Menemen Nasıl Yapılır?

Pratik ama çok lezzetli bir yemek olan menemen nasıl yapılır? Çakallı menemeni nedir? çakallı menemenin özelliği nedir, soğanlı melemen olur mu?

Mutfak 23.08.2016, 23:52 13.01.2019, 01:12
Menemen Nasıl Yapılır?

Menemen deyince aklımıza ilk gelen Samsun - Çakallı menemenidir. Genellikle ‘Menemen’ ile ‘Melemen’ birbirine karıştırılıyor. Doğrusu Menemen olsa da melemen demenin bir sakıncası yok. Esas olan anladığımız şeyin aynı şey olduğudur. Hep insanlar Çakallı menemeni nasıl yapılır? merak ediyor. 

Türk mutfağının zenginliği tüm dünya tarafından bilinmektedir.  Henüz yemek kitaplarına düşmemiş ve yemek tarifleri yapılmamış Türk mutfağında o kadar çok yemek var ki bunları anlatmakla bitiremeyiz.

Bu yazımızda hepimizin yakından tanıdığı pratik bir yemek olan menemen tarifini yapalım istiyoruz.

Ancak şunu hatırlatmak isteriz ki, bu tarif  nerede yapılırsa yapılsın bu tarife göre yaptıkları zaman bile Çakallı’da yapılıp yenen menemenin lezzetini alamayacaklardır. Çakallı menemeni bir başkadır. Havasından, suyundan ve yöre insanının kattığı sevgiden mi desek bunu anlatmak çok zor. Bütün yörelerin yemekleri böyledir zaten. Her yörenin kendine has ve üslupta yemekleri ve tarifleri vardır. Ancak her yörenin yaptığı yemeğin tadı farklı olmaktadır. Gaziantep’te meşhur olmuş bir yemeği bir başka yörede en iyi ustayı getirip yapsanız da aynı lezzeti almanız mümkün olmayacaktır.

Peki Soğanlı menemen olur mu?

Soğanlı menemen elbette olur. bu damak zevkinize bağlıdır. saydığımız malzemelerin içerisine soğan koyduğunuz taktirde soğanlı menemen olur... Ancak asıl menemenin tadı soğansız çıkar.

Biz Çakallı Menemen Tarifine Geçelim;

Menemen Nasıl Yapılır?

Menemen yapmak için öncelikle alüminyum tava gereklidir. Alüminyum tavada pişen menemenin ayrı bir lezzeti vardır. Her ne kadar margarin veya sıvı yağ ile de olur densede tereyağın yerini hiçbir şey tutmaz. Bunun için tereyağımızı da hazır edelim. Menemen için olmazsa olmazlardan birisi domatestir. Sulu domatesimizi de soyulmuş vaziyette hazırda bekletelim. Tereyağımızı koyduğumuz tavada yanmayacak şekilde eritelim. Yağın üzerine ince doğradığımız biberleri serpiştirelim. Biber seçimine dikkat edin lütfen çok fazla acı sevmiyorsanız pişman olabilirsiniz. Soyarak hazır hale getirdiğimiz domateslerimizi orta ölçekte dilimleyerek tavamıza boşaltıyoruz. Tahta bir kaşık-çatal veya çırpacakla ezerek karıştırıyoruz. Domatesler sulanmaya ve katı sıvı haline gelmeye başladığında pul biber ve karabiberimizi isteğe göre katıyoruz. Hemen peşine kaşar peynirini ve beyazını ayırdığımız yumurtamızın sarısını çırptıktan sonra ilave ediyoruz. Yine isteğe bağlı tuzumuzu unutmuyoruz. Peynir iyice eriyene kadar sürekli çırparak pişiriyoruz. Burada işin en püf noktası yoğun ateştir. Kısık bir ateşte menemen istediğimiz tavı vermez. Yoğun bir ateşte ve sürekli karıştırılmalıdır.

ÇAKALLI MENEMEN TARİFİ

Menemen İçin Gerekli Malzemeler

5 Adet sulu domates
1 adet orta boy yeşilbiber
3 adet yumurta sarısı
2 yemek kaşığı tereyağı
Biraz kaşar rendesi (Yarım bardak olabilir)
Biraz pul biber
Karabiber
Tuz

Afiyet olsun.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)