En Sağlıklı Bu Gıdalar Şifa Dağıtıyor

Hangi yiyecekler daha sağlıklı. Yiyecek tüketirken en sağlıklı yiyecekleri merak ediyorsanız bu yazıyı okumalısınız. Peki en sağlıklı gıdalar hangileridir?

Mutfak 14.06.2021, 00:59
En Sağlıklı Bu Gıdalar Şifa Dağıtıyor

Hangi yiyeceklerin daha sağlıklı olduğu merak ediliyor. Özellikle günümüzde hangi yiyeceklerin daha sağlıklı olduğu konusunda tereddütlere sahibiz. Sağlığını düşünen bir çok insan daha sağlıklı gıdalar tüketmek için çaba sarfetmektedir. İşte en sağlıklı yiyeceklerden bazılarını sıralıyoruz. 

Meyvelerle Gelen Şifa

  • Meyveler, dünyanın en popüler sağlık gıdaları arasında yer almaktadır. Bu meyvelerden en önemlilileri şunlardır;
  • Elma, Elmalar lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan bakımından yüksektir. Çok doyurucudurlar ve öğünler arasında kendinizi acıktırırsanız mükemmel atıştırmalıklardır.
  • Avokado, karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla yüklü olduğu için çoğu meyveden farklıdır. Sadece kremsi ve lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda lif, potasyum ve C vitamini bakımından da yüksektir.
  • Muz, dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. Ayrıca B6 vitamini ve lif bakımından da yüksektir, ayrıca kullanışlı ve taşınabilirdir.
  • Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasındadır.
  • Portakal, C vitamini içeriği ile ünlüdür. Dahası, lif ve antioksidanlar bakımından yüksektirler.
  • Çilekler son derece besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür. C vitamini, lif ve manganez ile yüklüdürler ve tartışmasız var olan en lezzetli yiyecekler arasındadırlar.
  • Diğer meyveler, kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon , mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahudududur.

Diğer Gıdalar

Yumurta, gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır. Daha önce kolesterolü yüksek oldukları için şeytanlaştırılıyordu , ancak yeni araştırmalar tamamen güvenli ve sağlıklı olduklarını gösteriyor.

Etler, İşlenmemiş, hafifçe pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

Yağsız sığır eti, Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasındadır ve biyolojik olarak kullanılabilirliği yüksek demirle yüklüdür . Düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, yağlı kesimleri seçmek iyidir .

Tavuk göğsü, yağ ve kalori bakımından düşüktür, ancak protein açısından son derece yüksektir . Birçok besin için harika bir kaynaktır. Yine, çok fazla karbonhidrat yemiyorsanız, daha yağlı tavuk parçaları yemekten çekinmeyin.

Kuzu, genellikle otla beslenir ve etleri omega-3 yağ asitlerinde yüksek olma eğilimindedir.

Kuruyemişler ve tohumlar

Yağ ve kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, fındık ve tohumlar kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu yiyecekler gevrek, doyurucu ve magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere birçok insanın yeterince alamadığı önemli besinlerle dolu. Ayrıca neredeyse hiç hazırlık gerektirmezler, bu nedenle rutininize eklemek kolaydır.

Badem, E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif yüklü popüler bir kuruyemiştir. Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize ve metabolik sağlığı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor

Chia tohumları gezegendeki en besleyici gıdalar arasındadır. Tek bir ons (28 gram), 11 gram lif ve önemli miktarda magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinleri içerir.

Hindistan cevizi, orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri ile yüklenir.

Macadamia fıstığı çok lezzetlidir. Diğer kuruyemişlerin çoğundan tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve omega-6 yağ asitlerinde daha düşüktür.

Ceviz son derece besleyicidir ve lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür .

Sebzeler

Kalori için kalori, sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynakları arasındadır. Mevcut çok çeşitli var ve her gün birçok farklı tür yemek en iyisidir.

Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür ancak K vitamini ile yüklüdür.

Dolmalık biberler, kırmızı, sarı ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Çıtır çıtır ve tatlıdırlar, ayrıca harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdırlar .

Brokoli, hem çiğ hem de pişmiş olarak harika tadı olan turpgillerden bir sebzedir. Mükemmel bir lif ve C ve K vitamini kaynağıdır ve diğer sebzelerle karşılaştırıldığında yeterli miktarda protein içerir.

Havuç popüler bir kök sebzedir . Son derece gevrektirler ve lif ve K vitamini gibi besinlerle yüklüdürler.

Havuç ayrıca çok sayıda faydası olan karoten antioksidanları bakımından da çok yüksektir.

Karnabahar çok yönlü turpgillerden bir sebzedir. Çok sayıda sağlıklı yemek yapmak için kullanılabilir ve tek başına da tadı güzeldir.

Salatalık dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Çoğunlukla sudan oluşan hem karbonhidrat hem de kalori bakımından çok düşüktürler. Bununla birlikte, K vitamini de dahil olmak üzere küçük miktarlarda bir dizi besin içerirler.

Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif organosülfür bileşikleri içerir (8Güvenilir Kaynak).

Soğanlar, çok güçlü bir tada sahiptir ve birçok tarifte çok popülerdir. Sağlık yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içerirler .

Domates, Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen, domatesler genellikle bir sebze olarak sınıflandırılır. Lezzetlidirler ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle yüklüdürler.

Çoğu sebze çok sağlıklıdır. Bahsetmeye değer diğerleri arasında enginar, Brüksel lahanası, lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, İsviçre pazı, şalgam ve kabak bulunur.

Balık ve deniz ürünleri

Balık ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir. Özellikle çoğu insanın eksik olduğu iki besin olan omega-3 yağ asitleri ve iyot bakımından zengindirler.

