Alexa

RANT UĞRUNA ŞEHİRLER HARAP EDİLİYOR

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, bugün Meclis Genel Kurulu’nda Deprem Haftası dolayısıyla imar rantı konusuna değindi.

RANT UĞRUNA ŞEHİRLER HARAP EDİLİYOR
banner327

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, bugün Meclis Genel Kurulu’nda Deprem Haftası dolayısıyla imar rantı konusuna değindi. Türkiye'nin, coğrafi yapısı ve iklim özellikleri itibarıyla doğal afetlere çok açık olduğunu hatırlatan Usta, “Ancak, şunu da biliyoruz ki deprem değil, bina öldürmektedir” dedi. 

1999 yılında yaşanan depremden sonra yönetmeliklerde, kanunlarda, mevzuatta yapılan değişikliklerle, depremle mücadelede yapılaşmanın denetimine ilişkin ciddi faaliyetlerin yapıldığını söyleyen Usta, son dönemde ise yapılaşmada denetimsizliğin hâkim olduğunu, buralarda da bir bozulmanın, yozlaşmanın olduğunu müşahede ettiklerini belirtti. Bu anlamda, bu hafta vesilesiyle bir farkındalık oluşması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Usta, “Dolayısıyla, hem yapılaşma da hem de şehirleşmede denetimlerin daha iyi yapılması, imar rantı uğruna şehirlerimizin veya binalarımızın tahrip edilmemesi gerekmektedir” dedi. Usta, imar rantı meselesinin, Türkiye ekonomisine ve kentleşmeye ciddi zararlar verdiğine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 20:35
YORUM EKLE