MHP'li Kalaycı; Toplum Yararına Yapılan Programlarda Ayrımcılık...

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa KALAYCI, TBMM’nde Toplum Yararına Programlarda Belediyelere Yapılan Ayrımcı Uygulamalar hakkında açıklama yaptı

MHP 01.12.2016, 17:35 01.12.2016, 18:03
MHP'li Kalaycı; Toplum Yararına Yapılan Programlarda Ayrımcılık...
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa KALAYCI’nın, TBMM’nde Toplum Yararına Programlarda Belediyelere Yapılan Ayrımcı Uygulamalar”la ilgili yaptığı gündem dışı konuşmada borç yapılanmasıyla ilgili çok mükellef olduğunu ek süre verilmesini istedi.
 
BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN EK SÜRE MUTLAKA VERİLMELİ

Öncelikle, güncel bir konuda Maliye Bakanımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Dün tüm illerde vergi dairelerinin önleri taksidini yatırmak isteyen vatandaşlarımızla dolup taştı, her taraf kilitlendi, çoğu işlemini yapamadı. Ayrıca, borcunu yapılandıramayan çok mükellef var.
6736 sayılı Kanun'la ilgili on gün ek süre istiyorlar. Ek süre mutlaka verilmelidir.

7 HAZİRAN VE 1 KASIM SEÇİMLERİNDE 427 BİN İŞKUR ELEMANI ALINMIŞ
Türkiye İş Kurumunca yürütülen Toplum Yararına Program kapsamında belediyelere, okullara, orman idarelerine dokuz aya kadar varan sürelerde çalıştırılmak üzere İŞKUR elemanı alınmaktadır. Çalışma Bakanının Plan ve Bütçe Komisyonunda verdiği bilgilere göre, işe alınan İŞKUR elemanı toplamı 2014 yılında 118 bin, 2015 yılında 429 bin, 2016 Ekim ayı itibarıyla 153 bin kişidir.

Görüldüğü üzere, milletvekili genel seçimlerinin 2 defa yapıldığı 2015 yılında işe alınan eleman sayısında patlama yaşanmıştır.
Bakınız, İŞKUR aylık bültenlerine göre 2015 yılı Nisan ayına kadar işe alınan eleman sayısı 22 bin kişi iken, Haziran ayında 249 bin kişiye çıkmıştır. Yani 7 Haziran seçimlerinin içinde bulunduğu üç ayda 227 bin kişi ilave eleman alımı yapılmıştır.

Yine, 2015 Eylül ayı itibarıyla işe alınan eleman sayısı 266 bin kişi iken, Kasım ayında 466 bin kişiye çıkmıştır. Yani 1 Kasım seçimlerinin içinde bulunduğu iki ayda 200 bin kişi ilave eleman alımı yapılmıştır.

TOPLUM YARARINDAN ZİYADE AKP YARARINA PROGRAMLAR
Bu programların toplum yararından ziyade AKP yararına, AKP çıkarına programlar olduğu açıktır. İşe alınanların AKP tarafından belirlendiğini, muhalefet belediyelerinin bu programlardan ya hiç yararlanamadığını ya da çok az yararlanabildiğini cümle âlem bilmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak belediye başkanlarımızdan çok yoğun şikâyet alıyoruz. Geçen hafta tüm belediyelerimizden bilgi istedik. İllerinde gerek kendilerinin gerekse diğer belediyelerin toplum yararına, program kapsamında eleman alıp almadığını ve sayılarını istedik. Bütün belediyelerimizden bilgiler geldi, işte burada. Durum tek kelimeyle "rezalet".

AKP'li belediyelere çok sayıda İŞKUR elemanı imkânı verilirken, aynı ildeki MHP'li belediyelere, taleplerine rağmen ya hiç verilmemiş ya da bazılarına AKP'li belediyelere göre çok az sayıda verilmiş, AKP'li belde belediyeleri bile alırken MHP'li birçok il ve ilçe belediyesi alamamıştır.

AKP'Lİ BELDE BELEDİYELERİNE BİLE ONLARCA İŞKUR ELEMANI VERİLİRKEN, MHP'Lİ BİRÇOK İL VE İLÇE BELEDİYESİNE HİÇ VERİLMEMİŞ

2016'dan bazı örnekler vermek istiyorum. Bakınız, 254 bin nüfuslu MHP'li bir il belediyemiz 250 kişi talep etmiş, hiç verilmemiş ama aynı ilde nüfusu üçte 1'inin altında olan bir AKP'li ilçe belediyesine 135 kişi verilmiş. Yine aynı ilde 119 bin nüfuslu MHP'li bir ilçe belediyesine 30, bir diğerine 10 kişi verilirken 18 bin nüfuslu AKP'li ilçe belediyesine 53 kişi verilmiş, biri MHP'li, biri CHP'li ilçe belediyelerine ise hiç verilmemiştir.

Bir ilimizde AKP'li 5 ilçe belediyesine 40 ila 70 kişi verilirken MHP'li bir ilçe belediyesine hiç verilmemiştir. Bir başka ilimizde 3-4 bin nüfuslu AKP'li belediyelere yirmi beşer kişi verilirken içlerinde 18 bin, 22 bin nüfuslu ilçelerin de olduğu MHP'li belediyelerin hiç birine verilmemiştir. Bir başka ilde 6 bin nüfuslu bir ilçeye 100 kişi verilirken 3 misli daha büyük ilçelere onar kişi verilmiş. Uygulama genelde böyle.

Bu nasıl iştir? Üstat Necip Fazıl, "Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa." demiş ya, aynen böyle.

Müslümanlığı kimseye bırakmayan, Hazreti Ömer'in adalet anlayışını dillerinden düşürmeyenlerin uygulamasına bakar mısınız? Haksızlık var, adaletsizlik var, hukuksuzluk var, eşitsizlik var, kamu kaynaklarını kendi menfaatine kullanmak var, torpil var, iltimas var, israf var, partizanlık var, görevi kötüye kullanma var, siyasi çıkar sağlama var, var oğlu var. Soruyorum: Zerre Allah korkusu olan bunu yapar mı?

 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)