MHP'li Taner Tekin, Mesele Darağacında Devleşen Mustafa olmak

12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam edildi. Mustafa Pehlivanoğlu, 7 Ekim'i 8 Ekim'e bağlayan gece yarısından sonra Mamak Cezaevi'nde asılarak şehit edilişinin 39. Yıl dönümü dolayısıyla anılıyor.

MHP 07.10.2019, 12:03 07.10.2019, 13:25
MHP'li Taner Tekin, Mesele Darağacında Devleşen Mustafa olmak

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun eski İl Başkanı Taner Tekin, Sosyal medya hesapları üzerinden, 12 Eylül Darbesi döneminde 22 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu'nu şehadetinin 39. Yıldönümünde rahmetle andı.

MHP Samsun eski İl Başkanı Taner Tekin, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak şöyle dedi:

"Önemli olan ne Kalabalıklar içinde sıradan biri olmak, Ne de Kalabalıklar içerisinde yüksek mevkilere sahip olup önemli makamlarda oturmak... Mesele Darağacında Devleşen Mustafa olmak Ruhun Şad Olsun Pehlivan'ım... Ne seni unuttuk, Ne de seni suçsuz yere dara çeken zalimleri..."

Mustafa Pehlivanoğlu Kimdir?

Mustafa Pehlivanoğlu, 12 Eylül Darbesi'nden sonra idam edilen ilk ülkücüdür. Balgat'ta, 10 Ağustos 1978 gecesi, teravih vakti, mahalledeki 5 kahvehane, kimliği belirsiz kişilerce tabancalarla taranmasından dolayı suçlanan  Pehlivanoğlu, Olaydan sonra yapılan operasyonda 3 kilometre uzakta bulunan Ülkücülerin yoğun olarak oturduğu Karapınar Mahallesi'de Pehlivanoğlu'nun da içlerinde olduğu bir grup genç gözaltına alındı.

22 yaşındaki Mustafa Pehlivanoğlu 12 Eylül 1980 askerî darbesinden önce yapılan yargılama sonunda idam cezasına çarptırıldı. 2 yıl kadar hapis yatan Mustafa Pehlivanoğlu ile aynı davadan yargılanan İsa Armağan, Mamak Askerî Cezaevi'nden kaçtılar. Ancak aynı günlerde ise 12 Eylül darbesi yapıldı, sıkıyönetim ilan edildi.

Mustafa Pehlivanoğlu ile İsa armağan, 18 Ağustos 1980' senesinde Kütahya'da saklandıkları bağ evinde yakalanarak tekrar cezaevine kondular.

7 Ekim 1980 senesinde idamı onaylanan Pehlivanoğlu, Mamak Cezaevi'nde idamı gerçekleştirildi. Pehlivanoğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na gömüldü. Mustafa Pehlivanoğlu mahkeme süresi boyunca polis ifadesinin işkence zoruyla alındığını ve kendisinin masum olduğunu iddia etti.

İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan daha sonra anlattığı anılarında, Mustafa Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Necdet Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti.

Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrendi.

Recep Tayyip Erdoğan, 2010 yılında AK Parti grup toplantısında Pehlivanoğlu'nun idam edilmeden önce ailesine yazdığı son mektubu okurken ağlamıştı. Erdoğan, "12 Eylülcüler, asılan bir solcuyla denge kurmak için 22 yaşındaki Pehlivanoğlu'nu darağacına götürdüler. Ailesi, infazı üç gün sonra öğrendi" demişti.

Mustafa Pehlivanoğlu'nun ailesine yazdığı son mektup şöyle:

''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Sunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakindir. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkim varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

Oğlunuz Mustafa''

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)