Alexa

MHP'li Karakaya'dan "Çarpıtma Habere" Tepki

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, Bazı Gazete ve Haber Sitelerindeki kendisine karşı "Çarpıtma Haberlerler"e tepki gösterdi.

banner327

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya,  Bazı Gazete ve Haber Sitelerindeki “MHP’li Karakaya ‘Evet’i Anlatamadı” Şeklindeki Çarpıtma Habere” ilişkin yazılı basın açıklamasında bulundu.

Bazı haber sitelerinde “MHP’li Karakaya ‘Evet’i Anlatamadı” başlığıyla yerel bir internet televizyonunda 2 saat 24 dakika süren proğram yorumsuz şekilde haber verildiğini kaydeden Karakaya; "2 saat olarak planlanan program uzamıştır. Kapanış dakikalarında (2 saat 18’inci dakikasında) internet üzerinden gelen ve kimliği verilmeyen bir izleyicinin; “Meclisin yetkilerinin alındığından bahisle; “bütçe yok; güvenoyu yok; gensoru yok; denetleme yok; tatilde ya da ara vermede Cumhurbaşkanı çağırmazsa meclisin doğrudan toplanma hakkı da kalmıyor” şeklindeki değerlendirmesi soru biçiminde şahsıma iletmiştir. Programın sonlanmak üzere olduğu dakikalarda, “program boyunca evet için siyasi gerekçelerimizi açıkladığımı, bu soruların teknik olarak ayrı ayrı tartışılabileceğini, kendisi ararsa kişisel olarak, bu kardeşimle görüşlerimi telefonda da paylaşabileceğimi…” özetle ifade ettim. Bu aynı zamanda bitmiş olan bir programda hem program ekibi ve seyircilere hem de sorunun muhatabına nezaket göstergesiydi. İsmi gizlenen veya programda söylenmeyen bu izleyicinin Aydın İli Baro Başkanı olduğunu kendi sosyal medyasından yaptığı; “sorularıma cevap verilemedi” şeklindeki paylaşımından öğrendim. Bu durumun bir değerlendirmesine girmiyorum.

Ancak, en azından, “Tatil ve ara vermede Cumhurbaşkanı çağırmazsa meclisin doğrudan toplanma hakkı da kalmıyor” biçimindeki değerlendirmenin bir hukukçu tarafından yapılmasını beklemezdim. Çünkü Anayasa’mızın 93’üncü maddesinde “Meclis Başkanı da doğrudan doğruya veya üyelerin beşte birinin yazılı istemi üzerine, Meclisi toplantıya çağırır.” denilmektedir. Bu hükümde hiçbir değişiklik olmamış; aynen muhafaza edilmiştir. Değişiklik yapılmayan bir hususta bir Baro Başkanı’nın böyle bir değerlendirme yapması gerçekten vahim bir durumdur. Değişmemiş olan bir hükmü değişmiş gibi sunmak eğer bilgisizliği ise hukukçu kişiliği adına; şayet çarpıtma ve kamuoyunu yanıltma ise mesleki etik adına üzücüdür. Hal böyleyken, konu MHP ve MHP’li olduğunda gazeteciliğin ve haberciliğin tüm değerlerini hiçe sayarak mal bulmuş mağribi gibi ortaya atılıp, işin aslını dahi öğrenme zahmetine katlanmayanları tebrik ediyorum. Üstün haberciliklerinden dolayı da kutluyorum!

Söz konusu programa ilişkin videonun tamamını izleyebilirsiniz. “MHP’li Karakaya ‘Evet’i Nasıl Anlattı”, izlenebilir. Takdir kamuoyunundur. 

YORUM EKLE