Alexa

Lahmacun Kimin?

Lahmacun Kimin?

Yiyeceklerin tescil sorunu ülkeler arasında çeşitli problemlere neden oluyor. Son zamanlarda Lahmacun da paylaşılamaz oldu. Lahmacuna ermenilerin sahip çıkmasıyla birlikte kriz doğdu.

LAHMACUN NEDİR?

Lahmacun, ince bir şekilde açılan hamurun üzerine kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak ve karabiber, isot gibi baharatlar  eklenerek  fırında pişirilmesiyle elde edilen bir pidedir.  İsmi Arapça etli hamur anlamına gelmektedir.

Hürriyetin haberine göre, Rusya’nın başkenti Moskova’da açılan “Lamadjo” isimli Ermeni restoranının, mönüsündeki “Lamadjo” yemeği ile dikkat çektiği belirtildi. Lamadjo, lahmacun ile aynı usulle yapılıyor. Zaten lamadjo kelimesi okunurken fonetik olarak da lahmacunu andırıyor. Haberde, Moskova’da iki şubesi bulunan restoranın sahiplerinin, lahmacunun Ermeni mutfağının en popüler yemeği olduğunu savunduğu da iddia edildi.

Ermenistan ile daha önce de benzer bir konuda tartışma yaşanmıştı. Ermenistan’ın, lavaşı UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldırması üzerine Türkiyedevreye girmişti. Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan lavaş için birlikte dosya hazırlayarak UNESCO’ya sunmuştu. Dosyayla ilgili nihai karar, 28 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Etiyopya’da düzenlenecek Somut Olmayan Kültürel Mirası 11. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda verilecek.

LAHMACUNUN 5000 YILLIK TARİHİ VAR

Lahmacunun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Lahmacun, Babillere kadar uzandığı belirtilir. Doğuya özgü bir yemektir. yaklaşık olarak 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Lahmacun bazı ülkelerde farklı isimlerlede bilinir. Türk Pizzası adı adı altında servis edildiği yerlerde vardır. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 23:33
YORUM EKLE