MHP'li Depboylu; Kadınların yaşadığı mağduriyet her zaman tartışma konusu oldu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” hakkında yaptığı yazılı basın açıklamasında Milliyetçi Hareket Partisi 51 yıllık siyasi tecrübesi, ilkeli ve kararlı duruşuyla siyasette ilklere imza attığını, rol model olduğunu belirtti.

MHP 08.03.2020, 12:10 08.03.2020, 13:29
MHP'li Depboylu; Kadınların yaşadığı mağduriyet her zaman tartışma konusu oldu

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle yazılı basın açıklaması yapan Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz DEPBOYLU, Her yıl 8 Mart’ta kutlanılan Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış; insan hakları temelinde kadınların mevcut sorunlarının da ele alındığı ve aynı zamanda kadınların ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel bilincinin geliştirilmesi için etkinliklerin düzenlendiği özel bir gün olduğunu söyledi.

MHP Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz DEPBOYLU yazılı basın açıklamasında, Düşüncelerin ve bakışın kadınlara yöneldiği bu özel günde; toplumun, siyasal erkin, sivil toplum kuruluşlarının, bilim camiasının ve basının konusu doğal olarak kadınların yaşadığı sorunlar ve de çözüm önerileri olduğunu belirterek şunları söyledi:

Kadınların yaşadığı mağduriyet her zaman tartışma konusu oldu

"İnsanlar biyolojik açıdan bakıldığında, kadın ve erkek olmak üzere iki farklı cins olarak dünyaya gelirler. Her iki cins fiziksel farklılıklarıyla birlikte yaşam sahnesinde yine biyolojik temelli farklı rollere sahiptirler. Ancak toplumsal varlıklar olmaları sebebiyle insanların taşıdıkları roller fiziksel özellikleri ve farklılıklarıyla sınırlı kalmayıp; erkekler ve kadınlar zaman ile içlerinde yaşadıkları toplumların özellikleri doğrultusunda sosyal roller de üstlenmektedirler. Varoluşları vasıtasıyla eşit yaşam hakkına sahip olan kadınlar ve erkeklerin zaman içinde toplumsal eşitliklerinin sorgulanması tarih boyunca süregelmiştir. Zira yine tarihin çoğu evresinde inançların, geleneklerin, yargıların etkisiyle toplumsal roller, haklar ve kazanımlarla ilgili olarak eşitlik dengesi değişmiş ve bunun sonucunda kadınların yaşadığı mağduriyet her zaman tartışma konusu olmuştur."

MHP İlklere imza atmıştır

Milliyetçi Hareket Partisi, kadınların zaman içinde değişen sorunları ve ihtiyaçlarına karşı her zaman duyarlı olduğunu, gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlamak ve aynı zamanda hızlı gerçekleşen bu değişimlerin beraberinde getirdiği yeni sorunlarla birlikte, çözümü henüz gerçekleşmediğini, mevcut problemlerin giderilmesi gerektiğinin bilincinde hareket ettiğini ifade eden Depboylu; "Milliyetçi Hareket Partisi 51 yıllık siyasi tecrübesi, ilkeli ve kararlı duruşuyla siyasette ilklere imza atmış, rol model olmuştur. Bunun yakın zamandaki örneği ise, kadını siyasette merkeze alan ve Türkiye siyaset tarihinde ilk olan, Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet BAHÇELİ Beyefendi'nin himayelerinde ve onursal başkanlığında gerçekleştirilen “Toplum, Kadın ve Şiddet” temalı 1. MHP KAÇEP Sempozyumudur." dedi.

Kadına şiddet

Üç gün boyunca sunulan bildirilerde, kadının Türk tarihindeki yeri ve konumu, kadına yönelen şiddetin nedenleri analiz edilerek bir sorun tespiti yapıldığına dikkat çeken MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, "Bilgi şölenimiz toplum, kadın ve şiddet temaları ile sınırlı tutulmuş ve çok farklı disiplinlerden bilim insanları, araştırmacı, milletvekili, medya ve STK temsilcilerinin katılımıyla 2 panel ve 2 konferans gerçekleştirilmiş, 17 oturumda 66 bildiri sunulmuştur. Bugüne kadar, kadın teşkilatları oluşturmak gibi birçok ilki gerçekleştiren Milliyetçi Hareket Partisi’nin, toplumumuzun kanayan yaralarından biri olan kadına şiddet konusunu, bilim dünyasıyla irtibat kurarak bir bilgi şöleni tarzında masaya yatırması, bir ilk uygulamadır. Daha önce iki defa Akademisyenler Kurultayı yapan partimizin bu başarılı çalışmalarına, bir bilgi şölenine de ev sahipliği yaparak Türkiye gündemine örnek olması, takdire şayan bir durumdur. Öte yandan bu bilgi şöleni ile Milliyetçi Hareket Partisi kadına yönelik şiddetin önlenmesinde sorumlu, bilinçli ve kararlı tutumunu bir kez daha ortaya koymuştur.

''Toplum, Kadın ve Şiddet''

Üç gün boyunca sunulan bildirilerde, kadının Türk tarihindeki yeri ve konumu, kadına yönelen şiddetin nedenleri analiz edilerek bir sorun tespiti yapılmış; tespit edilen sorunların sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, ekonomi, işletme, iletişim, medya, tarih, yerel yönetimler, edebiyat, felsefe, ilahiyat gibi alanlar açısından toplumdaki yansımaları örneklerle ortaya konularak, çözüm önerileri sunulmuştur. Siyasi bir parti tarafından ilk defa ''Toplum, Kadın ve Şiddet'' temalarının disiplinler arası olarak ele alındığı ve sonuçlarının siyaset aracılığı ile uygulamaya dönük zeminlerde dillendirilmesinin amaçlandığı bir bilimsel toplantı olarak amacına ulaşmıştır. Sempozyumumuza katılan kıymetli bilim insanları ve araştırmacıların sunduğu bilgiler doğrultusunda, kadınlarımızın yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri ışığında etkili, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikaların üretilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz." dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar günü

Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz DEPBOYLU, basın açıklamasını şöyle tamamladı; Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Beyefendinin de ifade ettikleri gibi; “Kadınlarımızın sosyal, ekonomik ve siyasal alandaki belirleyiciliği, olması gereken düzeye çıkarılmadan güçlü, istikrarlı ve sözü dinlenen bir Türkiye tablosuna ulaşmak imkânsızdır.” Türk Kadınının kadim tarihimizin derinliklerinden günümüze ulaşan şahsiyetli, dirayetli duruşunun, devletin ve milletin bekası için üstlendiği rolün devam etmesi; Türkiye’nin güçlenmesi, gelişmesi ve muasır milletlerin arasında yer almasının ve hatta lider konumuna yükselmesinin anahtarıdır.

8 Mart Dünya Kadınlar gününde öncelikle yüreği acıyla doluyken onurlu ve dik duruşuyla “Vatan Sağ Olsun” diyerek; azametli ve gururlu varlığıyla Aziz Milletimizi şereflendiren Saygıdeğer Şehit Analarımıza sevgi, saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü sevgi ve saygıyla kutluyoruz.

Deniz Depboylu Kimdir?

7 Haziran 1968'de Aydın'da doğan Deniz Depboylu, Psikolojik Danışman; Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü bitirdi.Sağlık Bakanlığında ve Milli Eğitim Bakanlığında çeşitli kademelerde görev yaptı. Nazilli Kent Meclisi Yürütme Kurulu Üyeliği ve Kadın Meclisi Başkanlığı, Nazilli Belediyesi Meclis Üyeliği ve Nazilli Belediye Meclisi Başkan Vekilliği, Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu ile Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar İle Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Depboylu, evli ve 2 çocuk annesidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)