Samsun - Bafra Pidesi

Samsun - Bafra Pidesi, adı gibi tadıyla da tüm ülkede üne kavuştu. Bafra pidesinin lezzeti ve yöredeki öneminden dolayı ayrı bir yeri var. Bafra Pidesi. sınırlarını aşan tadını Türkiye ile paylaşan sofraların baş tacı...

Mutfak 17.09.2020, 01:06 17.09.2020, 12:59
Samsun - Bafra Pidesi

Bafra Pidesi, Samsun'un Bafra ilçesinde yüz yıllardır maharetli ustaların ellerinde yoğrularak şekillendi. Bafra Pidesi, tüm ülkede tanındık ve bilindik bir marka haline geldi. Coğrafi işaret" tesciline de sahip lezzetler arasında yer alan Bafra Pidesi tadını nereden alıyor. Bafra pidesine lezzeti katan nedir? Neden Bafra pidesi?

Bafra Pidesi Her Yerde Sofralarda Yerini Alıyor

İnce hamuru, gevrekliği, pişirilişi, yapılışında kullanılan doğal tereyağı ve peyniri ile özel olarak hazırlanan kıymalı harcıyla diğer pidelerden ayrılıyor. Bafra Pidesi, Pide salonlarında müşterilere sunulmasının yanı sıra yöre insanının pazar kahvaltılarının da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bafra Pidesi, bölgenin yemek kültüründe önemli bir yer tutuyor. Düğünlerden cenazelere, askere uğurlama törenlerinden özel davetlere, özel organizasyonlara kadar sofralarda yerini alan Bafra Pidesi artık Türkiye'nin her yerinde sunuluyor.

Samsun’un Bafra ilçesi ile özdeşleşmiş yüz yıllardır bilinen ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşan, kültürel birikimi asırlardır devam eden kuru ve şerbetsiz bir tatlı olan Nokul'dan adını alan ve İstanbul – Küçükçekmece’de bulunan Nokul Bafra Pidesi Köfte, Bafra'nın dünyaya ün salmış lezzetli ve geleneksel ürünü Bafra Pidesi'ni ve Karadenizin en özel pidelerini misafirlerine sunuyor.

Türkiye'nin dört bir yanından insanlar bu lezzeti tatmak için buraya geliyor diyen 'Nokul - Bafra Pidesi & Köfte İşletme Sahibi Fatih Aşcı "Bafra pidesinin lezzeti ve yöredeki öneminden dolayı ayrı bir yeri var. Buraya gelenler rahatlıkla kendilerini yörede gibi hissedebiliyor. Yine karadenizli hemşerilerimiz, karadeniz pidelerinin tamamını en özel ve lezzetli şekliyle burada bulabiliyorlar " dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)