Ispanak ne kadar Faydalı, Ispanağın Sağlık yönünden Yararları Nedir?

Ispanağın sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu , nelere iyi geldiğini araştıran insanlar aynı zamanda ıspanağın hangi tür yemeğinin daha iyi olduğunu da araştırıyor. Çizgi filmlere bile konu olan ıspanağın, insan sağlığı için çok fazla faydası bulunduğu biliniyor.

Mutfak 24.10.2020, 10:07 24.10.2020, 14:24
Ispanak ne kadar Faydalı, Ispanağın Sağlık yönünden Yararları Nedir?

Ispanağın içeriğinde potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, çinko, Karoten beta, Lutein-zeaksantin bulunuyor. Sağlıklı beslenmek için ıspanak harika bir yiyecek. Özellikle haşlanarak yapılan yemek ile kayıpsız bir salık deposul oluyor. Peki, ıspanak sağlık bakımından nelere iyi gelir? Ispanak yemeği en sağlıklı şekilde nasıl tüketilmelidir?

Ispanak Nasıl Yetişir? Ispanak nerelerde yetişir?

Ispanak, besin değeri çok yüksek, C vitamini bakımından çok zengin bir bitki olduğunu uzmanlar belirtiyor. Yaprakları yenebilen, yetiştirme açısından bir yıllık olan Ispanak, ülkemizin aşırı yağış alan Doğu Karadeniz bölgesinde çok sınırlı olmak üzere, bunun dışındaki bütün bölgelerimizde yetişebilen ve büyük miktarlarda üretilen bir sebzedir. Ünlü çizgi film "Popeye - The Sailor Man" ve Türkiye'de "Temel Reis" tarafından popüler hale getirilen ıspanak, besin değeri yüksek, yeşil yapraklı bir sebzedir. 

ISPANAKLA YAPILAN YEMEK ÇEŞİTLERİ

Yörelere ve milletlere göre bir çok Ispanak yemeği tarifi bulunmaktadır. Arama motorlarına ıspanak yemek tarifi şeklinde yazıldığında bir çok yemek çişidi çıkmaktadır. Biz araştırdığımızda ıspanakla ilgili şu yemek çeşitlerine çok kolay ulaştık. 

Kremalı Ispanak Çorbası Tarifi, Arnavut Böreği Tarifi, Fırında Erişteli Ispanak Tarifi, Ispanaklı Bezelyeli Makarna Tarifi, Ispanaklı Krem Peynirli Somon Rulo Tarifi, Ispanaklı Akıtma Tarifi, Ispanaklı gözleme tarifi, ıspanaklı krep böreği tarifi, Ispanaklı kaygana, ıspanaklı borani, Kıymalı ıspanak yemeği, Ispanak salatası, Fırında yumurtalı ıspanak yemeği ve buna benzer bir çok ıspanak yemeği bulunmaktadır. 

Ülkemizde üretilen ıspanak miktarı 200.000 ton civarındadır. Ispanak sıcak bölgelerimizde yaz sonlarında ve kışın, soğuk yörelerimizde ise kış ve ilkbahar döneminde üretilir. Kış mevsimi boyunca bütün bölgelerimizde tüketilen bir sebze olan Ispanak, bütün topraklarda başarıyla yetiştirilebilir. Toprak seçme özelliği yoktur. Ancak toprağın asitli olması başarılı yetiştiriciliği önemli ölçüde olumsuz yönde etkiler. Başarılı bir ıspanak yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için toprak pH’sının 6.5-7.5 arasında olması gerekir. Bu nedenle verilecek azotun sülfat formunda verilmesi gerekir. Ispanak iklim şartlarına, yetiştirme mevsimine ve hasat şekline bağlı olmak üzere ağı killi topraklardan kumlu topraklara kadar geniş bir yelpazede baları ile yetiştirilir. Bilimsel olarak Spinacia Oleracea olarak bilinen spianch, amaranth ailesine aittir ve pancar ve kinoa ile ilgilidir. Salatalarda çiğ olarak, buharda pişirilebilir, çorbada harmanlanabilir veya diğer sebzelerle sotelenenerek ta tüketilmektedir.

Ispanak anavatanı neresi Ülkemize nereden geldi?

Arizona Eyalet Üniversitesi'nin araştırmalarına göre, ıspanağın İran'dan geldiği belirtiliyor. Tarımsal Pazarlama Araştırma Merkezi'ne göre, Çin'e 7. yüzyılda ulaştı ve 13. yüzyılın ortalarında Avrupa'ya ulaşıyor. İngilizler, İspanya'dan geldiğine inandıkları için "İspanyol sebzesi" olarak bahseder. Türklere göre, Ispanağın anavatanının güney Türkistan, Kafkasya, Nepal yani batı Asya olduğu kabul edilmiştir. 2000 m yükseklere kadar çıkabilen bir bir sebzedir ıspanak. Koyu yeşil yaprakları vardır. Doğu Karadeniz bölgesinde çok sınırlı olmak üzere, bunun dışındaki bütün bölgelerimizde yetişebilen ve büyük miktarlarda üretilen bir sebzedir. 

Ispanak ne kadar faydalı?

Ispanak, insan sağlığını korumak için gerekli olan iki çok önemli elektrolit olan potasyum ve magnezyumun en iyi diyet kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Bir fincan Ispanak, 839 miligram potasyum sağlar (pişirilmiş). Karşılaştırmak gerekirse, bir fincan dilimlenmiş muzda yaklaşık 539 mg potasyum bulunmaktadır.

  • Ispanak mükemmel bir K vitamini, A vitamini (karotenoidler şeklinde), manganez, folat…  bakır, B2 vitamini, B6 vitamini, E vitamini, kalsiyum… ve C vitamini kaynağıdır. 
  • Ispanak, kemiklerdeki kalsiyumun stabilize edilmesinden sorumlu olan Osteokals adı verilen bir proteinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olan zengin bir K vitamini kaynağıdır . D vitamini, diyet lifi, potasyum, magnezyum ve C vitamini açısından da zengindir. 
  • Ispanak beta karoten, zeaksantin, lutein ve klorofil içermektedir. bunların hepsi görme yeteneğini iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ispanak, cildive mukoza zarlarını çeşitli bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde uzaklaştırmasına yardımcı olan A vitamini bakımından yüksek ve Ayrıca bu vitamin saçı nemli tutması için gereklidir. A vitamini cilt ve saç dahil tüm vücut dokularının büyümesi için önemlidir.
  • Ispanaktaki C vitamininin kırışıklıkları önleme ve bizi göz hastalıklarından, doğum öncesi sağlık sorunlarından ve kalp-damar hastalıklarından koruma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, arter duvarlarının kalınlaşmasını önleyen ve böylece kalp krizi riskini azaltan lutein içeriğinin varlığıdır. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)