Semih Yalçın'dan, “İstanbul’dan aday göstermiyoruz.” Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Semih YALÇIN’ın sosyal medya hesabı twitter üzerinden yerel seçimlere yönelik ittifak ile ilgili, "Sayın Genel Başkanımızın “İstanbul’dan aday göstermiyoruz.” şeklindeki beyanının bir zafiyet olarak anlaşılması yanlıştır." dedi.

MHP 22.09.2018, 23:30 22.09.2018, 23:52
Semih Yalçın'dan, “İstanbul’dan aday göstermiyoruz.” Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı – İstanbul Milletvekili Sayın Prof. Dr. E. Semih Yalçın’ın sosyal medya hesabı twitter üzerinden yerel seçimlere yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

MHP ile Ak Parti arasında 15 Temmuz sonrasındaki millî mutabakat zemini doğrultusunda oluşan Cumhur İttifakı resmiyete dökülmüş ve neticede iki parti, 24 Haziran’da ittifak çerçevesinde seçimlere girdiğini belirten Semih Yalçın, "Bu isabetli ve olumlu ittifakın bir sonucu olarak gerek Cumhurbaşkanlığı Seçiminde gerekse Genel Seçimlerde tarihî bir başarı kazanılmış ve hem MHP, hem de Ak Parti seçimlerden istediğini almıştır." dedi.

Cumhur İttifakından rahatsız olan çevrelerin hesapları boşa çıkarıldığını, Türkiye’nin geleceğini karartmaya yönelik kirli tezgâhlar da bozulduğunu belirten Semih Yalçın, "Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli; 24 Haziran Seçimlerinden bir süre sonra çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamada, yerel seçimlerde de mahallî dinamiklere zarar vermeyecek bir ittifakın düşünülebileceğini belirtmiştir. Sayın Genel Başkanımızın açıklamaları üzerine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan da olumlu değerlendirmeler gelmiş, MHP ve Ak Parti arasında yerel seçimlerde sınırlı ve makul bir ittifak zemini hazırlanması yolunda görüşmelere başlanması için fikrî mutabakat oluşmuştur. Daha sonra Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli; basın mensuplarıyla yaptığı sohbet sırasında, İstanbul’dan aday göstermeyeceklerini, bununla birlikte mevcut belediyelere yeniden talip olduklarını i​fade etmiştir." ifadelerini kullandı.

MHP Lideri  Bahçeli’nin bu son açıklamalarından sonra dün kameralar karşısına geçen Ak Parti Sözcüsü  Ömer Çelik'in Cumhur İttifakının geleceği açısından iki düşündürücü hususun altını çizdiğini ifade eden Yalçın, "Birincisi Sayın Çelik, partimizin af yasası teklifi konusunda açıkça “MHP ile aynı yerde durmadığımız ortadadır.” diyerek şimdiden niyet beyanında bulunmuştur. İkincisi de yerel seçimlerle ilgili muhtemel ittifak konusunda, “Ak Parti her yerde seçimlere girecektir. Her ilçede aday çıkaracak şekilde partimiz çalışmalarını yürütüyor. AK Partinin bir yerde seçime girmemesi söz konusu değil.” şeklinde ifadeler kullanmıştır. Sayın Çelik’in beyanlarına bakıldığında; Sayın Genel Başkanımızın Cumhur İttifakı çerçevesinde yerel seçimlerle ilgili ortaya koymak istediği stratejinin algılanmadığı, doğru anlaşılmadığı ortaya çıkmaktadır. Sayın Genel Başkanımızın “İstanbul’dan aday göstermiyoruz.” şeklindeki beyanının bir zafiyet olarak anlaşılması yanlıştır. Ak Parti Sözcüsü Sayın Çelik’in, mesele enine boyuna taraflarca teati edilmeden, masaya yatırılmadan çıkış yapması hangi akla hizmet etmektedir? Sayın Ömer Çelik’in açıklamalarını dikkate alacak olursak yerel seçimlerle ilgili ittifak görüşmelerinin sağlıklı zeminde ilerlemeyeceği anlaşılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)