MHP'nin Büyük Günü (18 Mart 2018 Büyük Kurultay)

Milliyetçi Hareket Partisi 18 Mart Pazar günü büyük kurultayını gerçekleştirecek. MHP 12. Olağan Kurultay için 3 bin 200 adet davetiye gönderdi. Kurultayda, "2023 Marşı" ile "Lider Devlet Bahçeli" ve "Milli Duruş" isimli marşlar çalınacak.

MHP 17.03.2018, 18:21 06.03.2020, 06:40
MHP'nin Büyük Günü (18 Mart 2018 Büyük Kurultay)

Büyük bir heyecanla beklenen gün yaklaştıkça MHP'lilerde de heyecan artıyor. Devlet Bahçeli'nin tüm teşkilatlarına gönderdiği 18 Mart Büyük Kurultay talimatından sonra hareket geçen MHP'li yöneticilerin yaptıkları çalışmalar gözlerden kaçmadı. Tüm yurtta Ankara için hazırlıklar yapan teşkilatlar il ve ilçelerde basın demeçleriyle ve toplantılarıyla vatandaşıda Ankara'ya davet ettiler.

18 Mart Pazar Günü MHP Kurultayı Hazırlıkları

18 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olan 12. Olağan Kurultayı için siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve şahıslar olmak üzere 3 bin 200 kişi ve kuruma davetiye gönderildi. Kurultayda "2023 Marşı" ile "Lider Devlet Bahçeli" ve "Milli Duruş" adlı parti müzikleri çalınacağı belirtildi.Bestesini Mustafa Beyazkuş'un yaptığı ve sanatçı Ahmet Öngel'in seslendirdiği marşın nakarat bölümünde "Milliyetçi Hareket kilitlendi hedefe/Yıl 2023 lider ülke Türkiye" sözleri yer almaktadır.

mhp kurultayı

Milliyetçi Hareket Partisi'ni 2019 siçmlerine taşıyacak olan yönetim de bu kongrede şekillenecek. Yeni yönetimde sürpriz değişiklikler yapılması bekleniyor. MHP'nin 18 Mart Pazar günü Ankara Spor Salonu'nda yapılacak kurultayın hazırlıklarının rutüş aşamasında olduğu kaydedildi. "Milli Duruş, Şühedaya Vefa Millete Beka" temasıyla organize edilen kurultay salonu Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz renklerle süslenecek. Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin Opirasyonu ve şehitler dolayısıyla kurultay alabildiğine sadeleştirilerek programa konser koyulmadı. Diğer taraftan MHP'nin 12. Olağan Kurultayı'nda, Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü ile Zeytin Dalı Harekatı'nın anlamı şiir ve konuşmalarla baskın hale getirilecek.

Bestesini Mustafa Beyazkuş'un yaptığı ve sanatçı Ahmet Öngel'in seslendirdiği marşın nakarat bölümünde, "Milliyetçi Hareket kilitlendi hedefe/Yıl 2023 lider ülke Türkiye sözleri yer alıyor.


MHP 12. Olağan Kurultay Programı


Büyük Kurultay, saat 10.00'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak. Ardından Bahçeli bir konuşma yapacak, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Faaliyet Raporu ile mali rapor okunup ibraya sunulacak. Konuşmaların ardından seçimlere geçilecek. Kurultayda büyük kalabalık olması bekleniyor. Devlet Bahçeli'nin dışında başka bir aday olmayacağı tahmin ediliyor. Kongrede Bin 207 delege oy kullanacak. Genel Başkanın ardından MYK seçilecek. Yeni isimlerin yer alacağı liste şu anda bütün MHP'lilerin merak ettiği bir durum.

MHP Kurultayında Ak Parti'den Kimler Olacak?

Kurultayı izlemek için yabancı ve ulusal basından yaklaşık bin basın mensubu akredite olduğu belirtildi. Kurultayda AK Parti'yi Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ve AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan oluşan üç kişilik heyet temsil edecek. Kurultaya, parti teşkilatından da yoğun katılım bekleniyor.

Semih Yalçın, liderin örse vurduğu yerden balyozlar, gürzler kalkacak...

