MHP'li Yıldız, Gergerlioğlu Kararıyla AYM Yine Anayasayı Yok Saydı

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, milletvekilliği düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun bugün verilen AYM kararını değerlendirdi.

MHP 01.07.2021, 21:50
MHP'li Yıldız, Gergerlioğlu Kararıyla AYM Yine Anayasayı Yok Saydı

MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Fetii Yıldız, Gergerlioğlu kararıyla AYM yine Anayasayı yok saydığını belirtti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 17 Mart'ta milletvekilliği düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun "seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiğine" hükmetti, Bu Karar, Gergerlioğlu'na milletvekilliğine dönüş yolunu açtı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, sosyal medya twitter adresinden bulunduğu paylaşımda şunları ifade etti;

AYM görev ve kullandığı yetkiler içinde boğulmaktadır

AYM Gergerlioğlu'nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Bu şahsın TBMM üyeliğini kazanıp kazanmadığı tartışılacaktır. AYM görev ve kullandığı yetkiler içinde boğulmaktadır. AYM”Kararın bir örneğinin, ihlalin sonuçlarını ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere … Mahkemesine gönderilmesine,”karar verir. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali tespiti ile birlikte, ilk derece mahkemesinin kararı kendiliğinden ve tümü ile ortadan kalkmaz." dedi.

Gergerlioğlu kararıyla AYM yine Anayasayı yok saydı

AYM'nin Anayasayı yok saydığını belirten Feti Yıldız, "Anayasa 83/2 -Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla Anayasanın 14. maddesinde ki durumlar yasama dokunulmazlığının dışındadır. Gergeroğlu kararıyla AYM yine Anayasayı yok saydı. Anayasa'nın 14'ncü Maddesi; Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)