Alexa

MHP Lideri Bahçeli Partisinin Grubunda Konuştu (9 - 7 - 2019)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkay'nın görevden alınmasına ilişkin "Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla başlayan tartışmaların kaos bekçilerinin ortaya çıktıkları görülmektedir" dedi.

MHP Lideri Bahçeli Partisinin Grubunda Konuştu (9 - 7 - 2019)

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Sistem tartışmalarına değinen Bahçeli, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Yeni sistemin gerekli olduğuna dikkat çeken Devlet Bahçeli; "CHP'nin takoz koyma hedefi ters tepecek" ifadelerini kullanarak, "Aynı yoldan farklı sonuca ulaşılacağını düşünemeyiz" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasına ilişkin yapılan eleştirilere temas eden Bahçeli; "Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla başlayan tartışmaların kaos bekçilerinin ortaya çıktıkları görülmektedir. Bir bürokrattır. Hiçbir bürokrat imtiyazlı değildir. Görevini yapan kalır, yapamayan gider. Merkez Bankası Başkanı'nı siper yapıp, ekonomide felaket tellallığı yapanlar utanmazlığını kaybetmişlerdir" dedi.

EMPERYALİST ÜLKELERİN KOMPLOLARI...

Türk milletinin zorlu bir coğrafyayı, üzerinde hesap yapılan bereketli toprakları vatan yaptığını, bir vatana sahip olmanın ağır bedelleri bulunduğunu, bu bedeller de destanlaşan şehadetlerle ödendiğini dile getinen MHP Lideri; Milli ruh asırları kavramış, cihanı kuşatmış, beşeriyeti kendisine hayran bırakmıştır. Türk milleti, üzerinde yaşadığı aziz vatana tutunarak geleceğin yol haritasını çizmiştir. Hükmedilen değil hükmeden, istikamet verilen değil istikamet veren ülke olmanın hedefiyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Bizim meselemiz arayışların hiç bitmeyişi. Sözde reformcu nazırlar arasında bitmeyen kavgalar, emperyalist ülkelerin komploları devlet ve millet hayatını rehin almıştır. Tarihten ibret aldığını söyleyenlere sormak isterim ki, hiç ibret alınsaydı tarih tekerrür eder miydi?" dedi.

SİYASETTEKİ İTİŞ-KAKIŞ SON BULMALIYDI

Osmanlı İmparatorluğu sakin limana bir türlü yanaşamadığını Tanzimat, Islahat, Meşruiyet ve Cumhuriyet Türk milletinin var oluş mücadelesinin karar durakları olduğunu belirten Bahçeli; "Bir devleti pansuman tedbirlerle hayatta tutmaya çalışmak boşa gayrettir. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır. Tarihten çıkardığımız derslerle önümüze bakmazsak, geçmiştekinden daha ağır sonuçlar çıkacaktır. Başka başkentlerin büyüsüne kapılarak Türk tarihinin çekim alanından koparsak, derin uçurumların açıldığını görmemiz kaçınılmaz hale gelecektir. Türk milletinin birinci hedefi bekasını korumak olmalıdır. 15 Temmuz'da yaşananlar tarihimizin çağrısını tekrar hatırlatmıştır. Demek ki Türk vatanını işgal emelleri hala bitmemiştir. Demek ki küresel odakların mütecaviz akımları hala kesilmemiş, daha doğru bir ifadeyle kesilmeyecektir. Bu nedenle hükümet sisteminin değişmesi gerekiyordu. Siyasetteki itiş-kakış son bulmalıydı. Kutuplaşma en aza çekilmeliydi. Cephe siyaseti değil, kaynaştırıcı bir anlayışın kök salması temin edilmeliydi." dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇMIŞTIR

Parlamenter sistemden kaynaklanıp siyaset hayatımızı doğrudan kuşatan krizlerin milli mutabakatla bitirilmesi, değilse bile azaltılması en acil gündem olduğunu kaydeden Devlet Bahçeli; Tarihimize ve kültürümüze en uygun modele intikal sağlanmış, Türkiye Cumhuriyeti de 3. evresine eklemlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milli misyon ve vizyonumuzla 2053 ve 2071 hedeflerimizi zemin hazırlayacaktır. Biz karanlığı gördük, bunu dert ettik sonra da bir mum yakıp etrafı aydınlattık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geleceğin büyük ve güçlü Türkiye'sinin teminatıdır. Yeni sistemi alışma evresi de son derece uyumlu geçmiştir. Hükümet krizleri yoktur, koalisyon çatlakları yoktur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'nin önünü açmıştır. Kararların alınmasını kolaylaştırmış, devlette çift başlılığı neşter vurmuştur. Yeni sistemle birlikte kalıcı siyasi istikrarın kilidi açılmıştır." şeklinde konuştu.

GİDİŞAT HAYRA ALAMET DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Bahçeli; "Sayın Kılıçdaroğlu, cumhuriyet tarihinde bize tek tarafsız cumhurbaşkanı göstersin. Devlet demek hukuk demektir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır. Bununla birlikte her devlet adamı hukuka uymakla mükelleftir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle sahnenin önünde tarafsız, arkasında siyasi ve ideolojik saiklerle hareket eden o dönem bitti. Sayın Kılıçdaroğlu'nun kıvranması amaçsız ve çarpık siyaset hastalığıdır. CHP Genel Başkanı şafak vakti başka karanlık basınca başka konuşmaktadır. Kılıçdaroğlu için bazen hüzünleniyorum. Gidişat hayra alamet değildir. Sayın Kılıçdaroğlu için çember daralıyor." dedi.

TSK ÜZERİNDEN HAİN PLANLAR YAPILDI

MHP bu süreçte Cumhur İttifakı'nın varlığını müdafaa için demokrasi mücadelesini sürdüreceğini belirten MHP Lideri Bahçeli; "Ergenekon Davası'nda mahkeme tüm sanıklar için beraat kararı vermiştir. Darbe hazırlığı yapan, darbeye niyetlenen kim varsa haklarında tüm cezai tahkikatın yapılması mecburidir. Ergenekon Davası'nın ilerleyen safhalarında görülmüştür ki TSK üzerinde hain planlar yapılmıştır. FETÖ'cülerin yargı ve hukuk alanındaki ihanetleri hazin mahkumiyetlere neden olmuştur. FETÖ'cü alçaklar şerefli Türk askerine kara çalmak için adeta saldırıya geçmiştir. Bu dönem geride kalmıştır. Hiçbir kurum ve kuruluş milli iradenin üstünde değildir." dedi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AYRICALIKLI DEĞİLDİR

Merkez Bankası Başkanı'nın görevden alınmasıyla birlikte başlayan tartışmaların kaos bekçilerinin ortaya çıktığını söyleyen Bahçeli; " Bir bürokrattır. Hiçbir bürokrat imtiyazlı değildir. Görevini yapan kalır, yapamayan gider. Merkez Bankası Başkanı'nı siper yapıp, ekonomide felaket tellallığı yapanlar utanmazlığını kaybetmişlerdir. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı başka bir şey, başkanının görevden alınması başka bir şeydir. Merkez Bankası Başkanı ayrıcalıklı değildir. Enflasyonla mücadele tekliyorsa, banka kendini gözden geçirmek zorundadır." şeklinde konuştu.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 13:59
YORUM EKLE