MHP Lideri Devlet Bahçeli'den Mesaj Var!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ sosyal medya hesabı twitter üzerinden günün anlamı ve önemi üzerine mesaj verdi.

MHP 27.12.2018, 23:09
MHP Lideri Devlet Bahçeli'den Mesaj Var!

Sosyal medya hesabı twitter üzerinden Mehmet Akif Ersoy’u 82. vefat yıldönümü dolayısıyla mesaj veren Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ  "27 Aralık 1936’da hayata gözlerini yuman, istiklalimizin manzum iftiharı olan, duruşu ve eserleriyle milli gönüllere taht kuran merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u 82. vefat yıldönümünde rahmetle, hürmetle yâd ediyorum." dedi.

"Mütevazılık adeta uzviyetiydi"

27 Aralık 1919'da Dikmen sırtlarında parlayan irade Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasında öncü ve lider rol oynadığını ifade eden Bahçeli, "Akif’i yakından tanıyanlar müstesna derecede vefakâr olduğunu söylemişlerdi. Vefasızlığın onun nazarında namertlik olduğunu, dostluğuna bihakkın güvenildiğini ifade etmişlerdi. Gösterişten uzaktı. Mütevazılık adeta uzviyetiydi. Cahilane taassubun müthiş düşmanı olduğuna sevenleri ittifakla kefildi. Eskiye bila kayd-ü şart bağlı olmadığı, yeniye de körükörüne taraftar bulunmadığı kesindi. Ona göre eski, eski olduğu için atılmaz, fena olursa atılırdı. Yeni, yeni olduğu için değil, iyi olursa alınırdı." dedi.

 "Eşsiz bir vatan sevgisine, emsalsiz bir millet mensubiyet ve muhabbetine sahipti."

Akif’in ahlaki meziyetleri, insani vasıfları hem şiirinden hem de malumatından yüksek olduğunu dile getiren Devlet Bahçeli, "Hür fikirliydi, müsamahakarlığı özümsemiş bir fazilet timsaliydi. Köksüz, kimliksiz ve kişiliksiz şair, edip ve sözde münevverlere hasımdı. Bunları musibet addetmişti. Haksızlığa karşı hiçbir tahammülü yoktu. Diyordu ki: “Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam; hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.” İstibdadın aleyhindeydi. İhanetin can düşmanıydı. İrfan ve liyakate meftundu. Eşsiz bir vatan sevgisine, emsalsiz bir millet mensubiyet ve muhabbetine sahipti. Ecdadımızın adeta nefesi, gür ve teslim olmayan sesiydi. Ne güzel de söylemişti: “Zannetme ki ecdadın asırlarca uyudu, nereden bulacaktın o zaman eldeki yurdu.” 

Sanemin izinden gidenlere Samedin keskin bir kılıcı olup cephe almıştı. İstiklalimizin ruh özlemlerini, Türk milletinin haklı ve meşru hedeflerini manzum dizelere döken ahlak kahramanımız merhum Akif’ten Allah razı olsun diyorum." dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 99 yıl evvel Ankara’ya gelişi istiklal meşalesini körüklediğini belirten MHP Lideri Bahçeli mesajını şöyle tamamladı; 

"istikbalimizin üzerindeki sis perdesini kaldırmıştır. Nitekim 27 Aralık 1919'da Dikmen sırtlarında parlayan irade Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasında öncü ve lider rol oynamıştır. Bu vesileyle dönemin yiğit Seymenlerine, Milli Mücadele kahramanlarına, aziz şehitlerimize, elbette devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)