MHP'li Kamil Aydın'dan Ermenistan'ın Kalleş Saldırılarına Sert Cevap!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil AYDIN, “Ermenistan’ın Azerbaycan Sınır Hattı İhlali ve Menfur Saldırılarına Yönelik” açıklamada bulundu.

MHP 15.07.2020, 19:07 15.07.2020, 19:38
MHP'li Kamil Aydın'dan Ermenistan'ın Kalleş Saldırılarına Sert Cevap!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Erzurum  Milletvekili Prof. Dr. Kamil AYDIN, “Ermenistan’ın Azerbaycan Sınır Hattı İhlali ve Menfur Saldırılarına Yönelik” yaptığı yazılı basın açıklamasında, 1994 yılında bir ateşkes imzalandığını ancak Azerbaycan topraklarının yaklaşık %20’si Ermeni işgalinde kaldığını belirtti.

1994 yılında bir ateşkes imzalanmıştı 

Osmanlı-Rus Harbi sonrası emperyalist devletlerin desteği ile kurgulanan Büyük Ermenistan ham hayalinin, bugüne kadar zaman zaman Türkiye sınırları içerisinde, son zamanlarda ise dost ve kardeş ülke Azerbaycan‘ın egemenliğindeki bölgelerde aralıklarla yeniden hortlatılmaya çalışıldığına tanıklık edildiğini belirten Kamil Aydın yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: 

"Bu hayalperest anlayışın bir yansıması olarak, Dağlık Karabağ bölgesi 8 Mayıs 1992’de Ermeniler tarafından işgal edilmiş 18 Mayıs’ta ise, bölgeyi  Ermenistan’dan ayıran Laçin bölgesi işgale uğramıştır. 1993’te devam eden Ermeni saldırıları sonucu işgal hattı Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Cebrayil, Gubatlı ve Zengilan gibi Dağlık Karabağ’ı çevreleyen bölgeleri de içine almıştır. 1994 yılında bir ateşkes imzalanmış ancak Azerbaycan topraklarının yaklaşık %20’si Ermeni işgalinde kalmıştır.

Ermenistan ordusunun yeni bir provokasyon girişimi

5 Mayıs 1994’te Bişkek protokolü ile sağlanan ateşkes mütecaviz Ermeniler tarafından sık sık ihlal edilmiştir. Saldırgan ve işgalci ruh halinin bir yansıması olarak 13 Temmuz 2020’den bu yana  Ermenistan ordusunun yeni bir provokasyon girişimiyle düzenlediği saldırılar ve sınır hattını ihlal etme girişimleri, Azerbaycan tarafının ağır silahlar kullanarak karşılık vermesiyle, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi sınır hattında yaşanan çatışmalarla yeni bir boyut kazanmıştır."

Türkiye’ye gelen enerji hatlarının bulunduğu bölge

Ermenistan’ın Karabağ’ın aksi yöndeki “Oğuz” olarak isimlendirilen bir Türk yurdu olan Tovuz şehrine yapılan  hain saldırıyı azmettirenlerin ve gerçekleştirenlerin çok yönlü amaçlarının bulunduğuna dikkat çeken Kamil Aydın, "Türk milletinin dikkatlerinden kaçmamaktadır.  Bakü'ye uzanan Gence ve Kazah Rayonu’nu arkasında bulunduran Tovuz, coğrafi olarak alanın dağlık oluşu ve bu yüzden çatışmaya uygun özellik taşımasından dolayı Ermenistan için ikinci cephe hattıdır. Ayrıca bu bölge Türkiye’ye gelen enerji hatlarının bulunduğu bölge olması, Türkiye Gürcistan Azerbaycan tren yolu hattının bulunduğu bölgeyi kapsaması nedeniyle Türkiye için de büyük bir öneme haizdir." dedi.

Ermenistan saldırılarıyla şehit olan Azerbaycan askeri sayısı 11’e yükselmiştir

Ermenistan saldırılarıyla şehit olan Azerbaycan askeri sayısı 11’e yükseldiğini ifade eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil AYDIN, "Saldırıdan bir gün sonra 14 Temmuz’da Azerbaycan Savunma Bakanlığı devam eden çatışmalarda Ermenistan ordusunun çok sayıda askeri araç ve mevzilerinin imha edildiğini, 100’ün üzerinde Ermeni askerin öldürüldüğünü vurgulamıştır. Ayrıca 14 Temmuz sabahı meydana gelen çatışmada Tümgeneral Polad Heşimov, Albay İlgar Mirzeyev ile birlikte bir er, iki binbaşı ve iki astsubay kahramanca şehit olmuştur. Yine aynı günün akşam saatlerinde Azerbaycan Ermenistan’a ait askeri üssü hava saldırısıyla yok etmiş, buna misilleme olarak Ermenistan saldırılarıyla şehit olan Azerbaycan askeri sayısı 11’e yükselmiştir." şeklinde kaydetti.

15 Temmuz sabahı Bakü başta olmak üzere Azerbaycan’ın birçok kentinde halk sokaklara inerek orduya destek yürüyüşleri başlattığını, tam bir seferberlik ilan edilerek işgal altındaki toprakların geri kazanılması yönünde iradesini beyan ettiğini ifade eden Kamil Aydın, "Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yetkili makamları bu konuda kesin tavır takınarak her şart ve durumda Azerbaycan halkının ve ordusunun yanında olduğunu beyan etmiştir." dedi.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın son olarak açıklamasını şu şekilde tamamladı:

Aziz Türk milletin, dost ve kardeş Azerbaycan halkının varlık ve beka nedenini yüksek değer ve ülkü kabul etmiş Milliyetçi Hareket Partisi olarak bizler de, Ermenistan’ın bu hain saldırılarını kınıyor“Her türlü mütecaviz ve mütehakkim teşebbüs ihanettir, rezalettir, Türklüğün vicdanında yok hükmündedir.” düşüncesiyle, hain saldırılarda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)