MHP Ne Zaman Kuruldu? Geçmişten Günümüze Tüm Detayları ile MHP

MHP ne zaman kuruldu? Milliyetçi Hareket Partisi amblemi ne zaman değişti? MHP’nin gençlik kolları ne zaman kuruldu? Geçmişten günümüze tüm detayları ile MHP tarihi kapsam haber sitesinde.

MHP 06.10.2019, 21:45 03.11.2019, 01:07
MHP Ne Zaman Kuruldu? Geçmişten Günümüze Tüm Detayları ile MHP

MHP ne zaman kuruldu? MHP’nin siyasi hayatı... Milliyetçi Hareket Partisi amblemi ne zaman değişti? MHP’nin gençlik kolları ne zaman kuruldu? Ülkü ocakları ne zaman, kim tarafından kuruldu? Bütün bunların cevaplarını bu haberde bulabilirsiniz.

MHP Ne Zaman Kuruldu?

MHP, 1969’larda Adana’da yapılan kongreyle Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin adını değiştirerek, Milliyetçi Hareket Partisi yaptı. Büyük kongreden sonra partinin logosu üç hilal olarak değiştirildi. MHP’nin gençlik kolları olan ve şu an faaliyetlerine devam eden Ülkü Ocakları için Hilal içinde bozkurt amblemi üzerinde karar kılındı. Böylece, Milliyetçi Hareket Partisi’nin tarihi serüveni başlamış oldu.

MHP İlk Millet Vekilini Ne Zaman Çıkarttı?

MHP, 1969 ve 1973 genel seçimlerinde çok büyük başarılara imza attı. 1965 seçimlerinde MHP %2,2 oy alarak 11 milletvekili çıkardı. Alparslan Türkeş, Adana'dan milletvekili seçilerek 1973'e kadar TBMM’de MHP’yi tek başına temsil etti. Ancak 1973 seçimlerinde 3 milletvekiliyle meclise giren MHP, 1 Nisan 1975'de 1. Milliyetçi Cephe Hükümeti 'ne girdi. 22 Temmuz 1977'de oy oranını %3.4’ten, % 6.4’e çıktı. 2. Milliyetçi Cephe Hükümeti ise biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 5 bakanlıkla temsil edildi. Böylece MHP, büyük bir atılımda bulundu.

Alparslan Türkeş, bu dönemlerde "Başbuğ" olarak nitelendiriliyordu. Türkeş, MHP, ÜGD, MİSK ve Pol-Bir kuruluşlarıyla teşkilatlanmaya başladı. Birçok ülkücü 1970'lerdeki çatışmalarda sol görüşlü Komünistler tarafından öldürüldü.

Geçmişten Bugüne MHP

Ankara’da Öğretmen Okulu öğrencisi Ülkücü Ertuğrul Dursun Ön Kuzu’nun 3 gün boyunca işkence edildikten sonra 23 Kasım 1970 tarihinde şehit edilmesi,

Ülkücü gazeteci, yazar ve milletvekili İlhan Darendelioğlu, milletvekili ve dillere destan Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak ve MHP İstanbul İl Başkanı Recep Haşatlı ve oğlu Komünist örgütlerin düzenlediği saldırılarda şehit düşürülmesiyle birlikte Türkiye’de hem siyaset hem de gençlik meydanları hareketlenmeye başladı.

12 eylul alparslan turkesa

Milliyetçi Hareket Partisi, 1975'ten, 12 Eylül Darbesine kadar yaşanan terör olaylarında, Ülkü Ocaklrı MHP ile ilişkilendirildi ve suçlandı. “Bozkurtlar” veya "komando" olarak nitelenen gençler ile Komünist militanların çatışması, birçok haber ve makale kaynaklarında ülkenin bir iç savaşa sürüklendiği şeklinde yorumlandı. Özellikle 12 Eylül’de Kenan Evren Darbesi’yle birlikte askerler darbeden sonraki bildirilerinde en çok buna vurgu yaptılar.

Ülkücü hareketin tarihi serüveni 1980 tarihine kadar böyle devam etti.

Milliyetçi Ülkücü Hareket’te 12 Eylül öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrıldığında, hem mana cephesinde hem siyasi cephede hem de maddi cephede 12 Eylül sonrasında birçok husus değişti. Ülkücü hareketin büyük kayıpları oldu. 12 Darbesiyle birlikte, istisnalar haricinde bütün yöneticileri cezaevlerine dolduruldu. Ülkücü Hareketin 1991 tarihine kadar mağduriyeti olağanüstü şekilde devam etti. Sonrasında ise toparlanma çalışmaları…

Aslında Ülkücü hareket, Siyasi olarak bu raddeden sonra siyasal ve sayısal anlamda çok güçlendi. Ancak ideolojik açıdan zayıfladığı yönünde görüşler vardır.

12 Eylül 1980 Kenan Evren Darbesinden sonra tüm siyasi partiler kapatılmıştı. 1983 yılında yeni siyasal partiler kurulmasına izin verildi. MHP, Mehmet Pamak tarafından oluşturulan Muhafazakar Parti tarafından temsil edildi. 1985 yılında, Muhafazakar Parti ismi Milliyetçi Çalışma Partisi olarak değiştirildi. 1987 tarihinde referandumun ardından yasaklar kalktı. MHP’nin Lideri Alparslan Türkeş, nihayet siyasi hayata dönerek, MÇP’nin genel başkanı oldu. 27 Aralık 1992'de, 1979 yılındaki delegeleriyle toplanan MÇP Kurultayı,  MÇP’yi feshederek, 24 Ocak 1993 tarihinde olağanüstü kongreyle partinin adını MHP olarak değiştirildi.

