MHP'li Kaya'dan İran'da "Türklük kullanılarak Kışkırtma Yapılıyor" İddialarına Tepki

MHP Milletvekili Atila Kaya, İran’da "Türklük" kullanılarak kışkırtma yapıldığı iddialarına sert tepki göstererek, İran’a karşı yapılan operasyonlarda ABD ve İsrail parmağıni gösterdi.

MHP 04.01.2018, 15:28 04.01.2018, 16:10
MHP'li Kaya'dan İran'da "Türklük kullanılarak Kışkırtma Yapılıyor" İddialarına Tepki

MHP Milletvekili Atila Kaya Türkiye gündemini de meşgul eden "İran'daki protestolar" hususunda sert açıklamalarda bulundu. 

Milletvekili Atila Kaya, İran’da "Türklük" kullanılarak kışkırtma yapıldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, İran’da yaşanan gelişmelerle ilgili, "İran’ın zaafa düşürülmesi, bölünmesi ve parçalanmasının ne bölge ülkeleri için ne Türkiye için ne de İran’da yaşayan Türkler için iyi sonuçlar getirmez" ifadelerini kullanarak, İran’ı karıştırmaya çalışanlardan ABD ve İsrail'i işaret etti.

Güney Azerbaycan bölgesinde var olan muhalif partilerin eylemlere karşı olduklarını belirten ortak bir deklarasyon yayımladıklarını belirten Kaya, ABD ve İsrail’in İran’ı parçalamaya çalıştığı bir süreçte oradaki Türk muhalifleri bile net bir tavır koydu” dedi.

İran’da söylenen “Tebriz ayağa kalkmadıkça oradaki bir meseleden bir sonuç alınamaz” sözünü hatırlatan Milletvekili Atila Kaya, İran'daki protesto gösterilerinin büyüyeceğini sanmadığını belirtti.

İran'da yaşayan Türkler'in İran'ın bütünlüğü konusunda net tavırları olduğunu belirten Kaya, “İran’da iç kargaşanın çıkmamasını istiyoruz. Muhalif partiler bile bu meseleye ortak bir bildiriyle karşı durdu. Benim görüştüğüm muhataplar kendi oldukları bölgelerde bir sorunun olmadığını söylüyor. Hamaney’in Türk olmasının da büyük bir etkisi var tabii, Türkler en kritik rolü oynuyor bu olaylarda ve şu anda da İran’ın bütünlüğü konusunda net tavırları var.” ifadelerini kullandı.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Atila Kaya İran’da "Türklük" kullanılarak kışkırtma yapıldığını ifade ederek İran'daki Türklerin buna karışmamaları gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu