GastroRize Günleri ile Rize'de Unutulmaz Anlar

Rize Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen GastroRize Günleri tarihlerinde Rize’de gerçekleşti.

Mutfak 04.07.2021, 21:31
GastroRize Günleri ile Rize'de Unutulmaz Anlar

Rize Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen GastroRize Günleri 1-3 Temmuz tarihlerinde Rize’de gerçekleşti. Rize’nin geleneksel lezzetlerinin yanında eşsiz doğası ve kültürel zenginlikleri ile buluşan ziyaretçiler etkinlikte unutulmaz anlar yaşadı.

Gastronomi dünyasının önemli isimlerini buluşturan festivalde lokal lezzetlerin ve gastronomi şölenleri ile Rize’nin biyo-çeşitliliği, çayı ve tarımı, yerel pazarları, tarihi Rize evleri ve lokal dokusu muhafaza edilen Rize mimarisi, geleneksel lokantaları, çiftçileri, balıkçıları, tarihi özellikleri ve hasat zamanı faaliyetleri yer aldı.

Dünyanın en önemli çayları arasında yer alan Rize Çayı’nın üretim aşamaları ziyaretçilere sunuldu. Etkinlik, Çeçeva’da gerçekleştirilen çay hasadı deneyimi ile devam ederken Rize’nin büyüleyici doğal güzellikleri ve yerel lezzetlerinin eşliğinde süren programda geleneksel Rize balıkçılığı ve dağ manzarası eşliğinde çay sohbeti yer buldu.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize’nin Türkiye’ye kattığı hem kültürel hem ekonomik değeri daha da ileri taşımak adına bu yıl ilk defa GastroRize Günleri’nin gerçekleştirilmekte oluğunu belirtti. Başkan Metin, gerçekleştirdiği konuşmasında gelecek yıllarda etkinliğin kapsamının genişletilerek uluslararası bir festival haline getirilmesinin amaçlandığını belirtti. Metin konuşmasında, "Oldukça zengin olan yerel damak kültürümüzün gerek tadıyla gerekse sunumuyla dünya gastronomisi açısından büyük öneme sahip olduğu kanaatindeyiz.  Biliyoruz ki; bundan sonraki süreçte hepinizin desteği ile şehrimizi tüm dünyadan daha fazla insanla buluşturacağız, turistik ve ekonomik değerini daha üst seviyelere taşıyacağız. Özellikle Karadeniz ülkelerinden Rize'ye turizm akışının sağlanmasında GastroRize'nin büyük katkısı olacağını düşünüyoruz". dedi.

GASTRONOMİ PROFESYONELLERİ BİR ARAYA GELDİ

GastroRize günleri kapsamında gerçekleşen panellerde de yer alan Rize Çayı, METRO Direktörü Maximillian Thomae tarafından “Çayın Mutfaktaki İnovasyonu” başlıklı panelde ele alındı. Food and Travel Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Erke ise, Dünyada Çay’ın Öyküsü adlı panelinde pek çok kültürde farklı şekilde yer alan çayın hikâyesini anlattı. Gastronomi dünyasının önemli isimlerinden Şef Ömür Akkor ve Şef Şevki Dilmaç "Geleneksel Ürünlerin Restoranlarda Kullanımı" adlı panelde lokal lezzetlerin gurme menülerde yer alma serüvenine değindi. Aylin Öney Tan’ın moderatörlüğünde, Cookshop Genel Müdürü Selçuk Gengeç, BTA İşletme Müdürü Kazım Çil, Çaymer Genel Müdürü Selçuk Azman, La Pain Quotidien İş Birim Müdürü Levent Şahin ve Ateşe Makine Genel Müdürü Murat Karali’nin katılımlarıyla gerçekleşen panelde ise restoran ve kafelerde Rize çayının kullanımı hakkında sohbet edildi.

Yeme-İçme sektöründen Sahrap Soysal’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Nalia İşletmecisi Süleyman Tarakçı, Gaziantep Alman Pazarı Güllüoğlu İşletmecisi Murat Güllüoğlu, Hatay Sultan Sofrası İşletmecisi Metin Tansal, Afyonkarahisar Aşçı Bacaksız İşletmecisi Kadir Madenci ile UNESCO Şehirlerinin Lezzet Elçileri ile ilgili birçok bilgi paylaşıldı. Yine yeme-İçme dünyasının en ünlü isimlerinden Elif Korkmazel’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Yerel Ürünlerin Adaptasyonu” konulu panelde Hilton Kozyatağı Executive Şefi Yener Özden, Allpoints Restaurant Group Ar-Ge Şefi Rıza Belenkaya, MigrosTicaret Baş Şefi Umut Reçber, Chef Akademi Kurucusu Ali Açıkgül yer aldı. Nilhan Aras moderatörlüğüyle gerçekleşen "Butik Tarımın Önemi" adlı panelde ise "Elibelinde Tarım" kurucusu Aslı Aksoy, "İksirli Çiftlik kurucusu Duygu Ece Aydın ve Tomakan Gıda Kurucusu Ali Tomakan ziyaretçilere keyifli bir sohbet deneyimi sundu.

RİZE’NİN DOĞAL GÜZELLİKLERİ BÜYÜLEDİ

GastroRize Günleri ziyaretçileri etkinliğin son gününde güne geleneksel Karadeniz balıkçılığı örneğinin sunulduğu taka turuyla başladı ve bölgenin en önemli tarihi yapılarından olan Zilkale’yi ziyaret etti. Denizden tam 750 metre yükseklikte ve Fırtına Vadisi yakınlarında bulunan kale 14. yy mimarisinin tipik bir örneğini ziyaretçilerle buluşturdu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)