Acuk Ekşisi Nedir, Acuk'un Faydaları Nelerdir?

Elmanın yaban türlerinden olan Acuk veya acık, en doğal haliyle dağlarda yetişen ekşi bir meyvedir. Acuk pekmezi Kavak yöresinin meşhur yöresel tatlarından birisidir. Peki, Acuk pekmezinin faydaları nedir, Acuk Pekmezi nasıl yapılır?

Sağlık 26.02.2020, 00:05 26.02.2020, 13:31
Acuk Ekşisi Nedir, Acuk'un Faydaları Nelerdir?

Acuk nedir, acuk faydaları nelerdir, Acuk nerede yetişir, Acuk ekşisi - pekmezi nasıl yapılır? gibi sorulara vatandaşlar cevap arıyor. İsmi halk arasında çok fazla bilinmeyen acuk'un faydaları saymakla bitmediği gibi aynı zamanda kahvaltı sofranızda ekmeğinizin üzerine sürebileceğiniz veya su ile çalkalayarak içebileceğiniz çok güzel bir içecektir.

ACUK NEDİR?

Acuk, dağda yetişen yabani elmadır. Elmadan biraz küçük olan acuk oldukça ekşidir.Elmanın yabani olanı olarak kabul edilen ekşi elmanın gerçek ismi Acık veya acuktur. Genellikle ormanlık bölgelerde bulunan bol yağış alan ve fazla güneş görmeyen yerlerde yetişmektedir. Meyveleri ekşi olan bu ağaca Anadolu halkı tarafından ekşi elma, acık, acuk ismi verilmiştir. Gülgillerden; ormanlarda yetişen bir ağacın meyvesi olan acuk, küçük ve çok ekşidir. Çiçekleri, açık pembedir. Bu meyveden yapılan ekşi Kavaklıların meşhur yöresel tadlarından birini oluşturur.

ACUK PEKMEZİ NEDİR?

Ülkemizde Acuk ticareti yapılmasa da Anadolu Bölgesinde ki insanlar bu ağacın meyvesini tüketmektedirler. Kavak yöresinin en meşhur tadlarından birisi olan Acuk Ekşisi kendi halinde dağlarda biten ekşi elmanın kaynatılarak elde edilen bir pekmez türüdür.

ACUK EKŞİSİNİN FAYDALARI

Acuk Ekşisi her derde deva olduğu bilinmektedir. İçerdiği besin değerlerine göre normal elma meyvesine göre farklı şifaları bulunmaktadır. Öyle ki, Bu ekşiyi aç karnına 1-2 kaşık yiyen bağırsak parazitlerinden kurtulur. Ayrıca mide ve bağırsaklardaki gazı boşaltır, iltihapları giderir, sindirim sistemine çok yararlıdır, bağırsak faaliyetlerini düzenler, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Acuk Ekşisi, Böbrekleri temizler ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolü, tansiyonu ve kan şekerini düşürür. Kalp hastalıkları ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir, yorgunluğu giderir. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Romatizma, gut ve şeker hastalığına karşı yararlıdır. Nefes darlığına iyi gelir. Elmanın kokusu sinirleri rahatlatır ve gevşetir. Besleyici değerinin yanında mide bulantısına da iyi geldiği için özellikle hamilelere tavsiye edilir.

Bu ekşiyi aç karnına 1-2 kaşık yiyen bağırsak parazitlerinden kurtulur. Ayrıca mide ve bağırsaklardaki gazı boşaltıp, buralardaki iltihapları giderir. Özellikle çalkalama yapılarak Kavak Kaz Tiridi gibi yağlı yemeklerin yanında ferahlık vermesi amacıyla içilir.

ACUK ÇALKAMASI

Kola ve benzeri zararlı içecekler özellikle gençler arasında revaçta. İnsan vucuduna hiç bir yararı bulunmayan kola gibi içeceklerin karşısında sağlık açısından çok büyük faydalara sahip olan ACUK ÇALKAMASI işlenmediği için bilinmemektedir. Uzun yıllardır Anadolu köylüsü tarafından dağlardan toplanarak kazanlarda kaynatılıp elde edilen pekmezin çalakalanarak elde edilmesiyle yapılan bu içeçek türü şeker hastalığının en önemli düşmanlarından da birisidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)