MHP'li Feti Yıldız'dan Papaz Brunson Tepkisi

ABD'li Pastör Andrew Craig Brunson'ın "terör örgütü adına suç işlemek ve casusluk" suçlamalarıyla Türkiye ile ABD arasında krize yol açan davada tahliye sonrası tepkiler büyüyor.

MHP 13.10.2018, 20:42
MHP'li Feti Yıldız'dan Papaz Brunson Tepkisi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız; "Papaza verilen ceza ve indirim sebeblerini aklı başında hiç bir hukukçu anlamış değil."

ABD'li Pastör Andrew Craig Brunson'ın İzmir'de "terör örgütü adına suç işlemek ve casusluk" suçlamalarıyla yargılandı. Bu dava, Türkiye ile ABD arasında krize yol yol açtı.Türkiye'de ekonomik dengeler altüst oldu.Her şeye rağmen Türk Milleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında durdu. 

Brunson, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, "örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve adli kontrol şartları ve yurtdışına çıkış yasağı da kaldırıldı, Brunson'ın içeride geçirdiği süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı. Sonuç olarak ABD'li Pastör Andrew Craig Brunson evine döndü.

Brunson, Ekim 2016'da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınmış ve Aralık 2016'da da Fethullah Gülen Cemaati'ne üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı. 

593 günlük hapsin ardından iki buçuk aydır ev hapsinde tutulan ABD’li rahip Andrew Brunson için Türkiye'de siyasetçilerden, basından ve sosyal medyadan Brunson'ın serbest bırakılmasına tepkiler yağdı. 

"Papaz Brunson'un tahliye kararı milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir." 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'li Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla ilgili yazılı basın açıklamasında tepki göstererek, "Milliyetçi Hareket Partisi elbette yargı kararına saygı duymaktadır. Ancak Papaz Brunson'un tahliye kararı milli vicdanı rahatsız ve huzursuz etmiştir. İfade değiştiren gizli ve satın alınmış tanıklar, davanın savcısında yapılan değişiklikler soru işaretlerini güçlendirmiş, şaibeleri arttırmıştır.(... ) Türkiye aleyhine faaliyetlerin merkezinde yer alan, terör örgütleriyle irtibat ve iltisakı tespit edilen bir şahsın siyasi baskı ve şantajlarla serbest bırakılması geldiğimiz bu aşamada düşündürücü, bir o kadar da esef vericidir." dedi,

FETİ YILDIZ'DaN BRUNSON TEPKİSİ

Milliyetçi Hareket Partisi hukuktan sorumlu genel başkan yardımcısı Feti Yıldız ise, sosyal medya hesabı twitterden PAPAZ Brunson tahliyesine sert tepki göstererek, "Kastın yoğunluğu, korunan toplumsal değer, suçun işleniş biçimi ,sandığın kişiliği göz önüne alınarak üst sınırdan ceza tertibi yerine Terör örgütüne bilerek yardım etmek suçuna; TCK 314/3 atfıyla 220/7 maddesi gereğince 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilir. Papaza verilen ceza ve indirim sebeblerini aklı başında hiç bir hukukçu anlamış değil." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)