Alexa

Antibiyotikler, Probiyotikler, Bakteriyofajlar Nedir?

Uzmanlar, Günümüzde bakterileri öldürmenin umut verici bir yöntemi olarak bakteriyofajları kullanmayı akıllıca yöntem olduğunu işaret etmektedir.

Antibiyotikler, Probiyotikler, Bakteriyofajlar Nedir?

21 nci yüzyıla girdiğimizin arifesinde Dünya dediğimiz içinde yaşadığımız gezegende aslında insanlık yaklaşmakta olan kıyametini savmakla meşgul. Adım adım göstere göstere bu aşamalara gelindi. Gelişi güzel, şımarıkca  antibiyotik, ilaç kullanımı  bu günkü günlerin zeminini elbirliği ile hazırladık.

2016 yılında, Nevada'da bir kadın, Klebsiella pneumoniae'nin neden olduğu tüm antibiyotiklere dirençli olan bakteriyel bir enfeksiyondan öldü . Çin'de ki domuz çiftlikleri üzerinde de son çare olan bir antibiyotik olan kolistine dirençli bakteriler keşfedilmişti.

Bakterilerin gelişi güzel antibiyotik kullanımları sonucu her zamankinden daha hızlı antibiyotiklere direnç gösterdikleri tesbit edilmiştir.

Bilim adamlarının yeni bir antibiyotik geliştirmeleri ve onay almaları için en az on veya daha fazla yıl süreye ihtiyaç duyduklarını beyan ediyor. Yani, Antibiyotik silah yarışında bu gelişmeler ışığında bu savaşı kaybettiğimiz anlamına geliyor. Bakteriyel enfeksiyonla savaşmak için acilen alternatif yöntemlere ihtiyaç bulunuyor.

Günümüzde bakterileri öldürmenin umut verici bir yöntemi olarak bakteriyofajları kullanmayı günümüzde uzmanlar en akıllıca yöntem olduğunu işaret ediyor. Kısacasi bu yöntem bakterileri enfekte eden ve öldüren virüsler yani bakteriyofajların kullanılması yöntemidir.

Bakteriyofajlar Nedir? 

Doğal bakteri düşmanları: Kısaca faj adı verilen bakteriyofajlar, 1915'te Frederick Twort ve 1917'de Félix d'Herelle tarafından en bilinen antibiyotik olan penisilin öncesi on yıl boyunca bağımsız olarak keşfedildi . Sonraki yıllarda, dizanteri ve kolera'yı başarı ile tedavi etmek için fajlar kullanılmıştır. Bu fajlar, beklenmedik bir şekilde hastalıktan iyileşen hastaların dışkısından izole edildi. Bilim adamları, bu şanslı hastalarda zararlı bakterileri bağırsaklarından çıkarmaya yardımcı olan bir şey olduğunu iddia ettiler. Dışkıdan fajları izole ettiler, saflaştırdılar ve fajları diğer hastalara verdiler. 

Bir çalışmada Hindistan, Pencap'ta kolera çeken insanların tedavi edilmeyen kişilerin% 63'ü, Hindistan'da faj tedavisi görenlerin sadece% 8'i öldü. Erken başarıya rağmen, faj tedavisi, penisilin keşfi ve antibiyotiklerin yükselmesi ile kapatıldı.

Fajlar başlangıçta kolera tedavisi için kullanıldığında, bilim adamları az önce virüsleri incelemeye ve fajların nasıl çalıştığı hakkında spekülasyonlara başlamıştı. 1940'a kadar fajların ilk görüntülerinin bir elektron mikroskobu kullanılarak elde edildiği görülmedi . Artık fajların yalnızca bakterileri enfekte eden virüsler olduğunu biliyoruz. Bir tür virüs olarak , fajlar tek başına yaşayamaz ve üremez. Virüslerin bir konakçı hücresini istila etmeleri, kendilerinin daha fazla kopyalarını almak için ev sahibinin besinlerini tüketmeleri ve son olarak ev sahibi hücresinden dışarı çıkmaları gerekir, bu işlem genellikle ev sahibini öldürür.

Her faj tipinin kendine özel bir çalışma sistemi vardır. Faj harekete gectikten sonra DNA'sını bu bakterilere enjekte eder. Bu DNA kendini kopyalar, fajın kabuğunu daha fazla yapar ve yeni yapılan DNA'yı yeni kabuğa paketler. Son olarak, faj, bakteriyel konağı içten dışa doğru yırtan, yeni yapılan çocuklarını daha da fazla bakteri bulaştırmak için dışarıya bırakan toksik kimyasallar üretir. Son olarak, yeni fajlar bakteriyi toplar ve çoğaltır, bu sırada onu öldürür.

Kapsam Haber - Mustafa Kemal Bektaş

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 00:18
YORUM EKLE