3,5 milyon hepatit B'li var

KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür, Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon hepatit B hastası bulunduğunu ifade etti.

Sağlık 25.01.2014, 12:05 25.01.2014, 12:11
3,5 milyon hepatit B'li var

 Türkiye'de  3,5 milyon hepatit B'li var

KTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür,  Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon hepatit B hastası bulunduğunu ifade etti.

Hepatit B'nin hem Türkiye'de sık görülmesi hem de siroz ve karaciğer kanserine yol açması nedeniyle son derece önemli bir hastalık olduğu bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hepatit B virüsünün, halk arasında sarılık olarak bilinen hepatite, yani karaciğer iltihaplanmasına yol açan bir virüs olduğunu söyledi.

Hepatit B virüsünün vücuda çeşitli yollardan girerek karaciğerde hücrelerin içine yerleştiğini belirten Özgür, "Hepatit B ülkemizin değişik bölgelerinde, değişik sıklıkta görülmektedir. Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da enfeksiyon sıklığı yüzde 10, batıda ise yüzde 5 oranındadır. Ortalama sıklığı da yüzde 7-8 dolayındadır" dedi.

Özgür, Türkiye'de yaklaşık 3,5 milyon hepatit B hastası bulunduğunu ifade ederek, "Kronik hepatit B enfeksiyonu sonucunda oluşan hastalıklar tüm dünyada büyük bir problemdir. Dünyada yaklaşık 350-400 milyon kişi kronik hepatit B hastasıdır ve her yıl bu kişilerin 500 bin ile 750 bini karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir" diye konuştu.

Hepatit B virüsünün en yoğun olarak kanda ve yaralardaki sıvılarda bulunduğuna dikkati çeken Özgür, hastalığın kan, tükürük ve evlilik dışı riskli korunmasız ilişkiler yoluyla bulaştığını dile getirdi.

"Ülkemizde siroz ve karaciğer kanserinin en sık nedeni hepatit B virüsüdür"

Özgür, hepatit B geçiren erişkin yaş grubundaki hastaların yüzde 90'ının kendiliğinden iyileştiğini anlatarak, "Buna karşılık hepatit B ile enfekte olan küçük bebeklerin yüzde 90'ı, çocukların yüzde 30 ile 60'ı ve erişkinlerin yüzde 5'i hepatit B enfeksiyonunu yenemez ve virüsü vücutlarından atamaz. Bu kişilerde hepatit B enfeksiyonu kronik olarak devam eder. Hepatit B'nin görüldüğü ülkelerde hastalık kötü seyreder" ifadelerini kullandı.

Beş yıllık süre içinde kronik hepatit B'den siroza geçiş riskinin yüzde 12-20 dolayında olduğuna işaret eden Özgür, "Sirozdan karaciğer kanser gelişme riski 5 yılda yüzde 6-15 dolayındadır. Bu rakamlar oldukça büyük rakamlardır. Ülkemizde siroz ve karaciğer kanserinin en sık nedeni hepatit B virüsüdür" dedi.

Özgür, karaciğer kanserinin gelişimini engellemede en önemli faktörlerden birinin hepatit B aşısının yaygınlaştırılması olduğunu vurguladı.
Yorumlar (0)