Alexa

'112 çalışma sistemiyle oynamayın'

Sağlık Sen Sivas Şube Başkanı Efe Zileli, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde taşeron şoför uygulamasının dayatılmasını eleştirdi.

'112 çalışma sistemiyle oynamayın'
 Sağlık Sen Sivas Şube Başkanı Efe Zileli, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde taşeron şoför uygulamasının dayatılmasını eleştirdi.

Ülke genelinde 4 bin taşeron sağlık personeli alınmaya çalışıldığını savunan Zileli, "Ülke genelinde taşeron çalışma sistemi ile ilgili sorunlar yaşanmaktayken, bugün en riskli ve kamu eliyle görülmesi zaruri olan bu alanın taşeron eliyle yürütülmeye çalışılması anlaşılamamaktadır." dedi. 

Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Efe Zileli düzenlediği basın toplantısında, 112 Acil Sağlık Hizmetlerine yönelik hükümet politikalarını eleştirdi. Zileli, "Halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin en yüksek olduğu alanların başında 112 Acil Sağlık Hizmetleri gelmekte iken, son günlerde farklı bir mesai sistemi ve taşeron şoför uygulaması dayatması ile sistemin özüyle oynanmaktadır." Şeklinde konuştu. 

"Son aylarda Aile Hekimliği sisteminde yaşanan sorunların, Acil Sağlık Hizmetleri’nde de yaşanmaması için çalışanların içinde olmadığı sistem dayatmalarının kesinlikle yapılmaması gerekmektedir." diyen Zileli, sözlerine şöyle devam etti: "Ülke genelinde taşeron çalışma sistemi ile ilgili sorunlar yaşanmaktayken, bugün en riskli ve kamu eliyle görülmesi zaruri olan bu alanın taşeron eliyle yürütülmeye çalışılması anlaşılamamaktadır. İstihdam sorununun taşeron sistemi ile değil, atamalarda daha fazla ATT ve Paramedik alımıyla giderilmesi gerekmektedir."

Yapılan araştırmaların Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının yüzde 90’ına yakınının mevcut çalışma süresinden memnun olduğunu gösterdiğini savunan Efe Zileli, şöyle devam etti:
"Bu anlamda bugünkü mesai sistemi ile ilgili yeterince araştırma yapılmamasına rağmen sistem üzerinde doğrudan değişiklik yapılması çalışanları rahatsız etmekte, moral ve motivasyonlarını bozmaktadır. Bunun yerine kazaların sebeplerinin derinlemesine araştırılması, çalışma ortamlarının revize edilmesi, araç güvenliğinin değerlendirilmesi daha netice alıcı olacaktır. Bu çalışma şekli ve uygulamasının sonuçları görülmek isteniyorsa belirli bir ilde pilot uygulama yapılarak sonuçların izlenmesi daha uygun olacaktır. Halkın memnuniyetinin yüksek olması çalışan memnuniyetinden geçmektedir. Bu noktada çalışan memnuniyetini önemli ölçüde azaltacak olan ve çalışanları rahatsız eden 12/48 sistemi ve taşeron şoför uygulamasının tekrar değerlendirilmesi sistemin sağlığı açısından daha uygun bir yaklaşım olacaktır."
Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 17:46
YORUM EKLE

banner331