Alexa

MHP'li Kaya; Ülkücülük Sır Değil!

Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili Atila Kaya, Referanduma dair değerlendirmelerde bulunan Kaya, “Ülkücüleri 'evet’e ikna edemezsiniz” dedi.

MHP'li Kaya; Ülkücülük Sır Değil!
banner327

MHP İstanbul Milletvekili ve Ülkü Ocakları Eski Genel Başkanı Atila Kaya 2023 Lider Ülke Türkiye Platformu'nda konuştu. Referanduma dair değerlendirmelerde bulunan Atila Cumhurbaşkanı’na tanınan Kanun Hükmünde Kararname ile bir sabah  yayınlanan kararname ile bazı illerin birleştirilerek eyalet sistemine geçmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Platform’un dönem başkanı Mahmut Kılıç’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı sonrasında Atila Kaya soruları cevaplandırdı.

ÜLKÜCÜLÜK SIR DEĞİL

Ülkücülüğün gizem öğretisi veya sır dünyası olmadığını Herşey açık ve şeffaf olması gerektiğini dile getiren Kaya; “Bilmediğiniz şeyler var” diyerek milleti ikna edemezsiniz. AKP sürecin başında partili Cumhurbaşkanlığı sistemine razı iken nasıl oldu da Başkanlık sistemine dönüş yaptı. Bu konuların iyi düşünülmesi gerekir.” dedi.

"AKP iktidarının bugünkü sistemde yapamayıp, başkanlık geldiğinde yapacağı ne var?" diye soran Kaya; "Türk ve Türk’lük kavramlarıyla bu kadar oynayıp,  ayaklar altına alanların anayasasına tabii ki güvenmiyoruz. TBMM’de kapalı bir oylama olsa idi MHP vekillerinden en fazla 10 kişi bu oylamaya evet derdi." diye ifade etti.

Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Kaya'nın konuşmasının bazı bölümleri şöyle:

PARLEMENTER SİSTEMDEN YANAYIZ

Sözde fiili durumu meşrulaştırmak için yapılan rejim değişikliği yarın başka bir fiili durum olduğunda yinemi değiştirilecek. Biz sürekli hukuksuzlukların üzerini mi örteceğiz? Bu tartışmalar başladığında Sayın Genel Başkan, MHP MYK üyeleri,  Milletvekilleri ve İl başkanları ile ayrı ayrı yapmış olduğu toplantılarda “parlementer sistemden yanayız” dedikten bir hafta sonra başkanlık sistemine evet dedi. Hukuk ve Töre Kağan’ın üzerindedir…

Türk’lerde töre Hakan’ın üzerinde kabul edilmiştir. Türk tarihinde bunun onlarca örneği vardır. Biraz okumak yeterlidir. 

MHP'NİN SONUNUN GELMESİ DEMEKTİR

Bu kadar yetki evliyayı bile yoldan çıkartır. Bu kadar yetkinin verilmesini asla kabul edemeyiz. Çünkü bu yetkiler kesinlikle ve kesinlikle rejimi değiştirmeye yöneliktir. 15 Temmuz sürecinden sonra ortaya çıkartılan bu süreç, birlik ve beraberliğimizi yıkıp kutuplaşmayı getirecektir dedik ve oldu. Hükumet istikrarı ve siyasi istikrar birbirlerinden farklı şeylerdir. Bunu iyi düşünmek gerekir. Bu sistem parlamenter sistemin ve MHP’nin sonunun gelmesi demektir. 

Cumhurbaşkanı’na tanınan Kanun Hükmünde Kararname ile bir sabah kalktığımızda yayınlanan kararname ile bazı illerin birleştirilip eyalet sistemine geçmekte mümkündür.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 20:50
YORUM EKLE