Alexa

1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası (Disleksi Nedir)

Disleksi bir hastalık olmadığını, normal yada normal üstü zekaya sahip bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir farkındalık olduğunu belirten Tarık Öncü, Samsun'da 2000 in üzerinde disleksi raporlu çocuk olduğunu söyledi.

1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası (Disleksi Nedir)

Türkiye Disleksili Çocuklar Vakfı, Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Samsun İl temsilcisi Tarık ÖNCÜ, Disleksi bir hastalık olmadığını, normal yada normal üstü zekaya sahip bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir farkındalık olduğunu belirtti.

Samsun'da 2000 in üzerinde disleksi raporlu çocuğumuz var.

Çocuğunuz okumayı öğrenirken zorlanıyorsa, okuma hızı düşükse okurken kelimeleri değiştiriyor satır atlıyor satır ekliyorsa harf ve rakamları ters okuyorsa, sıralı ezber gerektiren konuları çarpım tablosu ritmik sayma yön takvim zaman konularında zorlanıyorsa Öğrenme Güçlüğü yaygın adıyla Disleksi olabileceğini belirten Öncü, "Unutmayalım ki Disleksi bir hastalık değildir. Normal yada normal üstü zekaya sahip bireylerde görülen nörolojik kökenli gelişimsel bir farklılıktır. Üstelik dikkat eksikliği ve Hiperaktivite ile birlikte seyrettiği için durum daha da zor bir hal alabiliyor.Yapılan araştırmalar disleksinin görülme sıklığının her yüz çocuktan 10 unda olduğunu gösteriyor. Samsun'da 2000 in üzerinde disleksi raporlu çocuğumuz var. Akademik anlamda güçlük yaşayan çocukların ailelerinin bir an önce devlet hastaneleri ve üniversitelerin çocuk ve ergen psikiyatri servislerine başvurmaları gerekiyor. Farklı eğitim metotlarıyla öğrenen disleksili çocuklarda en önemli unsur tanı almada geç kalınmaması ve ivedilikle eğitime başlanmasıdır" dedi.

1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası

2013 yılından bu yana disleksili çocukların hakları, eğitimleri ile çalışmalar yapan disleksi öğrenme Güçlüğü Derneği birçok eğiticiye de bu konuda eğitimler vererek ülke çapında Konferans Panel ve Sempozyumlarla farkındalık çalışmaları yaptığını belirten Önce;  "1-7 Kasım Dünya Disleksi Haftası dolayısıyla dernek olarak 2 kasım cumartesi günü Yeşilyurt AVM de farkındalık yaratmak amacıyla Derneğimizin gönüllüleri yönetim kurulu üyeleri psikolojik Danışman/Psikoterapist Buket Alkaş ve Psikolog Meltem Çepni gün boyunca ailelerle buluşarak standımızda disleksi hakkında bilgilendirme yapacaklar." dedi.

Disleksi Nedir?

Disleksi,Dahilerin hastalığı olarak da bilinmektedir. okuma, konuşma sesleri ve ilgili harf ve kelimeleri zorlaştıran bir öğrenme bozukluğu olan Disleksi, yaygın öğrenme güçlüğüdür ve genellikle bir insanı yaşamı boyunca etkilemektedir. Disleksi hastası çocuklar zihinsel veya bilişsel engelli değildir ve bozukluk görsel veya işitsel bir sorunun ürünü değildir.

Disleksinin derecesi hafif ya da şiddetli olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Disleksi en sık olarak çocuk okul çağındayken, genellikle ilkokulda; bu noktada ebeveynler, öğretmenler ve sağlık uzmanları tarafından okulda ve okurken ayırt edilebilmektedir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 23:27
YORUM EKLE