektiğini anlatan Milletvekili Kara, bilgilerin kalıcı veya kısıtlı sürelerde açılıp kapatılabilmesi gerektiğini belirterek şunları ifade etti: "Kimlik bilgilerinin hukukun koruma çatısı altında olacağını, aynı zamanda oluşturulacak veri tabanlı dijitalleşme alanı olan dijital kimlik kavramının düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır"

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (1)
SMMM MUSTAFA AKCA 1 yıl önce
ÇOK ÇOK İSABETLİ OLUR. KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN YOLU KAPATILMIŞ OLUR. SAYGILAR SUNARIM
banner442