Çene Çarpan Çorba Nedir, Nasıl Yapılır?

Türkiye'nin her bölgesinde, her yerinde ayrı tatlar var. Her yörenin kendine has çorbaları bulunuyor. Bunlardan birisi de Tekirdağ'ın çene çarpan çorbasıdır. Peki Çene çarpar çorba nedir, nasıl yapılır?

Mutfak 05.11.2019, 22:58 06.11.2019, 00:24
Çene Çarpan Çorba Nedir, Nasıl Yapılır?

Türkiye'nin çeşidi bol ve lezzetli mutfakları arasında bulunan Tekirda'ın meşhur çene çarpan çorbası ünlüdür. Tekirdağlıların çok iyi bildiği ve yaptığı, çene çarpan çorbası nedir, tarifini nasıldır? Çene çarpan çorbanın içine konulan malzemeler nasıldır.

Çene çarpan çorba Malzemeleri

1 bardak un

1 çay kaşığı tuz

Aldığı kadar su

4 bardak süt

4 bardak su

1 tane yumurta

1 limonun suyu

Çene çarpan çorbası yapılışı

Çorbayı yapmak için önce hamuru hazırla. Una biraz tuz ekleyin, azar azar su ekleyerek kulak memesi sertliğinde bir hamur yapın. Hamurun üzerini örterek 40 dakika kadar dinlendirin. Hamuru yarım santim yüksekliğinde açın. Yufkayı unlayarak oklavaya sarın. Oklavayı sarılı haldeki hamur rulosunun içinden çekip çıkarın. Hamur rulosunu bir bıçakla 1 santim genişliğinde şeritlere ayırın ve Geniş bir tencereye suyu ve sütü koyup kaynatın. Kaynara çıkan suya kestiğiniz hamurları ilave edin ve Arada bir karıştırın.

Çene çarpan çorbası terbiyesi

Yumurtayı çırpın, içine limon suyu ekleyin. Sıcak çorbadan bir kaç kaşık alıp terbiyeyi ılıştırın. Terbiyeyi çorbaya karıştırarak aktarın. Çorbayı hamurlar yumuşayıncaya kadar sıkça karıştırarak pişirmeye devam edin.

Çorbanın üzerine yağda nane, pul biber yakıp gezdirebilir ve servise hazır hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu