Alexa

Akciğer Embolisi Nedir?

Doç. Dr. Cem Arıtürk, damar hastalıklarının tedavi edilmediği takdirde tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekerek, Akciğer Embolisinin ne demek olduğunu açıkladı.

Akciğer Embolisi Nedir?

Damar hastalıklarının tedavi edilmediği takdirde tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirten Doç. Dr. Cem Arıtürk, Akciğer Embolisini anlattı. Peki akciğer embolisi nedir? 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, Akciğer embolisinin tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen en tehlikeli damar hastalıklarından birisi olduğunu belirtti.

Akciğer Embolisi Nedir?

Akciğer Embolisi (Pulmoner Emboli), derin bacak toplardamarlarında oluşan pıhtının (trombüs), oluştuğu yerden koparak akciğer atardamarını tıkamasıyla oluşan bir hastalık olduğunu belirten Doç.Dr. Arıtürk, "Ani başlangıçlı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile belirti veren Akciğer Embolisi, bacaktaki pıhtıdan kopan parça ya da parçaların, boyutuna göre akciğer atardamarının ana gövdesinde, dallarının bir veya birkaçında tıkanmaya sebep olarak nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam çıkarma gibi şikayetlere sebep olabilir. Ana damarlardan biri tıkandığında ise gelişen durum “Masif Pulmoner Emboli” olarak adlandırılır ve hastalar için durum oldukça ciddi boyutlara (ölüm gibi) ulaşabilir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 00:26
YORUM EKLE

banner325