ABD Covid -19’a Karşı Kekik Yağı

COVID-19 salgınından sonra kekik yağında talep patlaması yaşıyor. Dünya kekik yağı üretiminin yüzde 60’ını tek başına karşılayan Amerika Birleşik Devletleri’ne üretiminin yüzde 40’ını ihraç ederken bu oran salgın ile birlikte yüzde 80’e yükseldi.

Sağlık 04.10.2020, 14:48 04.10.2020, 18:40
ABD Covid -19’a Karşı Kekik Yağı

Kekik yağı üretiminin yüzde 60’ını tek başına karşılayan Türkiye, COVID-19 salgınından sonra talep artışı yaşıyor. Amerika’dan 152 bin kiloluk ek talep alan Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’ne üretiminin yüzde 40’ını ihraç ederken bu oran salgın ile birlikte yüzde 80’e yükseldi.

Zürih Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada kekik yağı, korona virüsünün DNA zincirini parçalayarak virüsü tamamen yok ettiği biliniyor. Kekik yağı üretiminde Türkiye birinci sırada bulunuyor.

Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı (TABA - AmCham) ve L’actone Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Akat, “Ülkemiz kekik üretiminde dünya lideri ve halen bu alanda gücü elinde tutuyor. ABD’nin talebi 152 bin kilo ve bu da Türkiye’nin yaklaşık bir yıllık toplam üretimine eşdeğer. Türkiye’de kekik yağı sağlık açısından bir çok faydası bulunan carvacrol içerikli ürünlerin yapımı için yetiştiriliyor. Bir seferde de gelen bu talep, normal taleplere eklendiğinde ve Türkiye’den ihraç edilmesi durumunda, ülkemiz kekik ve kekik yağı konusunda zor duruma düşer. Baştan tedbir almazsak, kendimiz için kekik bulamama noktasına gelebiliriz. Dolayısıyla bu anlamda kontrollü bir ihracat olmalı” dedi.

"Doğadan gelen mucize kekik yağı", geçmişten bugüne ağrı kesici ve detoksifikasyon dahil olmak üzere birçok terapötik alanda kullanıldı. Türkiye’de yetişen en etkin kekik türlerinin yağlarından hazırlanan L’actone Life Carvacrol ürünleri, yüzde 80’in üzerinde carvacrol maddesine sahip. L’actone Life Carvacrol’ü kapsül, ağız spreyi ve çay şeklinde kullanmak mümkün.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu