Evde uzun Süre Saklanabilen Gıdalar Nedir?

Koronavirüs salgını, ülkemizde de günlük hayatı derinden etkiledi. Koronavirüs salgını yarattığı sağlık sorunlarının yanı sıra beslenme ve besin ürünlerini temin etme alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Peki, Evde uzun Süre Saklanabilen Gıdalar Nedir?

Mutfak 01.04.2020, 12:27 01.04.2020, 13:12
Evde uzun Süre Saklanabilen Gıdalar Nedir?

Çin’de ortaya çıkan başta Avrupa olmak üzere tüm kıtalara hızla yayılan Koronavirüs salgını, ülkemizde de günlük hayatı derinden etkiliyor. Beslenme ve besin ürünlerini temin etme alışkanlıklarımızı da değiştiren Koronavirüs salgını evlerde uzun süre saklanabilen gıdaların temin edilmesini beraberinde getiriyor.

Acil durumlarda uzun süre dayanabilecek olan kuru bakliyatlar hem dayanıklılık hem de besin değeri bakımından listenin başında yer almaktadır. Kuru fasulye, barbunya, nohut gibi gıdaların oluşturduğu kuru bakliyatlar, karbonhidrat ve protein bakımından zengin besleyici gıdalar olarak belirtilmektedir.

Pirinç, Makarna

Tercih edilen yiyeceklerin başında yer alan pirinç, az miktarda tüketildiğinde dahi doyurucu olan bir besin olarak biliniyor. Hemen hemen herkesin severek tükettiği ve ülkemizde de oldukça rağbet gören gıdalardan biri olan makarna, besin değerinin yüksek, kalorisinin az ve fiyatının uygun olmasıyla ön plana çıkıyor. Makarnada A, B1, B2 vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, potasyum bulunuyor. Makarna ayrıca karbonhidrat bakımından zengin olmasıyla da dikkat çekmektedir.

Bal

Bal yıllar geçse dahi bozulmayan tek gıdadır. Yapısı gereği uzun süre tutulduğunda balda şekerlenme ve renk değiştirme gözlemlense de antibiyotik özelliğini, enerji vericiliğini ve tadını her daim koruyor.

Doğal asidik sirke

Sirke keskin yapısıyla bilinen doğal bir asidiktir. Yiyeceklere tat vermesinden ve bakterilere karşı etkili olmasından dolayı kullanılan sirke, uzun süre saklanabilecek gıdaların arasında yer alıyor. Güneş görmeyen yerde, nemsiz, kuru ortamda, cam şişe veya kavanozda muhafaza edildiği takdirde uzun süre tazeliğini koruyabiliyor.

Mercimek ve tarhana

Mercimek ve tarhana besin değeri yüksek olan gıdaların başında bulunuyor. Özellikle yeşil mercimek yemeği ve tarhana çorbası bireysel direnci güçlendiriyor. Bunlar hastalıklara karşı da koruma sağlıyor. Acil durumlarda stoklanması gereken bu gıdalar protein bakımından zengin olmalarıyla da dikkat çekmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu