MHP'li Akçay: Cumhursuz Başkanlığa Geçit Vermeyiz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erkan Akçay; 'Cumhurbaşkanı' demek zaten 'Başkan' demektir. Dünyada da tektir. Yani sen, cumhursuz başkanlık mı istiyorsun? Biz, cumhursuz başkanlığa geçit vermeyiz.

MHP 17.03.2017, 22:02 17.03.2017, 23:17
MHP'li Akçay: Cumhursuz Başkanlığa Geçit Vermeyiz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, yeni sistem ile çift başlılığın ortadan kalkacağını fare etti. MHP'nin yapmak istediği kurumları, kuralları yerli yerine oturtmak omduğunu, bu yapılmadığı taktirde önümüzdeki zamanlarda 15 Temmuz'dan bin beter belalara hazır olmak gerektiğini dile getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay,16 Nisan'da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu çalışmaları kapsamında Manisa'nın Selendi ve Kula ilçelerini ziyaret etti. Partililerle bir araya gelen Akça, Selendi ilçesinde parti teşkilatı ziyaretinin ardından Müftülük Sitesi Konferans Salonu'nda, anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemi hakkında partili ve vatandaşları bilgilendirdi. Yeni anayasanın gerekli olduğunu ifada eden erkan Akçay, "Tartışmayı başkanlık kavramı üzerinden yapmak hatalıdır. 'Cumhurbaşkanı' demek zaten 'Başkan' demektir. Dünyada da tektir. Yani sen, cumhursuz başkanlık mı istiyorsun? Biz, cumhursuz başkanlığa geçit vermeyiz. Bizde cumhurbaşkanı unvanı yerli yerindedir" dedi.


 TEK ADAM REJİMİNE GEÇİT YOK

Akçay, "Bütün milletimiz müsterih olsun. MHP ne diyorsa o olacaktır. Başbakanın da ifade ettiği gibi 'Devlet Bahçeli'nin lafının üzerine laf olmaz. Ne diyorsa odur.' MHP'nin ne dediği çok aşikardır. Tek adam rejimine geçit yok, buna imkan vermeyeceğiz." dedi. Tek adam rejimi ülkeyi, kurumları çürüten bir yönetim anlayışı olduğunu, yeni anayasada MHP'nin hassasiyet gösterdiği ilk dört madde ve temel ilkeler yer alacağını belirtti.. Yasama, yargı, yürütme ve yetkiyi kullanan makam sahiplerinin hukuki ve siyasi sorumluluklarının kalın harflerle altının çizildiği bir anayasa olacağını eçıklayan Akçay, "Yetki varsa bunun siyasi ve hukuki sorumluluğu da olacaktır. Türkiye'de şahsi ve keyfi yönetime son vermek ve kurallarla yönetilir hale getirmek zorundayız. Başka da bir çıkış noktamız kalmamıştır. MHP'nin yapmak istediği kurumları kuralları yerli yerine oturtmaktır. Eğer bunu yapamazsak önümüzdeki zamanlarda 15 Temmuz'dan bin beter belalara hazır olmamız gerekir. Onun için yeni nesiller için 16 Nisan'da Türkiye'de sorumluluk sahibi herkes 'evet' oyu vermelidir" dedi.

MHP ZERRE DEĞİŞMEMİŞTİR

MHP'li Erkan Akçay, Kula ilçesinde de partililerle buluştu. Partililere yeni anayasa değişikliğini anlatan Akçay, MHP'ye yönelik yapılan eleştirileri cevaplandırdı. Referanduma konu anayasa değişikliklerinin, akıl almaz bir biçimde bağlamından kopartılıp, kamuoyuna yanlış ve çarpıtılarak sunulduğunu dile getiren Erkan Akçay, “’Dün başkanlık sistemine karşı olan Milliyetçi Hareket Partisi neden bugün destekliyor?’ diyerek zihinler bulandırılmaya çalışıldı. Milliyetçi Hareket Partisi dün çözüm süreci altında yapılmaya çalışılan başkanlık sistemini de içeren bir anayasa değişikliğine sonuna kadar karşı çıkmıştır. Aynı şeye bugün de karşıdır. Bizim bu konulardaki görüş ve düşüncelerimiz dün ne ise bugün de odur, zerre değişmemiştir. Bir defa, yapılan düzenlemede dünkü karşı çıktığımız anlamda bir başkanlık sistemi yoktur. Bu, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Dün karşı çıktığımız; HDP, PKK ve FETÖ ile hazırlanan anayasa değişikliği tasarısıdır. Dün karşı çıktığımız altı federasyon üstü başkanlık olan sistemdir. Dün karşı çıktığımız, başkanlık adı altında anayasayı Türk ve Türklükten arındırma oyunudur. Herkesin çözümcü olduğu o dönemde Milliyetçi Hareket Partisi bütün bunlara tek başına bir bozkurt edasıyla direnmiştir. Bugün de aynı yerdedir, aynı görüştedir. O yüzden bilmeyen, duymayan kaldıysa bir daha söyleyelim. Bugün desteklediğimiz anayasa değişikliğinin altı da üstü de üniter yapıya dayanan ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir” diye kaydetti.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ YOKTUR
Anayasa değişikliğinin bir rejim değişikliği olmadığını, hükümet sistemi düzenlemesi olduğuna vurgu yapan Akçay, konuşmasını şöyle devam ettirdi. “Yapılmakta olan anayasa değişikliğinin hiçbir maddesinde ve yerinde rejim değişikliği yoktur. Bilakis, anayasa değişikliği hazırlıkları Milliyetçi Hareket Partisinin hassasiyetleri gözetilerek yapılmıştır. Yapılmakta olan değişiklik hükümet sistemi ile ilgilidir. İlla bir değişiklikten bahsedeceksek, bu, meclis hükümet sisteminden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiştir. Bunu bir 'rejim değişikliği yapılıyor' şeklinde sunmak, bilgisizlik değilse çarpıtmadır. 24’üncü dönemde tüm partilerin katılımıyla oluşturulmuş Anayasa Değişiklik Komisyonunda kimlerin hangi maddeleri ne şekilde değiştirmek istedikleri ve bu maksatlarla verdikleri teklifler, halen TBMM arşivlerindedir. Hiç kimse Milliyetçi Hareket Partisini, cumhuriyetimizin temel niteliklerini ve üniter yapısını güvence altında tutan, anayasamızın ilk dört maddesi ile Türk ve Türklükle ilgili maddeleri konusundaki samimiyetini sorgulama hakkına da, haddine de sahip değildir” dedi.

 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)