Alexa

Aşure Günü Ne Zaman? (2017)

Mübarek günlerden sayılan Aşure günü 2017- 30 Eylül Cumartesi günüdür. Muharrem Ayı ne zaman? Aşüre gününün hikayesini biliyor musunuz?

Aşure Günü Ne Zaman? (2017)

İslam aleminde Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı sevinci yaşanıyor. 2017 yılı Aşura Günü'nün hangi güne denk geldiği de merak edilenler arasında. Kimilerinin gündüzünde oruç tuttuğu kimilerinin gecesini ibadetle geçirdiği Aşura günü 2017 yılında.  Yani bu yıl ne zamana - hangi güne denk geliyor. İşte sorunun cevabı haberimizde. 

2017 YILI (BU YIL) AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşüre günü;11 Ekim 2017 yılı Cumartesi gününe denk geliyor.

Aşure ayında vatandaşlar komşularına, dost ve akrabalarına adetler üzerine aşure tatlısı yapıp dağıtıyor. Bu tatlı ikramları insanlar arasındaki muhabbeti sevgiyi kaynaşmayı daha da arttırıp ihlaslı karşılıklı güven ve sevgiye dayalı bir toplum oluşmasına hizmet ediyor.

2017 MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLADI?

Binlerce kişinin merakla beklediği 2017 Muharrem ayı, bu sene 21 Eylül Perşembe günü itibariyle başlıyor.


AŞURE AYININ ANLAMI

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

Aşure Günü ya da Aşura Günü, hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Muharrem ayında ve özellikle de Aşure Günü'nde oruç ibadeti de yapılır.

AŞURE GÜNÜ İLK NE ZAMAN BAŞLAMIŞTIR HİKAYESİ NEDİR?

Aşure pişirmek Osmanlıdan sonra daha önem kazanmıştır. Nuh peygamber zamanından geldiği de bilinmektedir. Herkes aşurenin varoluş hikâyesinin Hz. Nuh tufanı ile başladığını bilmektedir. Hz. Nuh, Hz. İdris peygamberden sonra kavmine gönderilen peygamberden biridir. 

Hazreti İbn-i Abbas (Radıyallâhu Anhüma)'dan rivayet edilen bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle ifade etmektedir.

"Her kim Zilhicce ayının son gününde ve Muharrem ayının ilk gününde oruç tutarsa o kimse, geçmiş seneyi oruçla tamamlamış ve gelecek seneye oruçla başlamış olur. Allâh-u Te'âlâ tutmuş olduğu bu orucu, elli senelik günahına keffaret kılar (tutmuş olduğu bu oruç sebebi ile elli senelik günahı bağışlanır.)" -Abdülkadir-i Geylani, El-Gunye: 2/316; Abdurrahman b. Yusuf, İmadül İslâm:386-

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 15:05
YORUM EKLE