12. Olağan Büyük Kurultay'da, "Önce ülkem ve milletim." ifadesini kullanan bilge lider Devlet Bahçeli'nin etrafında kenetlenmiş ülkü erlerinin bu sözü yemin bilen gür sesinin göğe yükseleceğini ifade eden MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın kurultaya dair "Birleşen kalpler beraber atarken, diller hep bir ağızdan 'Milli duruş, şehitlere vefa, millet beka' ahdini haykıracaktır. 18 Mart günü milliyetçi-ülkücü irade kurultayda bir kez daha tecelli edecek, muhterem delegelerimizin lider/teşkilat/doktrin geleneğine nasıl sahip çıktığına dost düşman herkes şahit olacaktır. Liderin örse vurduğu yerden balyozlar, gürzler kalkacak, tefrikanın, fitnenin başı sonsuza kadar ezilmiş olacaktır.

12. Olağan Büyük Kurultay, Türkiye'yi 'Milli devlet, güçlü iktidar' için çağlar üzerinden aşırıp 2023'ün lider ülkesi vizyonuna eriştirmeyi hedefleyen bir hareketin heyecan ve coşkusunu dünyaya duyuracaktır. Bütün dünya ve Türkiye, 18 Mart’ta bu coşkuyu hissedecek ve kurultaydan çıkan sinerji, toplumun bütün kesimlerine dalga dalga yayılacaktır. MHP'nin 12 Olağan Büyük Kurultayı, yeni bir şahlanışın, yeni bir dayanışma ve bütünleşmenin, 21. yüzyılın dinamiklerini idrak eden güçlü bir silkinişin muştucusu olacaktır." dedi.

İsmet Büyükataman, Millet ve Devlet Bekası...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 18 Mart 2018’de 12’nci Olağan Büyük Kurultayı ile ilgili verdiği mesajda;"18 Mart 2018’de 12’nci Olağan Büyük Kurultayımız emsalsiz bir vakarla bizzat iradenin sahibi Milliyetçi Ülkücü Hareket’in muazzez takdir ve tercihiyle yapılacaktır.18 Mart 2018’de hem Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü yâd edilecek, hem de Türk milliyetçileri yeni bir zafer umuduyla tarih yazacaklardır... Bu kurultay millet ve devlet bekası için çok hayati sonuçlara vesile olacak, Türk siyaseti milli ve manevi değerlere tam bir inanmışlıkla sahip çıkan milliyetçi-ülkücü kadroların mesajıyla daha da anlam kazanacaktır."dedi

MHP 12. Büyük Kurultay Süreci

MHP Merkez Yönetim Kurulu’nun 10 Ocak 2016 tarihli toplantısında, Olağan Büyük Kurultay Takvimi belirledi. ve kurultay tarihini ilan etti. Buna göre Parti Tüzüğünün ve Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, ilçe kongreleri 11 Aralık 2016’da Kayseri Kocasinan’da başladı. 26 Aralık 2017’de Karabük Merkez ilçe kongresiyle tamamlandı. Toplamda 803 ilçda kongreler başarıyla sonuçlandı.14 Mayıs 2017 tarihinde Hatay’la başlayan il kongre süreci 17 Aralık 2017’de yapılan Karabük il kongresiyle son buldu. Olağan 12. Büyük Kurultay tarihi ise 18 Mart 2018’de yapılacağı ararı verilmişti.

Devlet Bahçeli'den 18 Mart 2018 Tarihinde (Yarın) yapılacak 12’nci Olağan Büyük Kurultayı Açıklaması:

MHP Lideri Devlet Bahçeli 18 Mart 2018 büyük kurultayı için şöyle açıklama yaptı: Milliyetçi Hareket Partisi’nin durduğu yer Türk milletinin yanı ve tarafıdır. Türkiye ise savunduğumuz büyük fikir ve ülkülerin hamd olsun güzergahındadır. Sorumluluğumuz elbette büyüktür. Çizgimizde en ufak kırıklık yoktur. Yürüyüşümüzde aksaklık, fikirlerimizde dağınıklık, ülkülerimizde karışıklık da yoktur. Nihai olarak 18 Mart 2018’de 12’nci Olağan Büyük Kurultayımız emsalsiz bir vakarla bizzat iradenin sahibi Milliyetçi Ülkücü Hareket’in muazzez takdir ve tercihiyle yapılacaktır."

MHP Kongresi Ana Tema: "Milli Duruş, Şühedaya Vefa, Millete Beka"

Milliyetçi Hareket Partisi'nin 18 Mart kongresinin teması "Milli duruş, şuhedaya vefa, millete beka" olarak belirlendi. Türkiye'nin içinde bulunduğu durum, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine verdiği destek, 2019 seçimlerinde AKP ile birlikte seçim ittifakı bir sürpriz olmazsa Devlet Bahçeli tek aday olarak seçime girecek ve kongrede 2019'un MHP kadroları belirlenecek. Üçte bir oranında değişiklik yapılması beklenen 75 kişilik MYK'ya binin üzerinde başvuru yapıldı. Kuruytayda, 75'İ asıl, 25'i yedek olmak üzere 100 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belirlenecek.

Devlet Bahçeli MHP'nin Daha Önce Hangi Kongrelerini Kazandı?

18 Mart kongresinin teması "Milli duruş, şuhedaya vefa, millete beka" olarak belirlendi. Ankara'da Spor Salonunda yapılacak kurultayın (18 Mart 2018) Pazar saat 10.00'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak. Milliyetçi Hareket Partisi'nin daha önceki, MHP 5 Kasım 2000 Kongresi, MHP 12 Ekim 2003 Kongresi, MHP 19 Kasım 2006 Kongresi, MHP 8 Kasım 2009 Kongresi, MHP 4 Kasım 2012 Kongresi, MHP 21 Mart 2015 olağan büyük kongrelerininde de Devlet Bahçeli kazanmıştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Hayatı Nedir?

6 Temmuz 1997 tarihli 5'nci Olağanüstü Kongre sonrasında MHP Genel Başkanı görevini üstlenen Devlet Bahçeli, 1948 yılında Osmaniye'de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir Türkmen ailesine mensup olan Bahçeli, İlköğrenimini Osmaniye'de, orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Devlet Bahçeli, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde yaptı.

Genç yaşlarından bugüne kadar Ülkücü Hareket'in her kademesinde görevler üstlenerek Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari ilimler Akademisinde öğrenci iken Ülkü Ocağı Kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Devlet Bahçeli, bir yandan aktif olarak Ülkücü Hareket'te yer alırken, diğer yandan da ilmi alandaki çalışmalarını devam ettirmiştir.

Devlet Bahçeli, 1972 yılından itibaren Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Bahçeli, 1970'li yıllarda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin (ÜMİD-BİR) kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneği'nin (ÜNAY) kurucularından ve Genel Başkanlarındandır.

Devlet Bahçeli İyi derecede İngilizce bilmektedir. Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde İktisat Doktorası yapmış ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürmüştür.

Türk-İslam alemi, Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilenmiş ve bu alanlarda çalışmalar yapmış olan Bahçeli,12 Eylül 1980 darbesinden sonra cezaevlerine doldurulan MHP ve Ülkücü kuruluşların yöneticileri ile mensuplarının haklı davalarının her platformda savunulmasında takdirle karşılanan çalışmalarda bulunmuştur.

Ülkücü kadroların yetişmesinde önemli görevler üstlenen Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş tarafından göreve çağırılması üzerine 17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa etmiştir. 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultay'ında parti yönetimine seçilmiş ve Genel Sekreterlik görevine getirilen Bahçeli, MÇP ve MHP'nin yönetim kadrolarındaki görevi, günümüze kadar kesintisiz olarak sürmüştür. Çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerinde bulunan Devlet Bahçeli, 6 Temmuz 1997 tarihli 5'nci Olağanüstü Kongre sonrasında MHP Genel Başkanı görevini üstlenmiştir.

21, 23, 24, 25 ve 26. Dönemde Osmaniye Milletvekili seçilen ve 57. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Devlet Bahçeli yarın 8 Mart 12. olağan kongrede de Genel Başkan seçilmesi bekleniyor.

Yorumlar (1)
murat silacı 4 yıl önce
mhp yarın dosta düşmana kendisini gösterecek. Devlet bahçeli 15 temmuz sonrasında Türkiye'nin kara talihini geriye itenbir liderdir. Tarihe altın harflerle yazılması gereken bu lidere tüm türk milletinin sahip çıkmazı şart olmuştur. MHP Devlet Bahçeli'nin bu tavrıyla türk milletinin gönlüne daha fazla girmiştir.