Alexa

Yaz Ayında Bu Besinleri Tüketmeyin

Yaz aylarında bu besinlere dikkat! Özellikle yaz dönemlerinde açıkta bırakılan ve sıcaktan dolayı kısa sürede bozulan besinler zehirlenmelere neden oluyor. 

Yaz Ayında Bu Besinleri Tüketmeyin

Artan sıcaklıklara bağlı gıdalarda meydana gelen aşırı bakteri üretimi besin zehirlenmelerine yol açıyor. 

Özellikle uygun sıcaklık ortamında muhafaza edilmeyen açıkta satılan gıdalar insanlar için adeta zehir oluyor. Uzman Diyetisyen Mine Şenarslan Toraman, bu mevsimlere bağlı zehirlenmeler konusunda önemli tavsiyelerde bulunarak, “Özellikle et, tavuk, balık gibi besinler çok çabuk sıcaklıkta bozulabilmektedir” dedi.

Toraman, sıcaklığın artmasıyla birlikte besinlerde mikroorganizmaların çoğaldığına dikkat çekti. 

Özellikle yaz aylarında tüketilen dondurma, süt ve süt ürünlerinden yapıldığı için çok çabuk bozulabilen bir besin olduğunu dile getiren Toraman, "Bu yüzden de bunların açıkta satılanları değil. Bizim için sıcaklık ortamına uygun şekilde muhafaza edilenleri tüketmek daha faydalı olacaktır. Tabi dışarıda yemek yeme oranları da çok fazla artıyor. Güvenli yerlerde besin tüketmemiz gerekiyor. Market alışverişlerinde etiket okumasına çok dikkat etmeliyiz. Özellikle tüketimde besin zehirlenmelerine yol açmamak adına bol sıvı tüketimi bizler için çok önemlidir. Özellikle et, tavuk, balık gibi protein içeriği yüksek besinler çok çabuk sıcaklıkta bozulabilmektedir” dedi.

Sebze, meyvelerimiz kesinlikle çok iyi yıkanmalı.

“Pişmiş yiyeceklerin buzdolabı dışında 2 saatten fazla bulundurmamak gerektiğinin altı çizen Uzman Diyetisyen Mine Şenarslan Toraman, "dondurulmuş gıdaların risklerine de değinerek, “Dondurulmuş besinleri alırken özellikle içerisinde buz parçalarının olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Dondurulmuş ürünleri çözdürme işlemini kalorifer, mikrodalga, buzdolabı sıcaklığında değil, oda sıcaklığında çözdürmek daha faydalı olacaktır. En önemlisi çözdürülmüş besin kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Sebze, meyvelerimiz kesinlikle çok iyi yıkanmalı. Sirkeli su ya da limonlu suda bekletmek çok daha faydalı olacaktır. Çünkü bazı atıklar, kabuklarında kalabilmektedir. Pişmiş yiyecekleri buzdolabı dışında 2 saatten fazla bulundurmamamız gerekmektedir. Yine mikroorganizmalar içerisinde ürediği için besin zehirlenmesi gerçekleşebilir. Eğer besinler yeterli sıcaklıkta pişirilmezse sindirim sisteminde büyük rahatsızlıklara yol açabilir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner325