Alexa

Nevin Taşlıçay; “Er toprak tutar, kadın yurt yapar”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Nevin Taşlıçay, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’nin Yıl Dönümü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Nevin Taşlıçay; “Er toprak tutar, kadın yurt yapar”

MHP Genel Başkan Başdanışmanı, Kadın Kolları Genel Koordinatörü ve Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay  “26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’nin Yıl Dönümü” ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında; "1071’de düşmana galip gelen, Malazgirt ruhunu ebedi kılan. Kadınıyla, erkeğiyle Türk İslam davasına olan bu inançtır bizi biz yapan. Dünyaya hükmedilmişse asırlarca, bu ruh dünyası sayesindedir" dedi.

Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay'ın yazılı basın açıklaması şöyle:

Anadolu’nun kapılarının Türklere kapanmamak üzere açıldığı gündür 26 Ağustos 1071. Doğu Roma İmparatoru Romen Diyojen’in Sultan Alp Arslan’ın komutasındaki 40 bin kişilik “Büyük Selçuklu” ordusu karşısında 200 bin askeriyle yenilmesinin ve esir düşmesinin adıdır Malazgirt Meydan Muharebesi. Malazgirt, zaferdir, ebedi yurttur. 

“Er toprak tutar, kadın yurt yapar.”

Çağrı beyin oğludur “Fetihlerin Babası” Sultan Alp Arslan. 1060 yılında babasını, yani Çağrı beyi kaybeder. Bunun üzerine o dönem çıkmayı düşündüğü seferden vazgeçmeyi düşünür. Eşi Selcen Hatun’un şu sözleriyle kendine gelir ve seferden vazgeçmez:

“Babamızı gömdük ama davamızı gömmedik, tuğları kaldır, orduyu yürüt.”

Bu muhteşem iradedir, 1071’de düşmana galip gelen, Malazgirt ruhunu ebedi kılan. Kadınıyla, erkeğiyle Türk İslam davasına olan bu inançtır bizi biz yapan. Dünyaya hükmedilmişse asırlarca, bu ruh dünyası sayesindedir, asırlarca adalet tesis edildiyse bu zihin dünyasının eseridir. Kadınıyla, erkeğiyle bugün ihtiyacımız olan da tam anlamıyla budur; inanmış, arzulayan, hiçbir şartta doğru bildiğinden şaşmayan, imanı çelikten, zihni duru, hesabi değil hasbi davranan bir nesil. Başta Sultan Alp Arslan olmak üzere, Tuğrul ve Çağrı beylere, Sultan Melikşah’a, Selcen Hatun’a ve tüm şanlı ordumuza rahmet ve minnetle.

İnançla kazanılmış bir zafer, nice zaferlerin müjdecisidir. Fethimiz Kutlu Olsun!

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 13:23
YORUM EKLE