Lahmacun Kimin?

Lahmacun kimin? lahmacun ile ilgili tescil sorunu devam ediyor. Bir türlü paylaşılamayan lahmacuna Ermeniler sahip çıkarken, 5000 yıllık bir geçmişe sahip lahmacun her ülkede farklı isimlerle biliniyor ve  Türk Pizzası adı adı altında servis edildiği yerlerde bulunuyor. Peki lahmacun kimin?

Mutfak 10.10.2016, 22:54 10.12.2020, 23:50
Lahmacun Kimin?

Yiyeceklerin tescil sorunu ülkeler arasında çeşitli problemlere neden oluyor. Son zamanlarda Lahmacun da paylaşılamaz oldu. Lahmacuna ermenilerin sahip çıkmasıyla birlikte kriz doğdu. Lahmacun, yeme içme kültürümüzün önemli yiyeceklerinden birisi olarak görülmektedir. Tarihi kayıtlara göre Babillerden kalan “lahmacun”un 5000 yıllık bir geçmişi olduğu belirtilmektedir. insanlık tarihi kadar eski olan lahmacun doğuya ait bir lezzettir. Türkiye’de lahmacun 1960 yılları öncesine kadar bazı bölgelerde bilinirken sonraları ülke genelinde yayılmaya başlamıştır. Peki Lahmacun nedir, lahmacun kimin?

LAHMACUN NEDİR?

Lahmacun, ince bir şekilde açılan hamurun üzerine kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak ve karabiber, isot gibi baharatlar eklenerek fırında pişirilmesiyle elde edilen bir pidedir.

İsmi Arapça etli hamur anlamına gelmektedir. Hürriyetin haberine göre, Rusya’nın başkenti Moskova’da açılan “Lamadjo” isimli Ermeni restoranının, mönüsündeki “Lamadjo” yemeği ile dikkat çektiği belirtildi. Lamadjo,lahmacun ile aynı usulle yapılıyor. Zaten lamadjo kelimesi okunurken fonetik olarak da lahmacunu andırıyor. Haberde, Moskova’da iki şubesi bulunan restoranın sahiplerinin, lahmacunun Ermeni mutfağının en popüler yemeği olduğunu savunduğu da edildi.

LAHMACUNUN 5000 YILLIK TARİHİ VAR

Ermenistan ile daha önce de benzer bir konuda tartışma yaşanmıştı. Ermenistan’ın, lavaşı UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldırması üzerine Türkiyedevreye girmişti. Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ; Kazakistan lavaş için birlikte dosya hazırlayarak UNESCO’ya sunmuştu. Dosyayla ilgili nihai karar, 28 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Etiyopya’da düzenlenecek Somut Olmayan Kültürel Mirası 11. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda verilecek.

Lahmacun Kimin?

Lahmacunun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Lahmacun, Babillere kadar uzandığı belirtilir. Doğuya özgü bir yemektir. yaklaşık olarak 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Lahmacun bazı ülkelerde farklı isimlerlede bilinir. Türk Pizzası adı adı altında servis edildiği yerlerde vardır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (3)
Murat 2 yıl önce
Neden ismi Arapça
Lahm = et
Macun = karışım
Mamet 7 ay önce
Osmanlılar Arap Alfabesi kullandığı için raffık
Murathan 2 ay önce
Lahmacun denince akla Şanlıurfa gelir.Lahmacun soğanlı çok güzel.