MHP'li Usta: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Mağdur Edilmemeli

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağdur edilmemesi gerektiğini belirtti.

MHP 06.05.2018, 12:41 06.05.2018, 13:07
MHP'li Usta: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Mağdur Edilmemeli

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, emeklilikte yaşa takılanların mağdur edilmemesi için ortalamalar hesaplanarak makul bir sürenin hesaplanması gerektiğini ifade ederek, Avrupa’da insanların yaşlanınca da harıl harıl çalıştığını emekliliğin makul bir yaşta olması ve çok erken yaşta veya çok geç bir yaşta olmaması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’de birçok kişinin mağduriyet yaşadığı EYT için önemli açıklamalarda bulunan Usta, Düzenli bir şekilde prim ödemiş ve belli bir yaşa gelmiş kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini ifade ederek emeklilik yaşının makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini belirtti.

"Yeni dönemde de bunun takipçisi olacağız"


Düzenli bir şekilde prim ödemiş ve belli bir yaşa gelmiş kişilerin mağdur edilmemesi gerektiğini söyleyen Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Sosyal Güvenlik sitemimiz, çok açık veren bir sistem. Dolayısıyla normal şartlarda çok dikkatli olmamız lazım. MHP olarak hep bu dikkat ve özen içerisinde hareket ediyoruz. Prim ödeme gün sayısını doldurmuş ancak yaş nedeniyle bekleyen bir kesim var. Bizim son seçim beyannamemizde de emeklilikte yaşa takılanları rahatlatacak, onların emekli olmasını sağlayacak düzenleme yapılması konusunda bir vaadimiz vardı. İktidar olamayınca bu gerçekleşmedi. Yeni dönemde de bunun takipçisi olacağız. Ben bu insanların bunu hak ettiğine inanıyorum. Geçmişteki sistemde zaten hak etmişlerdi ama daha sonrasında yapılan reformlarla ve düzenlemelerle bu hakları ellerinden alınmış oldu. Ama uzun vadede hem prim ödeme gün sayısında hem de yaş olarak bu sistemi uzatmamız lazım. Düzenli bir şekilde primini ödemiş, belli bir günü doldurmuş olan vatandaşlarımızı mağdur etmemek lazım. Bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

"Avrupa’da insanlar yaşlanınca da harıl harıl çalışıyor."

Erhan Usta, emeklilik için makul bir sürenin hesaplanması gerektiğinin altını çizerek; “38 yaşında emekliliğin de olmaması lazım. O, Türkiye’yi eskiye götürmek olur. Orada makul bir süre makul bir yaş belirlenebilir. Şu andaki ortalama emekli yaşı baz alınarak bir çalışma yapılabilir. Yoksa çok erken yaşta bir emekliliğin de bu ülkeye bir faydası yok. Avrupa’da insanlar yaşlanınca da harıl harıl çalışıyor. Emekliliğin makul bir yaşta olması lazım, çok erken bir yaşta veya çok geç bir yaşta olmaması lazım. Bu sorun çözülmeli ancak eskiden olduğu gibi 40 yaşına kadar emekliliğin çekilmesi söz konusu değildir. Şu anda kanuna göre emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60. Bu yaş sınırı, yeni gelenler için bir miktar yükselecek. Önceki rejimden gelenler ve yaşa takılanlar için bir miktar rahatlama yapılabilir. Bu da ortalamalar hesaplanarak makul bir süre bulunabilir” dedi.
 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (1)
Davut Gündoğdu 3 yıl önce
Bu kaç günlük haber lan...dalgamı geçıyorsunuz bır saay dıye