Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nedir?

Melemen nasıl yapılır? güzel melemen yapmanın püf noktaları nedir? Herkes melemen yapabilir mi? En pratik yemeklerden birisi menemendir? Menemen yörelere göre yapılışı değişmektedir. Tadıyla, rengiyle, şekliyle çakallı menemeni meşhurdur.

Mutfak 28.04.2019, 22:18 13.02.2021, 19:52
Çakallı Menemeni Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nedir?

Kavak Çakallı menemeni meşhurdur. Türkiye'de nam yapan çakallı menemeni bir çok yönüyle başka yerlerde yapılan menemenlerden farklıdır? Menemen nedir? Menemen nasıl yapılır? Menemen soğanlı mı olur soğansız mı? gibi sorulara cevap aranırken önce menemen nedir buna bakalım.

Menemen ne demek?

Domates, sivri biber yumurta ve kaşar peyniri karışımından elde edilen basit gibi görülen ancak ustalık isteyen kolay hazırlanabilen bir yemektir. Menemen malzemesi basit olsa da, yapmak çok kolay gibi gözükse de aslında kıvamını tutturmak çok zordur. Meneminin lezzeti, malzemelerin doğallığıyla da alakalıdır. Ayrıca menemen yapılışında ısı ve zamanlamada çok önemlidir.

Menemen nasıl yapılır?

Ustaya göre, yöreye göre, kişiye göre menemen tarifi değişmektedir. Yörelere göre menemen tarifi olduğu gibi, damak zevkine göre de menemenin içine koyulan malzeme değişmektedir.

Kaşar peyniri veya beyaz peynir, kıyma veya sucuk, kuru soğan veya yeşil soğan aklınıza başka bir şeyde gelebilir ve koyabilirsiniz. Ancak "menemen" bu değildir. Menemen kültürü çakallı menemeniyle oluşmuştur. Çakallı menemeninin yerini dünyada hiç bir menemen çeşiti tutmaz. Bu yüzden Çakallı menemeni yapılırken püf noktalarına dikkat edilmelidir. yukarıda malzemelerini saydığımız gibi basit malzemelerdir ancak bu basit malzemeleri harmanlarken kıvam ve pişirilme süresi önemlidir.

Menemen Malzemeleri Nedir?

Menemenin mlzemelerini şöyle sıralayabiliriz: Domates, yeşil biber, yumurta sarısı,tereyağı, kaşar rendesi, Pul biber,  Karabiber,Tuz.

ÇAKALLI MENEMENİNİN PÜF NOKTALARI NEDİR?

Çakallı menemeni meşhur ve lezzetli olmasının bazı özellikleri şunlardır: tereyağının doğallığı önemlidir. bakır tavalarda veya alüminyum tavada yapılmasıda önemlidir. Doğal tarla domatesi, biberi ve köy yumurtası kullandığınızda melemenin lezzetli olması için yapılan çalışmanın bir bölümü bitmiş demektir.

Çakallı menemenin yapılışında püf noktalarından biri yumurtanın sadece sarısı kullanılır ve Üzerine kaşar peyniri rendelenir.

ÇAKALLI MENEMENİ NASIL YAPILIR?

Tereyağında biberler öldürülür. Sonra kabuğu soyulmuş ve dörde bölünmüş domatesler eklenir. Bu domateslerin üzerine ihtiyaca göre tuz ve kırmızı toz biber koyulur. Daha sonra bir ezici aparatla domatesler iyice ezilir. Üstüne bir yumurta ve bir diğer yumurtanın da sadece sarısı eklenir ve karışım çırpılmaya başlanır. İlaveten rendelenmiş kaşar da eklenir ve o da çırpılır. Bir iki dakika bu şekilde pişirildikten servis yapılır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)