MHP ve ülkücü Hareketin tarihi serüveni hiçbir partiye benzemez. Ülkücü hareket, çilelerle, göz yaşlarıyla yoğurulmuş Türkiye’nin ve Türk dünyasının en büyük aksiyon hareketidir.

MHP, Aralık 1995 genel seçimlerinde % 8.2 oy aldı. % 10’luk seçim barajını aşamadığı için milletvekili çıkarması mümkün olmadı.

devlet bahceli

MHP Lideri Alparslan Türkeş'in hayatını kaybetmesinden sonra 6 Temmuz 1997’de MHP olağanüstü kurultayı toplandı. Merhum Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ve sağlığında Alparslan Türkeş’in yanından hiç ayrılmayan Devlet Bahçeli arasında çok çetin seçim yarışı başladı. Devlet Bahçeli seçimi kazanarak Milliyetçi Hareket Partisi’nin yeni genel başkanı oldu.

MHP, 1999 Türkiye genel Seçimleri’nde % 17.98 oy alarak patlama yarattı. MHP, en çok oy alan ikinci ve 129 milletvekili çıkaran bir parti oldu. DSP-ANAP-MHP koalisyonunu kuruldu. MHP, biri başbakan yardımcılığı olmak üzere 12 bakanlık aldı.

MHP iktidar partisi iken Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin aldığı seçim kararı ile 3 Kasım’da erken seçime gidildi. 2002 Türkiye genel seçimleri MHP için hüsran oldu. %8.3'e düşen MHP parlamentoya giremedi.

2007 Türkiye genel Seçimleri’nde MHP %14.29 oy aldı. 71 milletvekili ile mecliste grubunu kurdu.

Yerel seçimlerde ise MHP, biri büyükşehir olmak üzere 10 ilin belediye başkanlığını aldı. Toplamda da 490 belediye başkanlığı kazandı.

2011 Türkiye genel Seçimleri’nde %14,27 oy alarak ve mecliste 53 milletvekilliği kazanarak meclise girdi.

MHP, Haziran 2015 Türkiye genel Seçimleri’nde %16,29 oy aldı. 80 milletvekilliği kazandı. TBMM’de yeniden grubunu kurdu

Kasım 2015 Türkiye genel Seçimleri’nde bir hüsran daha yaşayarak %11.94 oy aldı. Ancak 40 milletvekili çıkararak meclise girebildi.

mhp'de kurultay

Seçimlerde MHP tabanının beklentilerinin altında oy alan MHP’de kurultay çağrıları yükselmeye başladı. Kurultay seslerinin her geçen gün artmasıyla birlikte adaylar ortaya çıkmaya başladı. Ve böylece, MHP'de 547 delege olağanüstü kurultay taleplerini Milliyetçi Hareket Partisine iletti.

Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın MHP Genel başkan adayı olduklarını açıkladılar. MHP genel başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı açıklamayla kurultay çağrılarını reddetti. Bahçeli; kurultay tarihi olarak 18 Mart 2018 tarihini gösterdi. Bahçeli muhalifleri "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturarak, MHP’nin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açtı.

MHP Genel başkan adaylığını ifşa eden 6 muhalif adayın katılımıyla MHP’nin 6.Olağanüstü Büyük Kongresi toplanarak Tüzük kurultayını yaptı. Kongrede partinin tüzüğündeki 13. madde yenilendi.

Nihayet 15 Temmuz darbe girişimine kadar Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın Türkiye’de en çok konuşulanlar arasındaydı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise Türkiye’nin gündemi tamamen farklılaştı. Her ne kadar muhalif adaylar, kongre tarihi gibi 15 Temmuz öncesi çok konuşulan hususlar gündem dışında kalmışsa da MHP Türkiye gündeminin tam ortasına düşerek konuşulmaya devam etti. 15 Temmuz’un sıcak havasından sonra yeniden muhalif adaylar ses getirmeye çalışsa da Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve daha baskın gelen gündemler muhalifleri gölgede bıraktı.

Bugün geldiğimiz noktada MHP, Evet- Hayır noktasında daha fazla bölünmüştür. Tabandan yükselen farklı sesler MHP üst yönetimin otoritesini sarsmıştır. Ancak MHP Toparlanacak daha fazla güçlenecektir. MHP Her zaman kendini yenileyen bir partidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (6)
Ahmet 3 yıl önce
cCc FTNH TÜRKEŞİN ASKERLERİYİZ . TURAN ELLER VAR OLSUN . . !
memur 2 yıl önce
akpartiyi yardım ve yaşatma derneği (MHP)
M.Kemal ATATÜRK 2 yıl önce
Mhp artık büyük bi balığın üstünde gezen küçük bi balık gibi
Hüseyin Mertoğlu 2 yıl önce
Tek aşk ccc
Türkeş’in ülkesini sevdiği gibi sev beni.
Korkma sürgün etmem seni
Başımı koyduğum bu davadan ancak ölüm ayırır beni.
Hüseyin Mertoğlu 2 yıl önce
Tek aşk ccc
Türkeş’in ülkesini sevdiği gibi sev beni.
Korkma sürgün etmem seni
Başımı koyduğum bu davadan ancak ölüm ayırır beni.
Bufak 12 ay önce
MHP her zaman kendısını yenıleyen partıymıs.