Bodrum’da Ne Yenir? Bodrum’un Yöresel Lezzetleri

Mutfak 21.04.2021, 00:20
Bodrum’da Ne Yenir? Bodrum’un Yöresel Lezzetleri

Bodrum masmavi denizi ve kendine has bitki örtüsü ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Ege’nin incisi olan Bodrum doğal güzellikleri ve sınırsız eğlence hayatı ile her dönem dikkatleri üzerine çekiyor. Güzelliğinin yanı sıra zengin bir mutfağa ev sahipliği yaparak, ziyaretçilerin farklı lezzetler denemesini sağlıyor. Farklı kültürlerden etkilenen Bodrum’da daha önce hiç tatmadığınız yeni lezzetlerle taşınabilirsiniz.

Bodrum’da yemek için tercih ettiğiniz mekân ve konum karşınıza çıkan menünün değişmesinde etkin rol oynar. Bölgeye ne için gittiğiniz, karşınıza çıkan lezzetleri değiştirebilir. Tatil için gittiğiniz Bodrum’da otel bünyesinde yeme- içmeyi tercih ediyorsanız dünya mutfağından çeşitli seçenekleri deneyebilirsiniz.

Bölgenin meşhur lezzetlerine ve mekanlarına bakmak isteyenler için Bodrum sayısız güzelliği bir arada sunuyor. Bodrum’a gelmeden önce, uğramadan dönmeyeceğiniz lezzet duraklarını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bodrum’da neler yenir sorusunun cevabını sizler için derledik.

Asmalı Çardak’ta Köy Kahvaltısı

Bodrum’a giden ziyaretçileri burada iki tip kahvaltı türü karşılar. Bunlardan biri, bohem tarzı diğeri de doğal köy kahvaltısıdır. Sıcak bir mekânda dilediğiniz kahvaltı tipi ile güne başlamak istiyorsanız, Asmalı Çardak sizin için ideal bir tercih olabilir. Sebze ve meyvelerin bahçesinden yetiştiği bu mekânda, sofranıza gelen pek çok ürün en doğal hali ile size ulaşıyor. Özellikle, yaz aylarında yoğun ilgi ile karşılanan bu mekânda yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Lezzetli bir kahvaltı için Asmalı Konak’tan ön rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Sıcaktan Bunaldıysanız: Bitez Dondurma

Bitez denildiğinde herkesin aklına efsane dondurmalar geliyor. Bodrum’un sıcağında sizi serinleten ve tadı ile kendine hayran bırakan bu dondurmayı denemeden dönmeyin. Doğal olarak yetiştirilen meyvelerin lezzet kattığı Bitez dondurmasını tattığınızda bu lezzeti yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.

Doyurucu Bir Lezzet: Çökertme Kebabı

Bodrum’a özgü lezzetlerin başında yer alan Çökertme kebabını birçok mekânda bulabilirsiniz. En lezzetli ve tam kıvamında Çökertme kebabı için gidebileceğiniz birkaç nitelikli mekân bulunuyor. Kısa bir araştırma yaparak kebabı tam kaynağında yiyebilirsiniz. Çökertme kebabı, özel dana eti ve ince patates kabukları ile ilk kez deneyenlere görsel bir şölen sunuyor.

Görsel Bir Şölen: Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması denildiğinde birçoğunuzun aklına Ege gelir. Bodrum’da birçok mekânda görebileceğiniz bu dolma çeşidi, bölgeye gelenlerin sıklıkla tercih ettiği yemeklerden biri. Bodrum yerlilerinin işlettiği mekanlarda, bu dolmanın en lezzeti halini bulabilirsiniz.

Farklı Bir Lezzet: Ekşili Palamut

Bodrum’da yapılan Ekşili Palamut görenleri kendine hayran bırakan lezzetlerden biri. Kendine özel bir sosla pişirilen bu balık türünü denediğinizde tadını unutamayabilirsiniz.

Bodrum Usulü: Keşkek

Her yörede farklı şekilde hazırlanan keşkek, Bodrum’da da karşınıza çıkıyor. Yöresel lezzetlerden oluşan lokantaları ziyaret ederek, Bodrum usulü oğlak etli ve tavuk etli keşkek yemeğini deneyebilirsiniz.

Bodrum’a geldiğinizde Bodrum’da Ne Yenir sorusunu merak edebilirsiniz. Bodrum’un yöresel lezzetleri, Bodrum’a dair güzellikleri, son dakika Bodrum haberleri ve güncel Bodrum haberleri hakkında merak ettiklerinizi Bodrum Haber farkıyla takip edebilirsiniz.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)