Araştırmalar, en yüksek miktarda deniz ürünü, özellikle de balık tüketen kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduğunu ve kalp hastalığı, bunama ve depresyon dahil olmak üzere birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Somon, mükemmel tadı ve protein ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan yağlı bir balık türüdür. Aynı zamanda bir miktar D vitamini içerir .

Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici yiyecekler arasında yer alan küçük, yağlı balıklardır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çoğu besin maddesini büyük miktarda içerirler.

Kabuklu Deniz Ürünleri, Besin yoğunluğu söz konusu olduğunda, kabuklu deniz ürünleri organ etlerine benzer şekilde sıralanır. Yenilebilir kabuklu deniz ürünleri arasında istiridye, yumuşakça ve istiridye bulunur.

Alabalık, somona benzer bir başka lezzetli tatlı su balığı türüdür .

Ton balığı Batı ülkelerinde çok popülerdir ve protein açısından yüksek iken yağ ve kalori bakımından düşük olma eğilimindedir. Diyetlerine daha fazla protein eklemesi gereken ancak kalorileri düşük tutan insanlar için mükemmeldir. Ancak, düşük cıvalı çeşitler satın aldığınızdan emin olmalısınız .

Tahıllar

Her ne kadar taneleri son yıllarda kötü bir rap aldık, bazı türleri çok sağlıklı. Sadece karbonhidrat bakımından nispeten yüksek olduklarını unutmayın, bu nedenle düşük karbonhidratlı bir diyet için önerilmezler.

Kahverengi pirinç, Pirinç en popüler tahıllardan biridir ve şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel bir gıdadır. Kahverengi pirinç , yeterli miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum ile oldukça besleyicidir.

Yulaf, inanılmaz derecede sağlıklıdır. Çok sayıda fayda sağlayan beta glukanlar adı verilen besinler ve güçlü liflerle yüklüdürler.

Kinoa, son yıllarda sağlık bilincine sahip bireyler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi . Lif ve magnezyum gibi besin maddelerinde yüksek olan lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

Ekmekler, Birçok insan çok fazla işlenmiş beyaz ekmek yer. Daha sağlıklı bir diyet benimsemeye çalışanlar için sağlıklı ekmek bulmak son derece zor olabilir. Buna rağmen seçenekler mevcut.

Hezekiel ekmeği satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahılların yanı sıra birkaç baklagilden yapılır.

Ev yapımı düşük karbonhidratlı ekmekler, Genel olarak, ekmek için en iyi seçim, kendiniz yapabileceğiniz ekmek olabilir. İşte glutensiz, düşük karbonhidratlı ekmekler için 15 tarifin bir listesi .

Baklagiller, haksız yere şeytanlaştırılan başka bir gıda grubudur. Baklagillerin besin maddelerinin sindirimini ve emilimini engelleyebilecek antinutrientler içerdiği doğru olsa da, suda bekletme ve uygun hazırlık ile ortadan kaldırılabilirler. Bu nedenle baklagiller, bitki bazlı harika bir protein kaynağıdır.

Yeşil fasulye, Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasulye, ortak fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.

Barbunya fasulyesi, Barbunya, lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür. Çiğ olduklarında zehirli olduklarından düzgün şekilde pişirdiğinizden emin olun.

Mercimek bir başka popüler baklagildir. Lif bakımından yüksektirler ve en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadırlar.

Fıstık, Yer fıstığı (baklagiller, gerçek bir fındık değil) inanılmaz lezzetlidir ve besin maddeleri ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Birkaç araştırma, yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, kalorisi çok yüksek olduğu ve fazla yenmesi kolay olduğu için fıstık ezmesini hafife alın.

Süt Ürünleri

Onları tolere edebilenler için süt ürünleri, çeşitli önemli besinlerin sağlıklı bir kaynağıdır. Tam yağlı süt ürünleri en iyisi gibi görünüyor ve araştırmalar, en fazla tam yağlı süt ürünlerini tüketen kişilerin obezite ve tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Süt ürünleri otla beslenen ineklerden geliyorsa, konjuge linoleik asit (CLA) ve K2 vitamini gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinde daha yüksek olduğu için daha da besleyici olabilir .

Peynir inanılmaz derecede besleyicidir, çünkü tek bir dilim bütün bir bardak (240 ml) sütle aynı miktarda besin sunabilir. Birçokları için aynı zamanda yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.

Tam yağlı süt vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar bakımından çok yüksektir. Dahası, kalsiyumun en iyi diyet kaynaklarından biridir.

Yoğurt, ona canlı bakteriler eklenerek fermente edilen sütten yapılır. Sütle aynı sağlık etkilerine sahiptir, ancak canlı kültürlü yoğurt, dost probiyotik bakterilerin ek yararına sahiptir.

Katı ve sıvı yağlar, Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından yüksektir.

Hindistan cevizi yağı nispeten yüksek miktarda MCT içerir, Alzheimer hastalığına yardımcı olabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.15Güvenilir Kaynak, 16Güvenilir Kaynak).

Sızma zeytinyağı, bulabileceğiniz en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp-sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlarda çok yüksektir.

Patatesler potasyumla yüklüdür ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan hemen hemen her besinden biraz içerir. Ayrıca sizi uzun süre tok tutacaklar. Bir çalışma 38 gıdayı analiz etti ve haşlanmış patateslerin açık ara en doyurucu gıda olduğunu buldu.

Tatlı patates , yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı yiyecekler arasındadır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinle yüklüdürler.

Elma sirkesi , doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir. Araştırmalar, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve orta düzeyde kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor. Salata sosu olarak kullanmak veya yemeklere lezzet katmak için harikadır.

Bitter çikolata, magnezyum yüklüdür ve gezegenin en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olarak hizmet eder.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)