Alexa

Kuymak Nasıl Yapılır (Orjinal Kuymak)

Kuymak yemeği ayrı bir lezzettir. Kuymak Karadeniz Bölgesinin olmazsa olmaz yemeklerinden birisidir, Peki ama kuymak nedir? Kuymak nasıl hazırlanır? herkez kuymak yapabilir mi? işte meselenin püf noktası burada.

Kuymak Nasıl Yapılır (Orjinal Kuymak)

Kuymak nasıl yapıldığı bir bilmece veya bir sır değil tabi. Güzel kuymak nasıl hazırlanır? veya kuymak nasıl yapılır? şeklinde bir soru üzerine aldığınız cevap ile Kuymak siz de yapabilirsiniz aslında? Her elin bir lezzeti vardır. Sadece kuymak için değil bu bütün yemekler için böyledir. Biraz marifetli, biraz eli lezzetli olan birisi verilen bu tarife göre güzel bir kuymak keyfi yaratabilir. Kuymak her ne kadar bir yemektir diyorsak ta aslında bir keyiftir, bir hastalıktır, bir zevktir. Peki Kuymak Nedir, nasıl yapılır? kuymak malzemesi nedir?

Kuymak Nedir?

Kuymak denildiğinde akla ilk gelen Karadenizdir. Yani Kuymak, Karadeniz yöresine ait bir yemek türüdür. Mısır unu, tereyağı ve çökelekten meydana gelen Kuymak, Bazı bölgelerde farklı peynir çeşitleriyle de yapılabilmektedir. En bilinen kuymak türü, Artvin usulü, Trabzon usulü ve Samsun usulü kuymak türleridir. “kuymak” öz Türkçe bir kelimedir. Yine bazı bilgilere göre'de; Trabzon, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan-Posof’ta ve Artvin'de “kuymak”, Ordu, Sivas, Giresun, Trabzon Şalpazarı’nda yağlaşyağlı aş, Rize ve Artvin sahilinde “muhlama”, Trabzon’un Rumca konuşulan köylerinde ve Çamlıhemşin’de havits adlarıyla da bilinir.

Kuymak, Dağıstan, Gürcistan, Azerbaycan ve Kafkasya bölgelerinde de iyi bilinmektedir.

Yapılışı: Tereyağı tavada eritilir ve mısır unuyla yağ kavrulur. Un kavrulduktan sonra ılık su ilave edilir ve içine peynirler bırakılır. Sıcak servis edilir.

Kuymak Yapılışında Kullanılan Malzemeler

2 veya 3 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı Kavrulmuş mısır unu 
1 su bardağı su 
1,5 -2 su bardağı kadar ince dilimlenmiş eriyen peynir (Kuymak peyniri) 
(Trabzon kolot peyniri,çeçil peyniri,dil peyniri yada kaşar peyniri.)
yarım çay kaşığı tuz. Ancak peynirin tuzuna bakmadan tuzunu atmayın.

Kuymak Nasıl Hazırlanır 

Tereyağını tavaya koyun. Tereyağının yanmamasına dikkat ederek, kaynamasını sağlayın. (Alimünyim tava tercih edilmelidir) yakmadan fokur fokur kaynamasını sağlayın. Yağ kızınca mısır ununu ekleyip rengi hafif dönene kadar kavurun. Ardından suyunu ilave edin. Kararınca tuzunu tuzunu atın. Yemeğin başından ayrılmayın ve yavaş yavaş karıştırın.kaynamaya başladığında peyniri ilave edin. Ocağın altını kısın Karıştırmaya devam edin; peynirin iyice erimesini sağlayın. Tereyağının üzerine çıkmasına dikkat edin ve baloncuk şeklinde "puf" şeklinde kabarcıklar oluşmaya başladığında kuymak servise hazır demektir. Unutmayın Kuymak beklemeye gelmez: sıcak yenir. 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 23:52
YORUM EKLE