banner424

banner425

banner423Açık Emar Nedir?

Günümüzde pek çok vücut bölgesinin görüntülenmesinde kullanılan açık emar yöntemi en rahat ve kolay yöntemler arasında yer alır.

Sağlık 07.03.2021, 19:57
Açık Emar Nedir?

Günümüzde pek çok vücut bölgesinin görüntülenmesinde kullanılan açık emar yöntemi en rahat ve kolay yöntemler arasında yer alır. Kapalı emara oranla daha rahat yöntemlerdendir. 3 tarafı açık cihaz ile çekilen emar yönteminde hasta kendini daha rahat hisseder.

Yanında refakatçi olarak getirdiği yakını ile işlem esnasında konuşabilir. Kapalı emarda hareket kısıtlılığı yer alırken açık emar yönteminde yoktur. Kapalı alan fobisi olan hastalarda, astım hastalarında, kilolu hastalarda, kalp rahatsızlığı olan hastalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Açık Emar Fiyatları

Günümüzde en sık kullanılan görüntüleme yöntemleri arasında yer alan açık emar yönteminde fiyatlar da oldukça uygundur. Hemen hemen vücudun her bölgesinde uygulanabilen yöntem kapalı emar yöntemine oranla daha konforludur.

Görüntülenecek olan vücut bölgesine ve sayısına göre fiyatlarda değişiklikler meydana gelebilir. Tercih edilecek olan görüntüleme merkezine göre fiyatlarda artış meydana gelebilir. Sizler de her zaman daha uygun fiyata ve güvenilir hizmet sunan merkezler tarafından yararlanabilirsiniz.

Anestezili Rahim Filmi Nedir?

Rahim içinin ve fallop tüplerinin görüntülenmesinde uygulanan yönteme anestezili rahim filmi denir. İşlem anestezi altında uygulandığından dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissi meydana gelmez. Fakat işlemden sonra hafif karın ağrıları meydana gelebilir.

Rahim filminde hastanın rahim içi, rahim şekli ve yapısı, fallop tüplerinin açık ya da kapalı olduğu, yumurtalıkların izlenme işlemi yapılır. Herhangi bir probleme rastlanıldığı taktirde en uygun tedaviye başlanır. Rahim içinde meydana gelen hastalıkların teşhisinin en doğru şeklide konulması için önem taşır.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır?

Rahim içi boşluğunun ve fallop tüplerinde bir sıkıntı olup olmadığı anlamak için uygulanan rahim filmi esnasında hasta doğum pozisyonunda yatarak ayaklarını kendine doğru çekmesi gerekir. Rahim ağzı mikroplardan arındırıldıktan sonra spekulum takılarak rahim içinin görülmesi sağlanır.

Ardından ince bir kateter yardımı ile rahim içine girilerek ilaçlı sıvı verilir. Bu sıvının fallop tüplerinden geçişi ve rahim içi hareketler izlenir. Ortalama 15 dakika kadar süren bu işlemde en net görüntüler kaydedilerek detaylı bir şekilde inceleme yapılır.

Rahim Filmi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rahim içi ve boşluğunun görüntülenmesi için uygulanan rahim filmi sonrasında dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır.

İşlem ortalama 10-15 dakika kadar sürer. İşlem esnasında herhangi bir ağrı olmaz. Fakat işlemden sonra ağrı hissi meydana gelebilir. Ağrılarınızın hafiflemesi için doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri mutlaka almanız gerekir. İşlemden sonra vajinal kanlı akıntılar meydana gelebilir.

Bu akıntıları önlemek için kesinlikle tampon kullanmamanız gerekir. Kendiliğinden akıntı sona erecektir.

Ultrason Neden Çekilir?

Genellikle gebe kadınlarda fetüs takibi için uygulanan ultrason yöntemi pek çok iç organın görüntülenmesinde de kullanılır. İç organlarda meydana gelen ağrı, şişme, enfeksiyon gibi durumların nedeninin anlaşılması için ultrason çekilir.

Ultrason sayesinde en net teşhisler konulabilir. Ultrason fiyatları da oldukça uygun olduğundan dolayı her hasta rahatlıkla yararlanabilir. Görüntüleme merkezlerine göre değişen fiyatlardan en uygun şekilde yararlanabilirsiniz.

Ultrason Kullanım Alanları

Ultrason görüntüleme yönteminin kullanım alanı oldukça geniştir. Hamilelerde fetüsün sık sık sağlık durumunun kontrol edilmesi amacıyla çekilir.

Çeşitli enfeksiyonların araştırılması için kullanılabilir. Memede ve yumuşak dokularda meydana gelen tümörlerin görüntülenmesi için kullanılabilir. Genital bölge hastalıklarında, safra kesesi taşlarının görüntülenmesinde, biyopsi tedavilerinde, kalbin görüntülenmesinde rahatlıkla kullanılabilen bir yöntemdir.

Hemen hemen her organda kullanılabildiği gibi ultrason fiyatları da oldukça uygundur. Sizler için en uygun fiyatlı hizmet sunan merkezlerden rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

Yorumlar (0)