MHP'li Erhan Usta, AB Heyetiyle Görüştü

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski ve heyeti TBMM’ye misafir oldu.

MHP 22.02.2017, 14:39 22.02.2017, 21:58
MHP'li Erhan Usta, AB Heyetiyle Görüştü

AB Komisyonu heyeti bugün TBMM’nin misafiri oldu. AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski ve heyeti, parti temsilcilerinin her biriyle ayrı ayrı görüştü. MHP adına görüşmeye, Grup Başkanvekili Erhan Usta’nın beraberinde, Mehmet Günal, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Arzu Erdem katıldı. 

BİZ MÜZAKERELERİN DEVAM ETMESİNDEN YANAYIZ

AB Heyeti,Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu konulardaki ba kış açısını öğrenmenin kendileri için oldukça önemli olduğunu belirtti. Türkiye açısından AB'ye giriş sürecinin bir devlet politikası olduğunu belirten erhan Usta, "Biz de MHP olarak, AB'de nihai hedefin tam üyelik olduğunu ifade ediyoruz ve tam üyelik müzakerelerinin de devam etmesinden yanayız" diye belirterek şöyle devam etti, "Müzakereler devam ederken Türkiye'nin hassas olduğu terör, Kıbrıs, Yunanistan ve Ermenistan konularında ülkenin çıkarlarının hiçbir şekilde zedelenmemesi gerektiğini vurgulayan Usta, "Bizim açımızdan da Türkiye-AB ilişkilerinde tam üyelik dışında hiçbir statü kabul edilemez" .

HARTİNG:ENDİŞELERİMİZ VAR

Türkiye’nin yani anayasa sürecinin kendileri için önemli olduğunu dile getiren Avrupa ve Orta Asya İdari Direktörü Thomas Mayr Harting: “Bu süreçte ilgili denge ve kontrol mekanizmalarının yerinde olması, bunlara riayet edilmesi, yargı bağımsızlığına ve demokratik yönetimin tüm unsurlarına riayet edilmesine ilişkin endişelerimiz var. Fakat Türkiye’nin AB ye aday bir ülke olarak tüm bu yükümlülükleri yerine getireceğine inanıyoruz” dedi.

TOPLUMDA GERGİNLİKTEN YANA DEĞİLİZ

Grup Başkanvekili Erhan Usta referandum'la ilgili yöneltilen bir soruya cevap verdi. Usta; yapılan anayasa değişiklikleri ve maddeler hakkında, halkın çok fazla bilgi sahibi olmadığını belirterek, “sürecin, siyasi partileri oylama şeklinde geçmesini istemiyoruz. Bizim stratejimiz vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve süreci anlatmak olacaktır. Bu süreçte hiçbir şekilde toplumda gerginlik olmasından yana değiliz” dedi.

AB üyeliğine ilişkin halkta olumsuz düşüncelerin hâkim olmaya başladığını ifade eden MHP milletvekilleri, müzakerelerin hızlandırılması konusunda görüşlerini belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)